Reklama

Niedziela Wrocławska

Oczekujmy, potem świętujmy!

Kto z nas nie uwielbia zapachu pierniczków, kawy z cynamonem i choinki? Kolorowe lampki pięknie mienią się na żywej, zielonej choince, a woń świątecznego drzewka unosi się w całym domu. Piękny czas!

Adobe.Stock

Sklepy, supermarkety, galerie zarzuciły nas z każdej strony ozdobami, bombkami. Zostaliśmy tym dosłownie zbombardowani. Ledwo schowaliśmy letnie ubrania, a już na witrynach sklepowych migotały lampki i błyszczały szyldy zachęcające do świątecznych zakupów. Między zniczami pojawiły się światełka, urocza muzyka i unoszący się zapach pierniczków. Rozpoczął się okres gonitwy za prezentami, robienia list zakupów, planów świąt, zmartwień…

Czy jednak nie utonęliśmy, w fali świątecznego szaleństwa zapominając, o najważniejszym?

Listopad to czas zadumy, czas pamięci o tych, których już z nami nie ma. Odłóżmy więc bombki i choinki na potem… foremki na pierniki też mogą jeszcze poczekać. W tym listopadowym czasie zastanówmy się nad własnym życiem, wyborami, wspomnijmy tych, który odeszli, ofiarujmy za nich Eucharystię, otwórzmy rodzinne albumy i przy wieczornej herbacie, w chwili zadumy powspominajmy bliskich.

Żyjemy w świecie dużego i szybkiego konsumpcjonizmu. Starsi niepokoją, się zaznaczając, że kolejne pokolenia są coraz bardziej niespokojne, niecierpliwe. Oczywiście jest to prawda. Warto jednak uświadomić sobie, co jest przed nami. Czas Adwentu, radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Wyobraźmy sobie tę sytuację. Jezus nadal jest w łonie Maryi, która jest bliska rozwiązania,. Jak każda przyszła matka zapewne odczuwa nie tylko szczęście, ale i strach. Maryja jest młoda, otoczona opieką Józefa. Wyruszają w niebezpieczną drogę na spis ludności do Betlejem. Ona trwa w oczekiwaniu na dziecko, oczekuje pełna modlitwy, strachu, ale i ufności Bogu. We współczesnym świecie chcemy pominąć ten piękny czas oczekiwania na Zbawiciela. Warto przypominać sobie, że „Mały Jezusek” nie pojawia się w magiczny sposób 24 grudnia, po prostu ot, tak.

Razem z Matką, za Jej przykładem trwajmy w czasie oczekiwania, nie tylko na Boże Narodzenie, ale na ponowne przyjście Jezusa i zmartwychwstanie umarłych, o które Kościół modli się szczególnie w listopadzie.

Reklama

Wyłączmy więc świąteczne „Last Christmas”, zastępując je playlistą na czas oczekiwania, wsłuchajmy się w słowa Ewangelii. Listy zakupów mogą poczekać do grudnia, zamiast tego warto zauważyć tych słabszych, potrzebujących, starszych- zaoferować im przedświąteczną pomoc, chwilę rozmowy, spełniając przy tym dobry uczynek. W wielu parafiach podczasMszy świętych roratnich dzieci składają przygotowane serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami, więc warto już dziś zastanowić się, czy i my, dorośli będziemy mieli co wpisać na „naszych serduszkach”?

Oczekujmy, potem świętujmy…

2022-11-23 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję