Reklama

Niedziela Przemyska

Zakończenie sezonu turystycznego w Bieszczadach

Wraz z przemijaniem złotej polskiej jesieni i kończącym się sezonem turystycznym Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej odbyło ostatnią wspólną tegoroczną wyprawę terenową.

Magdalena Święcka

Tegoroczny szlak zaczynał się w Mucznem, w kościele św. Huberta

Tegoroczny szlak zaczynał się w Mucznem, w kościele św. Huberta

W Niedzielę Misyjną 23 października br., przy pięknej słonecznej pogodzie grupa 48 turystów z Przemyśla, Krasiczyna, Jarosławia, Przeworsk, Sanok, Strzyżowa, Ustrzyk Dolnych, Haczowa, Lipy k. Stalowej Woli, Górzanki i innych miejscowości po Mszy Świętej w uroczym kościółku pw. św. Huberta i św. Jana Pawła II w Mucznem, przeszła mało znaną trasę wzdłuż doliny Górnego Sanu i granicy z Ukrainą.

Pierwszy etap prowadził na wieżę widokową nad Mucznem w paśmie Jeleniowatego 907 m n.p.m., następnie do przysiółka Brenzberg, gdzie 15 sierpnia 44 roku oddział UPA wymordował 74 Polaków uciekających ze wschodu. Miejsce mordu odkryte wcześniej przez miejscowych leśników bada obecnie odział IPN w Rzeszowie.

Po zejściu w kierunku stokówki leśnej w rejonie nieistniejącej wsi Łokieć grupa odwiedziła dwa dawne cmentarze w Dźwiniaczu Górnym, gdzie odprawiono Drogę Krzyżową i koronkę do Bożego Miłosierdzia. Odwiedzono także unikatowe torfowisko nad Sanem i zaznajomiono się z historią regionu opisaną na tablicach informacyjnych BdPN.

Reklama

Zamykając trasę ponad 20 km grupa zeszła do drogi między Tarnawą Górną a Mucznem.

Grupie przewodniczyli Ks. prof. Kazimierz Bełch z Przemyśla, Ks. Marek Typrowicz – Dziekan i Proboszcz Parafii św. Anny w Ustrzykach Górnych oraz Ks. Kan. Piotr Bartnik Duszpasterz Turystów i Proboszcz Parafii w Górzance. W wycieczce udział wzięły także dwie Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z Sanoka.

Słoneczna trasa z szerokim widokiem na stronę ukraińską sprzyjała modlitwie o ustanie wojny i pokój, podziwianiu pięknej przyrody, refleksji nad bolesną historią regionu i wzajemną integracją uczestników.

Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej zaplanowało także trasę na rozpoczęcie sezonu w przyszłym roku. Zapraszamy zainteresowane osoby odwiedzania strony internetowej i korzystania z podawanych propozycji turystycznych.

2022-10-24 11:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję