Reklama

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23 listopada w Czerwiennym-Bachledówce

Pogrzeb krajowego moderatora Dzieła Duchowej Adopcji, paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się w środę 23 listopada w Czerwiennym-Bachledówce. Zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym, w paulińskim grobowcu – poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.

[ TEMATY ]

pogrzeb

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Msza św. żałobna o. Stanisław Jarosza zostanie odprawiona w wtorek, 22 listopada o godz. 11.00 w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie w województwie wielkopolskim, gdzie w ostatnich latach był proboszczem i kustoszem.

Następnego dnia, 23 listopada godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Czerwiennym-Bachledówce w woj. małopolskim odbędzie się pogrzeb zakonnika. Zostanie on pochowany na cmentarzu parafialnym, w paulińskim grobowcu.

O. Stanisław Jarosz zmarł w sobotę, 19 listopada. Miał 69 lat, w tym 49 lat życia zakonnego, 43 lata kapłaństwa. Od 2017 r. był krajowym moderatorem Dzieła Duchowej Adopcji. Święcenia kapłańskie w zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika przyjął 24 maja 1979 r. Przez wiele lat był związany z Jasną Górą.

Reklama

Duchowa adopcja to dziewięciomiesięczna modlitwa w intencji życia zagrożonego w łonie matki. Dla Polaków jest ona także formą osobistego wypełnienia jasnogórskich ślubów marodu. Polega na indywidualnym modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Osoba odmawia jedną dowolnie wybraną tajemnicę "Różańca" i specjalną modlitwę w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy wierni mogą dołączyć dodatkowe wyrzeczenie, np. post czy działania charytatywne.

Inicjatorami powstania w Polsce Duchowej Adopcji byli świeccy skupieni we wspólnocie Straż Pokoleń przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie, skąd, co roku wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę i gdzie o. Stanisław posługiwał.

W tym kościele, 2 lutego 1987 r. zostały złożone pierwsze przyrzeczenia Duchowej Adopcji. O. Jarosz podkreślał, że "Duchowa Adopcja jest w ludziach, w sercach".

W 1995 r. na Jasnej Górze rozpoczął pracę Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-11-21 18:43

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

bp Jan Wątroba

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce w parafii w Czerwiennem niedaleko Zakopanego. Przewodniczył im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wcześniej bp pomocniczy w Częstochowie. - Nasze drogi z ojcem Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Często próbujemy Panu Bogu ofiarowywać różne rzeczy, ale najtrudniej jest Mu oddać siebie. Czasem jest tak, że tym więcej dajemy Bogu rzeczy, im trudniej nam jest oddać siebie. Jakbyśmy chcieli ten podstawowy deficyt zakryć wielością czynów, wielością spraw, ceną tych rzeczy. Potrafimy czynić wielkie fundacje i zdobywać się na wielkie ofiary. Pan dziś mówi do nas: nie to się liczy, liczy się to kim ty jesteś przede mną? Czy potrafisz mi dać siebie? – pytał abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję