Reklama

Kościół

Po wakacjach wrócił podcast biblijny bp. Romana Pindla

Po przerwie wakacyjnej pojawiły się nowe odcinki biblijnego podcastu bp. Roman Pindla. Biblista zaprasza w swych audycjach do spotkań poświęconych osobie Jezusa Chrystusa. Autor proponuje konkretną metodę wczytywania się w natchniony tekst.

[ TEMATY ]

Biblia

Archiwum

Podcast biskupa. Fot. Archiwum

Podcast biskupa. Fot. Archiwum

„Będziemy podobni do kogoś, kto chciałby poznać Bielsko-Białą i zaczyna zwiedzanie od wyjścia na wzgórze Trzech Lipek. Sam nieraz zabieram tam odwiedzających mnie znajomych i pokazuję z wysokości wzgórza najpierw charakterystyczne budowle, w tym wieże kościołów, najwyższe budynki i kominy, a później różne części miasta: od tych najstarszych przez późniejsze, a dalej te, które były osobnymi wioskami wokół Bielska albo Białej. I tak jak ktoś z górującego nad miastem Wzgórza zacznie rozróżniać części miasta, tak i my, czytając po raz pierwszy te 11 wersetów, zauważymy różniące się między sobą segmenty tego tekstu. Na ich odrębność wskazuje charakterystyczne dla nich słownictwo i właściwa, związana z tym tematyka” – wyjaśnia w audycji biskup, proponując analizę początku Ewangelii św. Marka, obejmującego zapowiedź przyjścia Jana Chrzciciela, krótki opis jego wystąpienia oraz spotkanie z Jezusem nad Jordanem.

„Nie można pominąć tego początku, ponieważ właśnie dopiero po chrzcie Jezus przestaje być osobą prywatną i powołuje 12 uczniów, a później gromadzi tłumy, aby głosić królestwo Boże” – tłumaczy biskup.

W audycji z 21 września biskup zaprasza do zapoznania się z kolejnymi wersetami Markowej Ewangelii (od 12 do 20), ukazującymi pierwsze kroki Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jego pierwsze słowa i czyny.

Reklama

Biskup bielsko-żywiecki od około dwóch lat dzieli się ze słuchaczami i użytkownikami internetu swoimi przemyśleniami związanymi z lekturą Pisma Świętego, stając się prawdopodobnie pierwszym polskim biskupem-podcasterem.

Program biblijny z udziałem bp. Pindla pojawia się na antenie „Anioła Beskidów” w każdą środę. Audycji można wysłuchać drogą internetową. Ich zapis obecny jest na portalu radiowym oraz w formie podcastu na https://anchor.fm/biskup-roman-pindel

Bp prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem przeszło 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.

2022-09-21 14:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia z czasów Gutenberga na aukcji w Hamburgu

[ TEMATY ]

Biblia

bibliści

wikipedia.org

Cenny egzemplarz Biblii, który wyszedł spod prasy drukarskiej Jana Gutenberga (ok. 1400-68), zostanie wystawiony 25 listopada na sprzedaż w Hamburgu. Miejscowy Dom Aukcyjny „Ketterer Kunst” poinformował niemiecką agencję katolicką KNA, że szacunkowa cena wyjściowa zabytku wynosi około miliona euro, eksperci natomiast spodziewają się osiągnięcia znacznie wyższej sumy.

Dwutomowa „Biblia Latina” ukazała się w 1462 roku, a więc jeszcze za życia Gutenberga, ale wydrukowali ją jego następcy Johannes Fust i Peter Schöffer. Spośród 200 takich egzemplarzy wykonanych w ich pracowni – tzw. Biblii Fust-Schöffera – w całości zachowało się jeszcze ok. 20. Zdaniem domu aukcyjnego ten niezwykle rzadki, kompletny, w całości wydrukowany na pergaminie i pięknie ozdobiony egzemplarz jest w pełni porównywalny z Biblią Gutenberga, powinien więc być łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Obecnie jego właścicielem jest osoba prywatna.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tymoteusz i Tytus

Niedziela Ogólnopolska 52/2006, str. 4-5

wikipedia.org

Św. Tymoteusz

Św. Tymoteusz

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję