Reklama

Wiadomości

Lekarze POZ podpiszą aneksy

Trwająca od ponad dwóch miesięcy, wzbudzająca liczne kontrowersje sprawa niepodpisanych przez 1/3 poradni POZ aneksów do umów z NFZ, znalazła swój szczęśliwy finał. W czwartek przedstawiciele Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjęli decyzję o podpisaniu aneksów.

[ TEMATY ]

lekarze

POZ

Adobe Stock

Pacjenci korzystający z usług lekarzy rodzinnych mogą odetchnąć z ulgą, bowiem dobiegł końca trwający ponad dwa miesiące impas w zakresie aneksów do umów pomiędzy POZ a NFZ. Aż 1/3 wszystkich poradni POZ nie wyraziła zgody na przesłane przez NFZ warunki zawarte w aneksach do umów, a punktem spornym okazał się jednostronnie zmieniony termin wypowiedzenia. Lekarze odsyłali aneksy z przekreślonym 90-dniowym terminem wypowiedzenia na dotychczas funkcjonujące 45 dni. NFZ nie przyjął takiej formy, w wyniku czego placówkom wstrzymano wypłaty środków na ustawowo zagwarantowane i niewymagające aneksów podwyżki.

Obydwie strony jednak zdecydowały o podjęciu rozmów, czego zwieńczeniem było spotkanie przedstawicieli Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. „Federacja PZ reprezentuje 1/3 wszystkich placówek z całej Polski, leczymy 12 milionów Polaków. Ta trudna sytuacja musiała wreszcie dobiec końca, ponieważ dalsze wstrzymanie wypłat groziło zamykaniem placówek, co przy obecnych brakach kadrowych, zwłaszcza na terenie obszarów wiejskich, mogłoby być trudne do odbudowania. Już teraz problem POZ dwóch prędkości jest odczuwalny, eskalacja tej sytuacji przede wszystkim uderzyłaby w pacjentów. Dobrze, że wspólnie znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji.” – mówi Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Co ustalono podczas spotkania? Przedstawiciele placówek POZ zgodzili się na 90-dniowy termin wypowiedzenia umów, jednakże Oddziały Wojewódzkie NFZ będą miały możliwość indywidualnego skrócenia okresu wypowiedzenia na mocy wytycznych, które otrzymają od Prezesa Funduszu. Płatnik zobowiązał się również do niezwłocznego wypłacenia zaległych świadczeń po stawkach wynikających z zarządzenia nr 96/2022/DSOZ, po podpisaniu przez placówki stosownych aneksów. Istotnym efektem spotkania jest zobowiązanie Prezesa NFZ do przedstawiania zmian zarządzeń w zakresie warunków zawierania i realizacji umów, do opiniowania z wyprzedzeniem tak, aby sytuacja, która właśnie miała miejsce, nigdy więcej się nie powtórzyła, a tym samym nie doszło do zachwiania bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Reklama

„Niedobory personelu, migracja wykwalifikowanych pracowników, nieatrakcyjne warunki pracy i słaby dostęp do możliwości ciągłego rozwoju zawodowego niszczą systemy opieki zdrowotnej” - powiedział dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

Jeśli chodzi o liczbę pracujących lekarzy pielęgniarek i położnych (w przypadku większości krajów dane dotyczą lat 2019-2020) w porównaniu ze średnią regionalną wynoszącą 121 na 10 000 mieszkańców, Polska znajduje się poniżej średniej. Na 53 kraje uplasowaliśmy się na 11 miejscu. Od końca.

W obliczu tych danych, wypracowanie opartej na zaufaniu i szacunku współpracy jest konieczne, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Pogłębiający się kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, dotkliwy szczególnie dla pacjentów z obszarów wiejskich, wymaga opracowania takiej formy współpracy pomiędzy środowiskiem a płatnikiem, która zapewni pacjentom bezpieczeństwo. „Musimy myśleć przede wszystkim o pacjentach. Dzisiaj dialog jest niezbędny, do zapewnienia pacjentom najwyższej jakości usług i musimy im to zapewnić. Specjaliści medycyny rodzinnej są pierwszym, podstawowym wyborem pacjenta, w wielu przypadkach niemal częścią rodziny – dodaje Tomasz Zieliński, Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Na spotkaniu ustalono, że w kolejnych, bardziej zaawansowanych rozmowach udział wezmą już nie tylko przedstawiciele Zarządu obydwu podmiotów, ale całe zespoły negocjacyjne.

2022-09-16 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję