Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławiony pomysł. Światowe Dni Młodzieży

Marta Charymska

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Nowe wyzwania łączą młodzież z Chrystusem i Kościołem.

Obchody Światowego Dnia Młodzieży za sprawą papieża Franciszka odbywają się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Spotkania młodzieży ze swoimi biskupami na szczeblu diecezjalnym, zainicjowane przez św. Jana Pawła II, trwają od 37 lat.

Wiosna młodych

Pomysł św. Jana Pawła II, aby zaprosić młodzież do wspólnej modlitwy i świętowania, był chyba jednym z najbardziej błogosławionych i owocnych. Ogłoszony na marzec 1985 r. pierwszy Dzień Młodzieży zapoczątkował zupełnie nową erę w relacjach papieży i hierarchii kościelnej z ludźmi młodymi. Właściwie można zasadnie powiedzieć, że idea ta przywróciła młodych ludzi Kościołowi. Młodzież po raz pierwszy w historii została wyraźnie zauważona i chętnie na to zainteresowanie odpowiedziała. Papież - Polak nie zatrzymał się na jednym dniu w roku, dołączył do niego kilkudniowe spotkania, czyli Światowe Dni Młodzieży, organizowane w różnych miejscach na świecie. Napisał także specjalny list do młodych, a potem regularnie co roku kierował do nich krótkie orędzie. W latach 80. XX wieku teksty papieskie z trudem docierały do Polski. W Lublinie kolportowali je profesorowie KUL odwiedzający Watykan. Kopie listu do młodych odbijane były na kiepskim powielaczu, ale były licznie i chętnie czytane. Rozpoczęła się prawdziwa wiosna młodych w Kościele.

Lubelskie świętowanie

W naszej diecezji obchody Dnia Młodzieży po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1992 roku. Początkowo odbywały się tylko w Lublinie, z czasem uroczystości przygotowywano również w Chełmie i Puławach. Młodym zawsze towarzyszyli księża i biskupi. Istotnym elementem były procesje z palmami (pierwotnie święto organizowane było w Niedzielę Palmową) wyruszające z centrów miast i zmierzające do archikatedry w Lublinie, bazyliki na chełmskiej górce czy historycznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach. Procesje były pięknym znakiem wiary i radości młodego pokolenia. Owocem Dni Młodzieży jest też Koncert Chwały, który zadebiutował na Placu Litewskim w Lublinie po pierwszej peregrynacji krzyża Światowych Dni Młodzieży i zawsze gromadzi kilkanaście tysięcy uczestników.

Reklama

Nasza diecezja od 1993 r. była reprezentowana na Światowych Spotkaniach Młodzieży. Do Denver w USA poleciała tylko kilkuosobowa delegacja, ale już do Rzymu na Jubileusz Roku 2000 przybyło ponad 2500 osób. W trakcie zlotu odbywającego się w Polsce w 2016 r. przyjęliśmy u nas pół tysiąca gości z całego świata. Duży wkład w wyjazdy na duże światowe spotkania ma bp Adam Bab. W 1997 r. po raz pierwszy jako kleryk prowadził grupę w Paryżu, od tamtej pory jako kapłan i biskup towarzyszy nieprzerwanie młodym w kolejnych spotkaniach. Nie zabraknie go również w przyszłym roku w Lizbonie.

Wokół patrona internautów

Zmiana terminu Dnia Młodzieży pociąga za sobą poszukiwanie nowej formuły świętowania. W naszej archidiecezji w tym roku połączone będzie z uroczystością patronalną Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (20 listopada) i przyjęciem nowych członków w szeregi organizacji. Ponadto w tym czasie rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa, ogłoszonego patronem internautów i bardzo bliskiego młodym ludziom. Oprócz Lublina relikwie odwiedzą także Kraśnik, Bychawę, Krasnystaw, Lubartów, Łęczną, Opole Lubelskie, Puławy i Chełm. Nie zabraknie gestów miłosierdzia w postaci kanapek dla osób bezdomnych czy odwiedzin w domach dziecka. Ważnym elementem będzie także promocja przyszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Lizbonie; jeszcze trwają zapisy na to wydarzenie.

Poprzez świętowanie w archidiecezji oraz wyjazdy na spotkania światowe rodziło się lubelskie „pokolenie JP2”. Oby nowe wyzwania łączyły jeszcze bardziej młodzież z Chrystusem i Kościołem.

2022-11-23 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję