Reklama

Kościół

Bp Lityński do kleryków: postawy służby uczymy się na kolanach

„Postawy służby uczymy się na kolanach. Czas spędzony na kolanach w tej kaplicy czy innych miejscach jest czasem bardzo ważnej formacji” – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. poprzedzającej inaugurację roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp.

[ TEMATY ]

klerycy

Łukasz Kaczyński

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 19 października i rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w seminaryjnej kaplicy. – Postawy służby uczymy się na kolanach. Czas spędzony na kolanach w tej kaplicy czy innych miejscach jest czasem bardzo ważnej formacji. Bez niego nie może być właściwej formacji seminaryjnej – podkreślił w homilii bp Lityński.

– Ważne, aby stać się nie tylko sługą z dzisiejszej ewangelii, ale przede wszystkim przyjacielem Jezusa. Kapłaństwo i formacja seminaryjna prowadzi do przyjaźni z Chrystusem. I ta przyjaźń ma się ujawniać w codzienności – dodał.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor seminarium nawiązał do rozpoczęcia formacji przed 75 laty. Wtedy to prymas Polski – kard. Augusta Hlonda powiedział: „Powołanie wasze bierzcie poważnie bo kapłaństwo to nie jest fach, który można w każdej chwili na inny zamienić (…) Macie się wgłębić w charakter pracy duszpasterskiej bo lud czeka na kapłanów, ale na kapłanów wielkich. Dlatego trzeba poznać duszę współczesnego człowieka. Jego warunki, jego tęsknoty, aspiracje. I pod tym kątem widzenia, a nie oderwane od życia, studiować traktaty filozoficzne i teologiczne”. – Chcemy także uczyć się tego, kim jest człowiek do którego Bóg nas dzisiaj posyła przez spotkania, przez praktyki, przez obecność, przez bycie razem, także przez formację intelektualną tak by przyszłości móc odkryć oblicze każdego człowieka bez względu na jego kondycję, co więcej by móc odkryć oblicze ludzkie w każdy człowieku – mówił rektor ks. Mariusz Jagielski.

Tuż potem było wspomniane przemówienie rektora, immatrykulacja alumnów I roku oraz wręczenia dyplomów magisterskich absolwentom. Tuż przed uroczystą przemową bp. Tadeusza Lityńskiego wykład inauguracyjny „Ks. inf. Edmund Nowicki jako twórca i organizator Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wielkopolskim” wygłosił bp Adrian Put.

Reklama

W gorzowskim alumnacie Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu formuje się 10 alumnów. Wśród nich jest dwóch kleryków pierwszego roku oraz dwóch diakonów przygotowujących się do święceń kapłańskich.

Historia seminarium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej sięga 1947 r., wtedy powstało w Gorzowie Wlkp. Wyższe Seminarium Duchowne, które 26 października w uroczystość Chrystusa Króla poświęcił kard. August Hlond. W 1952 r. część seminarium przeniesiono do Paradyża. W 1961 r. ówczesne władze wydały nakaz opuszczenia gorzowskiej siedziby, która mieściła się przy ul. Warszawskiej. Dwa lata temu bp Tadeusz Lityński podjął decyzję o utworzeniu alumnatu Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. Od tego czasu klerycy studiują w dawnym Domu Biskupów przy ul. 30 stycznia.

2022-10-20 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Połączyli siły, by formować przyszłych księży

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

seminarium duchowne

wsd świdnica

alumni

rok propedeutyczny

ks. Włodzimierz Wołyniec

ks. Mirosław Benedyk

Moment podpisania porozumienia

Moment podpisania porozumienia

Współpraca między diecezjami na Dolnym Śląsku zaczęła się już rok wcześniej, gdy w Legnicy powstał rok propedeutyczny, do którego dołączyli świdniccy klerycy. Pomysł się sprawdził, więc poszli krok dalej.

Od października tego roku w świdnickim gmachu Wyższego Seminarium Duchownego formuje się dziewięciu kandydatów do kapłaństwa. Zanim rozpoczną studia, muszą przejść „rok zerowy”. Uczą się na nim ministrantury, podstawowej wiedzy religijnej, ale przede wszystkim poznają pracę duszpasterzy, którymi w przyszłości sami chcą zostać. Mają w tym pomóc cotygodniowe odwiedziny w kolejnych parafiach, gdzie nie tylko modlą się ze wspólnotą w czasie Mszy św., ale także odwiedzają parafian poznając ich codzienne życie.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję