Reklama

Niedziela Przemyska

Święto patronalne AK i KSM w Przemyślu.

W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata swoje święto patronalne obchodziły Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

archiwum KSM

Przyrzeczenie nowych członków KSM

Przyrzeczenie nowych członków KSM

W uroczystej Eucharystii sprawowanej przez abp. Adam Szala – metropolitę przemyskiej w archikatedrze przemyskiej wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej i KSM. Młodzież KSM złożyła swoje przyrzeczenie i tym samym zostali uroczyście i włączeni do stowarzyszenia.

Abp Adam Szal w homilii zwrócił uwagę na obowiązek budowania królestwa Bożego na ziemi: - Wspominamy to chrystusowe królestwo raz w roku, ale przecież tak często przywołujemy je kiedy odmawiamy najpiękniejszą modlitwę, mówimy „ przyjdź królestwo Twoje. Przyjdź królestwo, które rozeszło się po całym świecie. Takie właśnie królestwo głosili w sposób niezmordowany apostołowie. Czynili to w sposób ujmujący idąc na cały świat i głosząc Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Doprowadzając do pojawienia się obrazu niezwykłego, naszkicowanego również przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich ukazującego tych ludzi, którzy zafascynowali się chrystusowym królestwem i którzy to królestwo budowali nie uczonymi wystąpieniami, ale życiem – podkreślał metropolita przemyski.

Bisku przemyski wzywał także, aby to ludzie świeccy podjęli obowiązek głoszenia królestwa Bożego w swoim środowisku: - przede wszystkim to do nas należy głosić i wprowadzać chrystusowe królestwo w naszą codzienność. Uczestnicząc w tej drodze rozpoczętej przez sakrament chrztu św. i sakrament bierzmowania mamy udział w tej funkcji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej i tym samym mamy przywilej, ale także obowiązek, budowania, uświęcania Kościoła, który budowany jest po to, aby chrystusowe królestwo zaprowadzać w sercach ludzi w społeczeństwach, wspólnotach, których żyjemy. Kościół potrzebuje dzisiaj, jak mówił papież Benedykt XVI, silnego, dojrzałego laikatu i potrzebuje ludzi, którzy zaangażują się w pracę na rzecz misji Kościoła. Papież Benedykt wskazał, że tym sposobem zaangażowania jest modlitwa, nauczanie, aktywny udział w życiu Kościoła przy jednoczesnym zaangażowaniu się w życie współczesnego świata, które będzie polegało na odczytywaniu znaków czasu i na odpowiedzi na te znaki czasu. Chodzi o to, aby Ewangelia, była zawsze znakiem nadziei w chwilach trudnych i mrocznych, które bardzo często są elementem ludzkiego wędrowania przez ziemię – mówił abp Adam Szal.

2022-11-21 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję