Reklama

Kościół

Ks. Michał Olszewski SCJ nagrodzony za tworzenie różnorodnych form ewangelizacji

W Krakowie wręczono nagrody Homo Dei „Pro Redemptione”, które kapituła przyznała 4 czerwca w pięciu kategoriach. W uznaniu za tworzenie różnorodnych form ewangelizacji młodzieży nagrodzono ks. Michała Olszewskiego SCJ. Ponadto Pro Redemptione extra otrzymał abp Światosław Szewczuk – zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, a w uznaniu za dorobek naukowy i świadectwo życia wyróżniono abp. Stanisława Gądeckiego – przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ks. Michał Olszewski SCJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sercanin odbierając 9 listopada nagrodę powiedział, że przed jego nazwiskiem nie ma żadnych tytułów, które są wyrazem dorobku u pozostałych laureatów. – To dlatego, że wszystko, co udało mi się stworzyć, działo się dzięki konkretnej drużynie – mówił ks. Michał Olszewski SCJ. W tym kontekście dziękował swoim przełożonym oraz sercańskiej wspólnocie w Polsce, która umożliwiła mu, rozwijanie projektów związanych z Profeto. Szczególne podziękowania skierował do „ukochanego zespołu profeto”, bez którego nie byłoby możliwe stworzenie tylu przestrzeni przepowiadania słowa.

Ks. Michał Olszewski SCJ od samego początku pracy w parafii w Krakowie-Płaszowie zajmował się duszpasterstwem młodzieży. Odpowiedzialny za ruch sercańskiej młodzieży zorganizował wraz z gronem współbraci w krakowskich Łagiewnikach Ogólnopolskie Czuwanie Młodzieży, które zgromadziło ponad 1000 osób. Oprócz cotygodniowych spotkań prowadził dla młodzieży serie rekolekcji i wspólne wyjazdy. Młodych ludzi znajdował na blokowiskach, chodząc wieczorami po Płaszowie i szukając ich tam, gdzie spotykali się by pograć w piłkę, ale też zapalić papierosa, czy wypić piwo… wielu z nich po jakimś czasie trafiło do duszpasterstwa. Później przez 4 lata był formatorem sercańskich nowicjuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W grudniu 2011 r. poprowadził pierwsze internetowe rekolekcje pod nazwą „Ciemne noce Nikodema”. Odniosły one duży sukces i stąd powstał pomysł na portal profeto.pl, który stał się amboną słowa z myślą przede wszystkim o młodszych pokoleniach między 18. a 40. rokiem życia. – Zero newsów, żadnej polityki, tylko słowo… pisane, mówione i mnóstwo video – mówi ks. Michał Olszewski SCJ. Profeto wystartowało w listopadzie 2012 r. i w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.

By jeszcze mocniej przyciągnąć młodych ludzi powstał pomysł na chrześcijańskie radio, które wystartowało w czerwcu 2014 r., ale znowu bez newsów i polityki, grające tylko nowoczesną muzykę z gatunku Christian Contemporary Music (CCM). To okazało się strzałem w dziesiątkę, szczególnie w momencie wprowadzenia aplikacji PROFETO, gdzie można w łatwy sposób dotrzeć zarówno do przestrzeni live jak i podcastów. Dzisiaj radia można słuchać w całej Małopolsce analogowo na 92.1 FM oraz 100.3 FM jak również w systemie cyfrowym DAB+ w kilkunastu lokalizacjach m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie czy Tarnowie. Ponadto w internecie Profeto przekroczyło w tym roku 1,5 mln odbiorców, z czego większość to osoby między 20. a 40. rokiem życia.

Reklama

Przez ostatnie dziesięć lat ks. Michał Olszewski SCJ wygłosił kilkaset serii rekolekcji w różnych parafiach na terenie Polski, w tym wiele serii dla młodych. Od wielu lat głosi także poza granicami Polski, szczególnie w USA. Jest entuzjastą nauczania papieża Franciszka, misjonarzem miłosierdzia i członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP oraz członkiem Komisji Medialnej Konferencji Wyższych Przełożonych Instytutów Męskich. Wraz z Profeto od 2013 r. organizuje w wielu miejscach w Polsce spotkania ewangelizacyjne pod nazwą „Projekt ABBA” (wcześniej „Serce w Serce z Jezusem”), które są przestrzenią do głoszenia słowa, adoracji oraz modlitwy za chorych.

Wydaje też wiele książek i audiobooków, z których ostatni „Eucharystia - tajemnica Miłości” został w tym roku nagrodzony wyróżnieniem „Feniks” w kategorii multimedia.

Przed dwoma laty, wraz ze swoimi współpracownikami w Profeto, ks. Michał postanowił rozwinąć jedną z gałęzi działalności grupy, którą jest szeroko pojęta działalność pomocowa. Zainspirowani tym, co zostawił po sobie założyciel sercanów o. Leon Jan Dehon oraz tym, do czego zachęca papież Franciszek, powstał pomysł na centrum terapeutyczne. Ten najnowszy projekt pod nazwą „Archipelag - wyspy wolne od przemocy”, ma służyć wszystkim, którzy stali się ofiarami przemocy – zarówno domowej, społecznej, kościelnej, jak również cyberprzemocy. Szczególne miejsce w Archipelagu będą miały dzieci i młodzież. Zaprojektowane bowiem zostały dla nich przestrzenie związane z teatroterapią, muzykoterapią i arteterapią; specjalne miejsca do wspólnego spędzania czasu, terapii indywidualnej i grupowej oraz rozwijania pasji. Uruchomienie terapii planowane jest na styczeń 2024 r. Wtedy też zostanie otwarte całe centrum, które mieści się przy ulicy Dobrodzieja w Warszawie, w dzielnicy Wilanów.

Reklama

Ostatnim projektem ks. Olszewskiego, na etapie wdrażania, jest nowa stacja radiowa, która zaprojektowana jest pod wszystkie platformy ze stacjami radiowymi, a przeznaczona dla biegaczy. Cała w języku angielskim i ukierunkowana na cały świat, będzie proponować playlisty chrześcijańskiej muzyki specjalnie dobranej pod aktywność fizyczną z krótkimi jinglami opartymi o treści kerygmatu oraz wersetami z Biblii.

W pozostałych kategoriach, za długoletnią współpracę z kwartalnikiem „Homo Dei” nagrodzono ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, a Pro Redemptione extra przyznano o. Wojciechowi Bołozowi CSsR „za 25 lat posługi asystenta kościelnego kwartalnika „Homo Dei”. W uznaniu za troskę o formację kapłańską nagrodę odebrał ks. prof. Piotr Kulbacki, a wyróżnienie dla kapłana pracującego za granicą – ks. prof. Józef Grzywaczewski, który 30 lat posługiwał we Francji. Pro Redemptione extra otrzymał także abp Swiatosław Szewczuk – zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, a w uznaniu za dorobek naukowy i świadectwo życia wyróżniono abp. Stanisława Gądeckiego – przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Dotychczasowymi laureatami nagrody byli m.in.: o. Józef Augustyn SJ, prof. Krystian Wojaczek, ks. prof. Krzysztof Pawlina, o. dr Jordan Śliwiński OFMCap., o. prof. Jacek Salij OP, bp dr hab. Paweł Socha, ks. prof. Edward Staniek, ks. dr Krzysztof Wons SDS, o. prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv., ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. dr Mirosław Cholewa, br. Benedykt Pączka OFMCap., ks. prof. Waldemar Chrostowski, bp Jan Sobiło, ks. prof. Helmut Sobeczko i bp prof. Janusz Mastalski.

Reklama

Nagroda „Pro Redemptione” przyznawana jest od 2014 roku przez kapitułę w składzie: bp prof. Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, o. dr Janusz Sok CSsR, prowincjał redemptorystów, o. dr Piotr Koźlak CSsR, dyrektor wydawnictwa „Homo Dei”, ks. dr hab. Bogdan Giemza SDS (PWT Wrocław), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), s. dr hab. Agata Mirek (KUL), ks. prof. Bogusław Migut (KUL), prof. Eugeniusz Sakowicz (UKSW).

Pomysłodawcą nagrody jest wydawnictwo „Homo Dei” należące do Prowincji Polskiej Zgromadzenia Redemptorystów, specjalizujące się w szeroko rozumianej literaturze religijnej, kierując ją do szerokiego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem duchowieństwa.

2022-11-10 10:47

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rio de Janeiro rozpoczęły się seminaria o ewangelizacji metropolii

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Brazylia

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Pod hasłem „Wielkie miasta: wyzwania dla jedności i pokoju” rozpoczął się 27 sierpnia w Rio de Janeiro cykl seminariów. W trwających kilkanaście dni spotkaniach wezmą udział m.in. liczni biskupi z największych brazylijskich miast. Wśród specjalnych gości są także kardynałowie: Lluís Martínez Sistach z Barcelony, Peter Kodwo Appiah Turkson - przewodniczący Papieskiej Rady Justitia i Kurt Koch, stojący na czele Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.

Organizatorem wspomnianego cyklu jest archidiecezja Rio de Janeiro. Wielkie brazylijskie miasta żyją w obliczu wyzwań dotyczących jedności i pokoju. Na przykład samo to miasto zajmuje drugie miejsce wśród metropolii tego kraju i liczy 6 mln 450 tys. mieszkańców. Tymczasem miasto São Paulo jest największą metropolią brazylijską i mieszka tam 11 mln 890 tys. ludzi. Według Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) ocenia się, że kraj zamieszkuje ponad 202 mln osób.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję