Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Przyjdź posłuchaj egzorcysty

W ostatnich latach co raz więcej osób szuka pomocy u egzorcysty. Jak wyjaśnia ks. prał. Stanisław Przerada większość z tych osób to ludzie zagubieni, rzadziej opętani.

[ TEMATY ]

egzorcysta

ks. Stanisław Przerada

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Stanisław Przerada podczas spotkania z wiernymi w pierwszą niedzielę miesiąca

Ks. prał. Stanisław Przerada podczas spotkania z wiernymi w pierwszą niedzielę miesiąca

Z myślą o tych osobach, ale i nie tylko, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w kościele Świętego Krzyża w Świdnicy przy ul. Westerplatte o godz. 15.00 organizowane jest modlitewne spotkanie, połączone z Eucharystią oraz z katechezą, w czasie której poruszane są aspekty życia duchowego. Najbliższe już w niedzielę 4 grudnia o godz. 15.

- Na drodze do Boga, do życia niebieskiego zawsze na przeszkodzie stoi grzech, to on zamyka drogę do Boga. – Dlatego chcemy się dziś modlić o uwolnienie z grzechów i o łaskę ich poznania, a także o mocne żałowanie za nie - wyjaśniał 6 listopada diecezjalny egzorcysta i penitencjarz katedralny, zachęcając do skorzystania z sakramentu pokuty, którym w tym dniu szafował ks. kan. Zenon Bocheński – doświadczony spowiednik katedralny.

ks. Mirosław Benedyk

Czas i Jezus

W wygłoszonej katechezie ksiądz egzorcysta zwrócił uwagę dwa warunki niezbędne w odbywaniu formacji i kształtowaniu postaw, a są nimi: odpowiednie miejsce i poświęcony czas. – Pamiętajmy, że czas w naszym życiu powinniśmy wypełniać czymś szlachetnym – podkreślał ks. Przerada, wyjaśniając, że wiele ludzkich problemów bierze się ze złego wykorzystywania czasu. – Stąd tak istotne jest w życie w czasie, aby tego czasu nie zmarnować – mówił, zwracając uwagę, aby nie wyprzedzać Pana Boga, bowiem wszystko ma swój czas. - Jest czas na narzeczeństwo, na małżeństwo i wspólne mieszkanie, na wspólne pożycie i odpowiedzialność rodzicielską. A człowiek lubi tak wyprzedzać Pana Boga. Na wszystko przyjdzie czas. Nie można posadzić dziecka za kierownicą samochodu i dać mu jechać, bo jest jeszcze nie przygotowane. Bądźmy cierpliwi – apelował kapłan, wyjaśniając, że w życiu pojawiają się dramaty, ponieważ ludzie wyprzedzają Pana Boga. - Wypełniajmy nasz czas przez przygotowywanie – zachęcał, tłumacząc, że do wszystkiego w życiu należy się przygotowywać, nie tylko do dorosłości, ale i do sakramentów, a przede wszystkim do śmierci.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Natomiast w czasie Mszy świętej ks. Przerada przypomniał o świadomym przyjmowaniu Komunii Świętej. – Chociaż na ludzki rozum nie jesteśmy w stanie pojąć czym jest Eucharystia, to jednak jest to Jezus obecny wśród nas. Ciało Chrystusa to nie jest jakiś symbol czy znak przeszłości, ale to jest Chrystus tu i teraz pośród nas, który nas umacnia, abyśmy nie wpadli w grzechy – wyjaśniał.

ks. Mirosław Benedyk

***

W wywiadzie udzielonym przed dekadą dla Niedzieli Świdnickiej ks. Przerada opowiadał jak bronić się przed opętaniem. Mimo upływu lat wskazówki te są nadal aktualne. 

- Księże Prałacie, co stanowi szczególną obronę przed opętaniem lub powtórnym opętaniem?

- Człowiek, który doznał uwolnienia, uwierzył Chrystusowi, powinien przede wszystkim trwać na codziennej modlitwie. Po drugie - powinien często przystępować do sakramentu pokuty. Po trzecie - powinien czytać dobre książki religijne lub inne pisma religijne. Po czwarte - ważne jest, by był w stałym kontakcie z kapłanem, który czuwałby nad jego prawidłowym rozwojem duchowym. Istotna jest również wtedy wspólnota, np. parafialna, modlitewna, charyzmatyczna. Człowiek, żeby ponownie nie wrócił do zła, powinien wejść do wspólnoty zdrowej religijnie. Taką najbardziej podstawową wspólnotą jest życie w swojej parafii, uczęszczanie na nabożeństwa w swojej parafii. Niezwykle ważna jest osobista rozmowa z kapłanem o stanie swojej drogi życiowej, by kapłan potwierdził, czy moja dalsza religijność idzie we właściwym kierunku. Dlaczego to jest takie ważne? Bo czasami złe duchy mogą na nowo próbować wchodzić w myśli, uczucia i w wolę, i człowiek może mieć na sobie tzw. zemstę demonów, to, co powiedział Pan Jezus do uzdrowionego człowieka w Ewangelii św. Jana: „Wyzdrowiałeś, ale uważaj, żeby ci się coś gorszego nie przytrafiło”. Dlatego taką najbardziej bezpieczną forma, jest właśnie powrót do wspólnoty parafialnej, do wspólnoty ludzi wierzących, modlitwa z tą wspólnotą i stały kontakt z kapłanem w spowiedzi i poza spowiedzią. (cały wywiad znajduje się tutaj).

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Kontakt bezpośredni

Dodajmy, że ks. prał. Stanisław Przerada jako egzorcysta przyjmuje w każdy poniedziałek w godzinach od 9.30 do 12. w Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w Świdnicy przy, ul. Budowlana 6 B. Jako penitencjarz katedralny pełni także dyżur w konfesjonale w katedrze świdnickiej w każdą środę i piątek od godz. 16 do 18. W diecezji funkcjonuje także drugi ksiądz egzorcysta, jest nim ks. Wojciech Drab, z którym można się spotkać po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerem telefonu 575-884-577 (zasadniczo telefon czynny w piątki - w razie niepowodzenia należy próbować w innym czasie).

ks. Mirosław Benedyk

2022-11-23 15:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rajchel

[ TEMATY ]

egzorcysta

Przemyśl

niedziela.pl

12 stycznia przedpołudniem w 84 roku życia zmarł ks. Marian Rajchel. Był jednym z egzorcystów archidiecezji przemyskiej i cenionym rekolekcjonistą. Przez lata wykładał psychologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Przez dwadzieścia dwa lata był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Jarosławiu, gdzie zainicjował wykłady biblijne, poradnictwo rodzinne, kuchnię dla bezdomnych im. Brata Alberta, świetlicę dla dzieci z rodzin patologicznych, spotkania dla osób starszych, niepełnosprawnych i Anonimowych Alkoholików. Rozpoczął też ewangelizację przez media - zorganizował pierwszą w archidiecezji przemyskiej katolicką rozgłośnię radiową Ave Maria.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję