Reklama

Wiara

Jeśli możesz modlitwę rozpocząć od razu, to rozpoczynaj ją od razu…

Mój drogi...

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Co do twego pytania to muszę stwierdzić, że nigdy nie byłem w stanie zrozumieć, dlaczego niektórzy autorzy tak wielki nacisk kładą na przygotowanie (chodzi o przygotowanie do rozmyślania lub modlitwy myślnej), mając na myśli pewne przygotowanie formalne.

Zdrowy rozsądek, jak sądzę, mówi nam, że jeśli człowiek jest roztargniony, to potrzeba mu chwili przygotowania, zanim stanie się zdolny do modlitwy. Jeśli natomiast jego życie jest pełne spokoju i skupienia, częściej przychodzi na modlitwę jak na odpoczynek, modlitwa płynie jak woda ze źródła.

Myślę, że są dwa zupełnie odmienne rodzaje ludzi: z jednej strony ci, których pochłania codzienne życie, tak że trudno im zwrócić się do Boga. Muszą wobec tego zdobyć się na pewien wysiłek, aby wejść w siebie głębiej. Inni zaś są z natury zwróceni ku Bogu i potrzebują raczej wysiłku, aby przystąpić do jakiejś pracy, która nie przerywa (lub przerywa tylko nieznacznie) pewien rodzaj przedłużającego się skupienia.

Pomiędzy tymi grupami jest wielu, którzy zbliżają się raz do jednych, raz do drugich. Czasem potrzebują pewnego przygotowania i wysiłku (raz więcej, raz mniej), czasem zaś modlitwa przychodzi im łatwo i zaczyna się od razu.

Jeśli przygotowanie nie jest konieczne, to staje się nonsensowne i niepotrzebne. Jeśli możesz modlitwę rozpocząć od razu, to rozpoczynaj ją od razu. Po co tracić czas na akty niższego rzędu, aby przygotować się do czegoś, co jest już pod ręką? [...]

Zrozumiałe, że rozważanie życia Chrystusa pozostawia cię obojętnym. Czytanie lub rozmyślanie na taki temat poza czasem modlitwy jest bardzo pożyteczne, ale sądzę, że nie powinieneś łączyć tego z modlitwą. Co do pokus przeciwko wierze, to radziłbym ci po prostu lekceważyć je i nie brać ich poważnie. Te „błyskawice” nic nie znaczą, jak sam to słusznie zauważyłeś. Wszystko, co mówisz, wydaje mi się całkowicie normalne i właśnie jest tym, czego bym się po tobie spodziewał.

Reklama

Zimno jest dokuczliwe! Przez tydzień mieliśmy bezchmurne niebo i wiele stopni mrozu. Nie lubię mieszkać w namiocie jak Abraham, Izaak i Jakub.

Zawsze twój w Panu H. John Chapman OSB (30. General Hospital, 28 stycznia 1917)

Fragment książki „Listy o modlitwie”

John Chapman OSB (1865–1933) – urodził się w Ashfield, Suffolk, w Anglii, w rodzinie anglikańskiej. W latach 1883–1888 studiował w Oksfordzie. 7.12. 1890 r. został przyjęty do Kościoła katolickiego. 25.03. 1893 r. złożył pierwsze śluby w Maredsous. W 1895 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był przeorem w Erdington, Caldey. W latach 1915–1919 był kapelanem wojskowym, później przeorem w Downside, a od 1929 r. opatem.

2022-11-21 13:33

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na emeryturze

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 28

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

Bardzo ucieszyliśmy się inicjatywą „Niedzieli” i czekamy z radością na każdy następny numer z dodatkiem różańcowym. Obecnie w naszej parafii pw. św. Michała w Daleszycach jest 30 kół Żywego Różańca i już tworzy się kolejne – 31. Zelatorzy mówią, że wybierają się na poranne Msze św. w I niedzielę miesiąca, żeby nabyć „Niedzielę”. W odpowiedzi na inicjatywę „Niedzieli” planujemy, aby koła różańcowe z naszej parafii włączyły się do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę na Jasnej Górze. W czerwcu br. braliśmy udział w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca, a dzieci z naszej parafii uczestniczyły w dorocznej Pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę i mam nadzieję, że po wakacjach powstaną dziecięce róże różańcowe.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję