Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Potrzebujemy postawić krzyż na nowo

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W uroczystość Chrystusa Króla łódzka młodzież świętowała diecezjalne przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży.

Wydarzenie rozpoczęło się świadectwami młodych w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, które dotyczyły pomocy Misjonarkom Miłości w ośrodku dla bezdomnych i działań ekumenicznych. Po tej części odbyła się praca w grupach, po której kolejnym punktem było słowo abp Grzegorz Rysia. – Jak was dzisiaj słuchałem w grupie, to pomyślałem sobie, że wszyscy mówimy, że czas jest ważny, ale na szczęście w takim spotkaniu odkrywamy, że są rzeczy ważniejsze od czasu. Wszystko pokazuje, jak bardzo potrzebujemy postawić krzyż na nowo i papież, w którymś momencie, wymyślił Światowe Dni Młodzieży w takim kluczu, że jeśli komuś trzeba ten krzyż zawierzyć, żeby ten krzyż został postawiony na nogi, to to są młodzi ludzie. Święty Jan Paweł II miał takie przekonanie, że jeśli komuś uda się postawić krzyż w naszym świecie od nowa to wam. Dlatego powierzył ten krzyż młodym ludziom i ten krzyż wędruje od Światowych Dni Młodzieży do Światowych Dni Młodzieży i przejmują go młodzi ludzie i stawiają – tłumaczył znaczenie krzyża i Ikony Salus Populi Romani – symboli ŚDM. - Myślę, że jak będziemy dziś wędrować z tymi dwoma znakami, to pierwsze pytanie jest takie, czy macie ochotę postawić krzyż, tak żeby przemówił do wszystkich ludzi, poczynając od was samych i odkryć, że krzyż ma znaczenie w moim życiu i w moim świecie, a drugie pytanie, związane z tą ikoną Matki Bożej, to od jakiej zarazy chcielibyście świat uratować? Co uważacie za rzeczywiste niebezpieczeństwo? I jakie poważne problemy trzeba przedstawiać Bogu przez Jej wstawiennictwo? – podsumował metropolita łódzki.

Po części integracyjnej w retkińskiej parafii wszyscy w procesji z symbolami ŚDM przeszli do kościoła Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który mówił o władzy Chrystusa Króla. – Każdy, kto się poddał władzy Chrystusa Króla zostaje przez niego uczyniony Królem. Ci, co uznają Chrystusa Króla nad sobą, stają się królami w Nim. Wszystkie te trony, zwierzchności, panowania i władze zostały przez Niego stworzone i ku Niemu. Chrystus ostatecznie przekazuje człowiekowi, który odnajduje się jako Jego stworzenie, władzę i ta władza ma każdego z nas do Chrystusa prowadzić, ku Niemu – wyjaśniał duchowny. Liturgia słowa mobilizuje do refleksji, czy każdą władzę, którą posiadamy, spełniamy na sposób Chrystusowy. Bóg nikogo z nas nie czyni niewolnikiem, ale daje nam swoją władzę, zawierza nam ją w konkretnym wymiarze.

Reklama

Metropolita łódzki odnosząc się do liturgii słowa, podał dwa sposoby dobrego realizowania władzy. Pierwsze czytanie podkreśla istotę funkcjonowania głowy i ciała. – Kościół musi być ciałem, a nie potworem. Jeśli masz odrobinę władzy, to kiedy widać, że ta władza jest przez ciebie sensownie sprawowana? Właśnie wtedy, gdy ludzie, którzy ci podlegają, tworzą rzeczywistą wspólnotę, w której każdy czuje się potrzebny, podmiotowy. Jeśli masz jakąkolwiek władzę, to przeżywaj ją tak, jak głowa w stosunku do całego ciała. To znaczy pokaż każdemu z członków, że jest istotny, potrzebny, że bez niego całe ciało będzie niepełnosprawne. Pokaż to każdemu, to po tym widać, czy jesteś sensownym czy bezsensownym władcą – podkreślił.

Drugim wymiarem dobrego sprawowania władzy jest wizerunek Jezusa na krzyżu. – Władza ukrzyżowanego Chrystusa, to jest władza miłości. Masz tytuł do władzy nad ludźmi tylko takimi, których kochasz – wyjaśnił abp Ryś.

Na zakończenie zachęcał, aby zastanowić się nad tym, jak pełnimy daną nam władzę, czy wykonujemy ją tak, jak Chrystus. Niedzielne wydarzenie odbyło się w ramach przygotowania do przyszłorocznych 37. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Głównymi przygotowaniami w archidiecezji łódzkiej zajmuje się Wydział Duszpasterstwa Młodzieży, który o wszystkich wydarzeniach i spotkaniach informuje na Facebooku Łódź Piotrowa. 

2022-11-21 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski o wizycie na linii frontu wojny: Pierwszy raz w życiu nie wiedziałem, gdzie uciekać

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

archidiecezja łódzka

Archiwum Kardynała Konrada Krajewskiego

W tych dniach wysłannik Ojca Świętego na Ukrainę - pochodzący z Łodzi ksiądz kardynał Konrad Krajewski – Jałmużnik Papieski, odwiedza tereny, na których trwają działania wojenne. W imieniu Papieża przywozi nie tylko pomoc humanitarną, ale również modlitwę i duchowe wsparcie zarówno dla tych, którzy walczą na froncie broniąc Ukrainy, jak i tych, którzy starają się – pomimo wojny – jakoś żyć.

Jak opowiada ksiądz kardynał - pojechaliśmy na granicę z Biskupem Janem z Zaporoża i biskupem Andrzejem z Kościoła Protestanckiego. Załadowaliśmy samochód żywnością i pojechaliśmy przekraczając wszystkie strefy, aż do samej granicy, gdzie trwa wojna, gdzie są tereny okupowane. Przestrzegano nas, że trzeba tam działać bardzo szybko – zostawić żywność ludziom, którzy są poinformowani, w którym miejscu mają stać i czekać. Tak było za pierwszym razem, ale za drugim razem niestety ostrzelano nas. Mówiono nam, że na tamtych terenach jest bardzo dużo ludzi, którzy zdradzają i przesyłają komórką namiary, że coś takiego ma miejsce. Niestety ostrzelano nas. Pierwszy raz w życiu nie wiedziałem, gdzie mam uciekać. Dobrze, że był z nami żołnierz ukraiński, bo oprócz uciekania trzeba wiedzieć też, gdzie uciekać. On nam pokazał, gdzie uciekać i schroniliśmy się, kiedy obok nas leciały rakiety. – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję