Reklama

Kościół

Najwyższy Kapelan abp Lori z wizytą w Domu ks. McGivneya w Radomiu

W Radomiu, stolicy diecezji, w której działa najwięcej w Polsce Rycerzy Kolumba, powstaje Dom ks. McGivneya nazwany tak na cześć założyciela Rycerzy Kolumba, XIX-wiecznego amerykańskiego kapłana beatyfikowanego w 2020 roku. Budynek ma być m.in. miejscem integracji uchodźców z mieszkańcami oraz zapleczem infrastrukturalnym dla świadczenia pomocy humanitarnej, a w dalszej perspektywie również przestrzenią dla działalności duszpasterskiej. Dom – wciąż w trakcie budowy – odwiedził w ostatnim dniu swojej wizyty w Europie abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinšek / Rycerze Kolumba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Specjalne miejsce w moich myślach i w moim sercu zajmuje dziś Ukraina. W ciągu ostatnich kilku dni usłyszałem mnóstwo historii o tym, jak wiele Rycerze Kolumba uczynili dla pokrzywdzonych” – powiedział duchowny. „Dom ten pomoże wielu ludziom, przede wszystkim młodym, którzy noszą w sobie wojenne zranienie. A zatem nie dbacie jedynie o to, by otrzymali schronienie, pożywienie, odzież – choć one są też bardzo ważne – ale też troszczycie się, by zadbać o uzdrowienie z głębokich ran” – dodał.

Wizyta w Radomiu była dla duchownego nie tylko zwieńczeniem podróży po najważniejszych miejscach, w których Rycerze świadczą pomoc humanitarną dla poszkodowanych w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. W parafii Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie działa jedna z najstarszych parafialnych wspólnot Rycerzy w Polsce, abp Lori spotkał się również z kilkunastoma Kapelanami Rycerzy Kolumba z całej Polski, którzy na co dzień posługują wspólnotom Rycerzy, pomagając im wzrastać w wierze, a także kształtować programy formacyjne i charytatywne, które najlepiej odpowiadają potrzebom lokalnej społeczności. Duchownych będących Rycerzami Kolumba jest w Polsce ponad 700.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Pracując z mężami i ojcami ks. McGivney, wzmacniał Kościół domowy w swojej parafii. Dokładnie to samo robicie Wy. Jak uczył nas św. Jan Paweł II i jak przypomina papież Franciszek, parafia powinna być bowiem wspólnotą wspólnot, Kościołów domowych” – powiedział abp Lori. „Dziękuję Wam za serdeczne nabożeństwo do ks. McGivneya. Poznajecie jego życie, modlicie się o jego kanonizację, ale też podjęliście jego życie i przykład i uczyniliście z niego część życia Waszych parafii. Tak więc podążacie za nim, a on prowadzi nas ku Chrystusowi” – dodał Metropolita Baltimore, raz jeszcze wspominając postać błogosławionego założyciela Rycerzy.

Duchowny dołączył również do miejscowej młodzieży, która w ramach wolontariatu przygotowywała paczki z żywnością dla potrzebującej ludności cywilnej w Ukrainie. W ciągu ostatniego półrocza ponad 50 tysięcy takich paczek zostało przygotowanych i wysłanych przez Rycerzy z całej Polski. Środki na sfinansowanie inicjatywy pochodzą z Funduszu Solidarności z Ukrainą założonego przez Rycerzy Kolumba natychmiast po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy 24 lutego.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-10-05 13:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV dziękuje Rycerzom Kolumba za służbę na rzecz świętości ludzkiego życia

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Papież Leon XIV

Vatican Media

Poprzez szereg inicjatyw podejmowanych przez lokalne Rady, wy i wasi bracia Rycerze staracie się również nieść współczucie i miłość Pana do waszych lokalnych wspólnot, między innymi poprzez wasze wysiłki na rzecz wspierania świętości ludzkiego życia na każdym jego etapie, niesienie pomocy ofiarom wojen i klęsk żywiołowych oraz wspieranie powołań kapłańskich - wskazał Papież podczas spotkania z Zarządem Rycerzy Kolumba i ich rodzinami, którzy pielgrzymują do Rzymu z okazji Jubileuszu 2025.

„Za te konkretne działania, jak również za wasze modlitwy i codzienne ofiary dla dobra ludu Bożego, wyrażam moją serdeczną wdzięczność” - dodał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o sprawie wyrzucenia krzyża do kosza: takich rzeczy robić nie wolno

2026-01-09 14:36

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

do kosza

wyrzucenie krzyża

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Takich rzeczy robić nie wolno; nigdy i w odniesieniu do nikogo - powiedział w piątek przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do wydarzeń w szkole w Kielnie, w której nauczycielka miała zdjąć krzyż ze ściany i wyrzucić go do kosza na śmieci.

Według mediów ogólnopolskich i lokalnych do zdarzenia miało dojść 15 grudnia 2025 r. podczas lekcji języka angielskiego. Nauczycielka miała zażądać od uczniów zdjęcia krzyża z sali lekcyjnej, a gdy młodzież odmówiła, samodzielnie zdjęła krzyż i wyrzuciła go do kosza na śmieci.
CZYTAJ DALEJ

Pokój nieśmy ludziom wszem…

2026-01-09 23:03

plakat organizatorów

Już w najbliższą sobotę, 10 stycznia br. o godz. 18:00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej odbędzie się wyjątkowy koncert pt.„Pokój nieśmy ludziom wszem…”. w ramach XVII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze żeś się Jezu pod Giewontem zrodził”.

Na scenie wystąpią artyści: Olga Bończyk, Jacek Wójcicki i Mateusz Mijal, których ciepłe, poruszające interpretacje najpiękniejszych kolęd i pastorałek wprowadzą publiczność w atmosferę radości i wzruszenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję