Reklama

Niedziela Lubelska

Chodzi o dobro. Honorowy obywatel Puław

Agnieszka Marek

Ksiądz profesor Antoni Jerzy Czyżewski został Honorowym Obywatelem Miasta Puławy.

Uroczystość odbyła się 6 listopada. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej, koncelebrowana przez uczniów i przyjaciół cenionego kapłana i profesora. Liturgii z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, rodziny i przyjaciół oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Puław przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Spełnione nadzieje

W homilii ksiądz biskup przedstawił ks. prof. Antoniego Czyżewskiego, urodzonego w 1933 r. na Wileńszczyźnie, jako kapłana niezłomnego, nie poddającego się wrogim ideologiom. Jak wspominał, w podaniu do lubelskiego seminarium młody Antoni napisał: - „Pragnę w przyszłości być jednym z tych, którzy bronią i bronić będą prawd Bożych i Kościoła Chrystusowego, a zarazem wskazywać narodowi polskiemu drogę do szczęścia i pokoju opartego na miłości Boga i bliźniego”. Temu zobowiązaniu ksiądz profesor jest wciąż wierny, czego doświadczyli m.in. mieszkańcy Puław przez 18 lat jego pracy w tym mieście. Jako proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kapłan był wyśmienitym organizatorem życia duszpasterskiego i kulturalnego, człowiekiem wrażliwym na krzywdę i potrzeby bliźniego.

Gorliwy kapłan

Druga część uroczystości odbyła się w POK „Dom Chemika”. Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Krygier wyjaśniła, że honorowe obywatelstwo jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania Rady Miasta Puławy, które może otrzymać osoba szczególnie zasłużona dla Puław lub wybitna osobistość. Poinformowała, że wnioskodawcą przyznania tego wyróżnienia ks. Czyżewskiemu było Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych. Prezes PTTN Robert Och odczytał laudację, w której ks. Antoni Jerzy Czyżewski został przedstawiony jako osoba mająca szczególny wpływ na społeczność Puław. Wspomniał o prześladowaniach ks. Antoniego przez służby bezpieczeństwa PRL za treści głoszone w kazaniach, a także o działaniach laureata wspierających puławską „Solidarność” oraz rodziny osób internowanych. Materialnym znakiem tej działalności jest postawiony w 1986 r. na placu kościelnym krzyż upamiętniający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Czyżewski zatrudnił polonistkę zwolnioną z pracy za głoszenie treści niezgodnych z ideologią komunizmu. Izabela Bronikowska poprowadziła Duszpasterskie Spotkania Literackie, formujące młodzież w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich.

Reklama

Nieoczekiwany zaszczyt

Podczas okolicznościowych przemówień i gratulacji bp Mieczysław Cisło podkreślił liczne talenty ks. Antoniego Czyżewskiego oraz jego zatroskanie o Kościół i człowieka. Prezydent Puław Paweł Maj z wdzięcznością przyznał, że jako parafianin sam doświadczył mądrości i kształtowania umysłu przez ks. Antoniego. Księżna Barbara Czartoryska, która także należy do grona honorowych obywateli Puław, wskazała na wspólne przeżycia związane z ich historią. Przywołała światowy zjazd rodziny Czartoryskich, na którym po raz pierwszy spotkała się z ks. Czyżewskim oraz jego pracą duszpasterską.

Na zakończenie ks. prof. Antoni Jerzy Czyżewski powiedział, że zaszczyt honorowego obywatelstwa przyszedł zupełnie nieoczekiwanie, kiedy po 19 latach jego nieobecności w Puławach ktoś dostrzegł pewne dobro, które się wydarzyło. - O to dobro chodzi, nie o osobę - powiedział z pokorą. Następnie w prelekcji przedstawił analizę różnych nurtów filozoficznych i społecznych. Wystąpienie zakończył zachętą do kształtowania wolności pozytywnej i twórczej, zgodnej z rozumem i prawem Bożym.

2022-11-23 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję