Reklama

Niedziela Częstochowska

500 lat kościoła w Żarkach

– Jubileusz 500-lecia to czas łaski, radości i wdzięczności, ale to również czas nowego zapału – powiedział abp Wacław Depo. 30 października w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach metropolita częstochowski przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 500. rocznicy budowy świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas liturgii arcybiskup poświęcił: odnowione prezbiterium, ołtarze – główny i boczny, stalle kanonickie, zakrystię wraz z wyposażeniem, nowo urządzone miejsce na relikwie i tablicę upamiętniającą jubileusz 500-lecia parafii.

Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, księża rodacy, byli wikariusze parafii oraz obecny i były przeor klasztoru paulinów w Leśniowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W modlitwie uczestniczyli kanonicy reprezentujący kapituły: zawierciańsko-żarecką, częstochowską, radomszczańską i wieluńską, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, komendanci Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Częstochowy, Myszkowa i Żarek wraz z druhami oraz dyrektorzy i uczniowie szkół z Żarek i Zawady.

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteśmy w odnawiającym się duchowo i materialnie kościele, aby wspólnie (...) powiedzieć Panu Bogu i świętym patronom tej świątyni wielkie „dziękuję” za ogrom otrzymanych tutaj łask i wszelkiego dobra – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii. – Gromadzimy się wszystkimi pokoleniami naszej wspólnoty, by radować się przy eucharystycznym stole i korzystać ze zdrojów sakramentalnych łask, które od pięciu wieków spływają na kolejne setki i tysiące mieszkańców Żarek, budujących, utrzymujących i odnawiających tę przepiękną i starodawną świątynię – dodał. Kapłan zwrócił uwagę, że po 500 latach świątynia jest ciągle piękna mocą wiary, modlitwy oraz wystrojem.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii abp Depo przytoczył słowa, które wypowiedział francuski pilot, pisarz i poeta Antoine de Saint-Exupéry: „Istnieje tylko jeden problem na świecie – jak przywrócić człowiekowi poczucie wagi spraw duchowych, związanych z Bogiem? Jak przywrócić i wywołać w nim twórczy niepokój ducha? Jak oczarować człowieka czymś, co równałoby się pięknu chorału gregoriańskiego w kościele? Nie można już żyć tylko lodówkami, polityką, bilansami ekonomii i rozwiązywaniem krzyżówek oraz rozrywką”.

Reklama

– To jest również dzisiaj nasze zadanie – wzbudzić w nas twórczy niepokój o więzi z Bogiem w społeczności Kościoła i świata. Kościół i człowiek, Kościół i świat wzajemnie się potrzebują. Jeśli ten świat zaprzeczy swojej więzi z Bogiem, a tak się dzieje, wówczas zatraci sens swojego istnienia w zamęcie spraw doczesnych – przestrzegał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Za Benedyktem XVI powtórzył, że „Kościół nie jest nasz. On był, jest i zawsze będzie Chrystusowy”.

– Dar wiary, który otrzymaliśmy we wspólnocie Kościoła, jest darem spotkania i osobistej więzi z Chrystusem. Jest spoglądaniem na Jezusa przez karty Pisma Świętego i w sakramentach Kościoła. (...) Jest to również droga odkrywania, że Jezus patrzy na mnie, znając mnie od momentu mojego zaistnienia i chrztu świętego – zaznaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski wyraził również radość i wdzięczność wobec Boga i całej wspólnoty kapłanów i wiernych, którzy tworzyli dzieje kościoła w Żarkach i którzy podjęli się troski o jego piękno i konserwację.

– Jubileusz 500-lecia to czas łaski, radości i wdzięczności, ale to również czas nowego zapału, abyśmy z odnowioną wiarą weszli w kolejne lata duszpasterskiej pracy i odpowiedzialności – podkreślił abp Depo.

Wskazał, że zadaniem każdego z wiernych jest odkrywanie prawdy o sobie w planie miłości Boga, odkrywanie prawdy o Jego Kościele i odkrywanie siebie jako Kościoła.

Maciej Orman/Niedziela

– Kościół, który przedłuża zbawcze posłannictwo Jezusa w posłudze Apostołów, pragnie doprowadzić każdego człowieka do osobistego spotkania z Nim, pragnie służyć każdemu, kto chce z tej posługi skorzystać, chyba że sam się z tej więzi z Kościołem wyklucza ze zjawiskiem prywatnej religijności i własnego Kościoła – dodał metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Umocnieni obecnością i łaską Chrystusa uczyńmy Kościół wspólnotą ludzi wierzących, modlących się i działających siłami sakramentów świętych, aby szukać i zbawić w Chrystusie każdego bez wyjątku człowieka, abyśmy wszyscy znaleźli się w zasięgu Chrystusowej miłości, bo On do końca nas umiłował i dlatego założył Kościół – podsumował abp Depo.

Po Komunii św. miały miejsce: Litania do św. Judy Tadeusza, procesja eucharystyczna, śpiew „Te Deum” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie z przesłaniem do parafian zwrócił się ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy. Zachęcił do ofiarowania w najbliższych dniach modlitwy i odpustów za zmarłych z ich wspólnoty, za budowniczych kościoła i wszystkich, którzy przez 500 lat troszczyli się o niego na różne sposoby. Wyrażając wdzięczność parafianom, prosił ich, aby byli zatroskani o świątynię tak jak ich przodkowie. – Ta świątynia musi być waszą troską i waszym obowiązkiem, ale niech będzie też waszą chlubą – zaapelował ks. Kras.

Nawiązując do listu papieża Franciszka „Patris corde” („Ojcowskim sercem”), napisanego z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego, kapłan życzył, aby św. Józef budził „we wszystkich rodzinach twórczą odwagę, która jest tak bardzo potrzebna w zmieniającej się epoce, w której żyjemy”. Kapelan prezydenta przekazał również od Andrzeja Dudy prezent dla parafii – obraz św. Józefa.

Maciej Orman/Niedziela

List europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, skierowany do uczestników uroczystości jubileuszowej, odczytał jej asystent Marcin Wos. Eurodeputowana wyraziła radość, że „dzięki wspólnym działaniom i przy wykorzystaniu rządowych środków odrestaurowano ołtarz główny wraz z trzema obrazami, przywracając mu dawny blask”. Podkreśliła, że jest to wyraz troski o polskie dziedzictwo historyczne i kulturowe, które zostanie zachowane dla kolejnych pokoleń. „Dzieląc z państwem radość z jubileuszu, jednocześnie życzę, by ten czas upłynął w atmosferze radosnego, rodzinnego świętowania” – napisała Wiśniewska. Życzyła wszystkim Bożego błogosławieństwa, wypraszanego przez wstawiennictwo patronów parafii.

Reklama

„Przeszłości na chwałę, współczesnym na wytrwałość, potomnym na wzór” – niech te słowa nieznanego autora wykute na tablicy stanowiącej pamiątkę dzisiejszej uroczystości i umieszczonej przy wejściu do kościoła towarzyszą nam jako motto, nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości – podsumował ks. Stanisław Kotyl.

Przygotowaniem do uroczystości 500-lecia kościoła były tygodniowe misje jubileuszowe, przeżywane pod hasłem: „Odbuduj mój Kościół”. Poprowadzili je ks. Stanisław Gębka, misjonarz miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

Z okazji jubileuszu wydany został okolicznościowy album o dziejach żareckiej parafii.

Kościół w Żarkach został zbudowany w latach 1518-22 staraniem i ze środków Marcina Myszkowskiego, kasztelana wieluńskiego. Po pożarze w 1702 r. odbudowano go dzięki nakładom rodziny Męcińskich herbu Poraj. W 1811 r. pokrycie dachu dachówką sfinansował Jan Męciński. Kościół wraz z pięcioma ołtarzami 2 grudnia 1746 r. poświęcił biskup sufragan krakowski Michał Kunicki.

W latach 1846-47 świątynię częściowo przebudowano. Zmianie uległa częściowo sylwetka wieży – otrzymała ona barokowy hełm. Zrekonstruował go ks. Marceli Dewudzki po 1970 r. W latach 1934-39 przebudowano ołtarz główny, usunięto stalle i odmalowano kaplice. Od 1952 r. staraniem ks. Zygmunta Flisowskiego przeprowadzono renowację całego kościoła, łącznie z wieżą, i sprawiono trzy nowe dzwony. W latach 2004-06 staraniem ks. Jana Wajsa przeprowadzono gruntowny remont wieży i frontu kościoła oraz terenu przy świątyni. W ostatnich latach staraniem obecnego proboszcza ks. Stanisława Kotyla odnowione zostały: prezbiterium, ołtarze – główny i boczny, stalle kanonickie i zakrystia.

Reklama

W ostatnim stuleciu proboszczami byli: ks. Aleksander Cugowski (1925-34), ks. Stanisław Ufniarski (1934-39), ks. Stefan Banasiński (1939-52), ks. Zygmunt Flisowski (1952-70), ks. Marceli Dewudzki (1970-80), ks. Jan Krawiec (1980-87), ks. Leon Wódka (1987-98), ks. Zenon Gajda (1998 – 2004) i ks. Jan Wajs (2004-18). Od 2018 r. urząd proboszcza pełni ks. Stanisław Kotyl.

Od 31 maja 2002 r. w kościele trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

2022-10-30 18:03

Ocena: +3 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica obecności i przebaczenia

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Beata Pieczykura

– To miejsce ma umacniać wiarę w Chrystusa jako naszego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, zwycięscy zła, grzechu i śmierci, a jednocześnie Boga, który został z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – mówił abp Wacław Depo w bazylice archikatedralnej pw. Najświętszej Rodziny w Częstochowie.

28 lutego Metropolita Częstochowski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Po Eucharystii poświęcił konfesjonał w odnowionej kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Jest to jedna z czterech tras pątniczych, którymi od połowy maja podążać będą wierni, aby w połowie lipca dotrzeć na wspomniane wydarzenie religijne w stolicy stanu Indiana. Trasy te liczą one łącznie ok. 6,5 tys. mil i obejmują następujące szlaki: Maryjny (Droga Północna), św. Elżbiety Seton (Droga Wschodnia), św. Jana Diego (Droga Południowa) i Sierra (Droga Zachodnia).

CZYTAJ DALEJ

Miejsce Słowa - Ewangelia w VR w każdym zakątku Polski!

2024-05-07 09:46

Mat.prasowy

Nie musisz przyjeżdżać do Poznania, aby doświadczyć Ostatniej Wieczerzy w VR. Miejsce Słowa przyjedzie do Ciebie!

Miejsce Słowa - Ewangelia w VR w każdym zakątku Polski!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję