Reklama

Aspekty

20 lat stowarzyszenia Praworządny Sulechów

Stowarzyszenie Praworządny Sulechów świętowało 20-lecie swojego istnienia.

[ TEMATY ]

sulechów

Praworządny Sulechów

Marek Kuczyński

19 listopada odbyły się obchody 20-lecia rejestracji Stowarzyszenia Praworządny Sulechów, które od początku istnienia współpracuje m.in. z Diecezjalnym Instytutem Akcji Katolickiej. Członkowie, sympatycy oraz samorządowi partnerzy mieli sposobność podsumować działalność w PS oraz współpracę z nami.

Reprezentująca Burmistrza Wojciecha Sołtysa Pani Wiceburmistrz Magdalena Klucznik odczytała list gratulacyjny skierowany przez Burmistrza na ręce Prezesa PS Jacka Wykręta oraz dodała m.in., że mimo występujących nieraz różnic zdań w niektórych obszarach, zawsze udaje się znaleźć "złoty środek", dzięki czemu projekty Burmistrza i innych stron są skutecznie realizowane.

Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Pan Piotr Barczak nakreślił rys historyczny samorządności terytorialnej w regionie, wskazując Stowarzyszenie Praworządny Sulechów jako unikalny wręcz przykład srodowiska, które działa niezależnie od sił politycznych, umiejąc zarazem z nimi konstruktywnie współpracować w realizacji swoich założeń programowych. Piotr Barczak od początku wspólpracuje z nami i w trakcie różnych wydarzeń promujemy te same wartości. A początki tej współpracy sięgają znacznie głębiej - wiele osób z tego Kręgu wywodzi się z KSM. Pokazuje to, że otrzymawszy właściwą formację, ludzie Kościoła uczestniczą teraz w działalności podmiotów realiotwórczych, takich jak samorząd terytorialny czy administracja państwowa.

Nawiązując do wspomnianych założeń programowych, pierwszy prezes Stowarzyszenia dr Marek Kuczyński (2002-2006) przedstawił je jako budzenie, aktywizowanie potencjału sulechowskiego i regionalnego środowiska do czynienia dobra, m.in. integracja i wsparcie rodzin, krzewienie patriotyzmu lokalnego i narodowego w oparciu o chrześcijańskie korzenie, zaangażowanie we wsparcie edukacyjne młodzieży, promocja Sulechowa i regionu m.in. przez obecność w mediach ogólnopolskich i regionalnych, a także, a może przede wszystkim, pielęgnacja szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Reklama

Opisując genezę PS i motywy działań, dr Kuczyński odwołał się do wiary Założycieli w prawdę obiektywną i dobro obiektywne; "wiara ta motywuje nas do bezinteresownego zaangażowania swojego czasu, środków finansowych i umiejętności" - dodał. Jako przykład ludzi zaangażowanych z pobudek czysto ideowych przywołał m.in. Przemysława Mikołajczyka, Stanisława Kaczmara, Zygmunta Zamroziewicza, Bogusława Malickiego. Ostatni z wymienionych był też adresatem podziękowań za zaangażowanie w krzewienie wiedzy na temat historii opozycji antykomunistycznej w Sulechowie, regionie i kraju. Dodajmy, że obok mówcy, obecni na sali Zygmunt Zamroziewicz i właśnie Bogusław Malicki otrzymali od Prezydenta RP m.in. Krzyż Wolności i Solidarności w uznaniu za działalność opozycyjną przed rokiem 1989.

Udział członków i sympatyków w samorządzie terytorialnym przedstawił Stanisław Kaczmar, pokazując konkretne skuteczne działania realizowane dzięki posiadaniu reprezentacji w Radzie Miejskiej i dzięki współpracy ze służbami burmistrza oraz innych podmiotów samorządu terytorialnego. Za przykład niech posłuży zorganizowanie i bieżące finansowanie pochówku dzieci utraconych. "Chodzi o budzenie i umacnianie świadomości kobiet i mężczyzn odnośnie tego, że życie ludzkie kończy się u różnych ludzi na róznych etapach i w każdym przypadku zgonu, od momentu poczęcia, osobie przysługuje godne traktowanie" - dodał.

Obecny prezes Jacek Wykręt nakreślił wizję działań na bliską i bardziej odległą przyszłość: Dotychczasowa działalność będzie kontynuowana, zwłaszcza w zakresie promocji chrześcijańskiej koncepcji rodziny oraz wskazywanie na istotę prawidłowego kształtowania się tożsamości młodego człowieka - tożsamości jako Polak, jako Sulechowianin, biologicznie uwarunkowanej tożsamości jako mężczyzna czy kobieta.

Reklama

Barbara Jasińska - sympatyk PS - opisała zaangażowanie m.in. swoje i współpracowników w budowanie i znakomite funkcjonowanie jednego z najlepszych w regionie (a nawet kraju) - sulechowskiego oddziału położniczego i inicjatyw połączonych, np. szkoła rodzenia. "Obecnym wyzwaniem stało się jednak samo przetrwanie placówki" - stwierdziła w związku z zaistniałym kryzysem kadrowym. Warto dodać, że Barbara Jasińska jest promotorem i certyfikowanym instruktorem naturalnych metod planowania rodziny, a przede wszystkim leczenia, jeśli można użyć tego słowa, bezpłodności.

Reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość Krystyna Kochaniak odniosła się do wspomnianej wcześniej genezy Stowarzyszenia: w pracach przygotowawczych i początkowej fazie działalności PS uczestniczyły też osoby (oprócz Mówczyni, m.in. Arleta Lubieniec, Edward Szyjka, Ryszard Górnicki), które w późniejszym okresie obrały drogę aktywności w ramach ogólnopolskich struktur politycznych (jako radni Gminy i Powiatu reprezentują Prawo i Sprawiedliwość). Niemniej jednak, jako że cele są podobne, Stowarzyszenie ma również oparcie w szeroko rozumianych instytucjach państwowych i samorządowych.

"Konkluzją" (finalną częścią) uroczystości był poczęstunek okolicznościowym tortem i wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Na zakończenie odśpiewano Rotę.

2022-11-21 11:49

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sulechów: Wieczory organowe

[ TEMATY ]

wieczory organowe

sulechów

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Koncert organowy w Sulechowie

Koncert organowy w Sulechowie

Wieczory organowe wpisały się w obchodzone w tym roku 700-lecie miasta Sulechów. W sobotę 17 sierpnia odbył się trzeci koncert noszący tytuł „Kalejdoskop muzyczny”.

Ten recital ukazał działających na terenie dekanatu sulechowskiego młodych organistów - absolwentów bądź jeszcze uczniów Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Zielonej Górze. Repertuar organowy bardzo zróżnicowany oraz w aranżacji na flet poprzeczny i flet prosty. Nie zabrakło akcentu wokalnego. Usłyszeliśmy Ave Maria G. Cacciniego oraz Ave Verum Corpus E. Elgara. W programie zaprezentowano utwory od J.S. Bacha do współczesności. Koncert kończący cykl odbył się 24 sierpnia. Był to recital „Muzyki polskiej” z akcentem moniuszkowskim. Za kontuarem zasiadł Jan Szypowski znany i ceniony organista z Warszawy. Podczas koncertu zaprezentował bogaty repertuar muzyki organowej polskich kompozytorów, min.: M. Sawy, M. Surzyńskiego, F. Nowowiejski. Koncerty odbywały się pod honorowym patronatem Wojciecha Sołtysa - Burmistrza miasta Sulechów oraz Ks. Kan. Andrzeja Szkwarka – Proboszcza parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję