Reklama

Niedziela Wrocławska

„Gwiazda Europy”. Koncerty poświęcone Edycie Stein

Koncert pod kierownictwem prof. Andrzeja Kosendiaka, upamiętniający niezwykła wrocławiankę, patronkę Europy odbył się 8 sierpnia w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu. Wpisuje się on w obchody Roku Edyty Stein.

Marzena Cyfert

Koncert "Gwiazda Europy" w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Koncert

Wykonawcami byli soliści, Chór Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble.  

– Dziękuję Towarzystwu Edyty Stein za wieloletnią współpracę, razem doprowadziliśmy do tego, że Rada Miejska Wrocławia jednogłośnie zdecydowała, że ten rok będzie dedykowany tej wielkiej postaci wrocławskiej i europejskiej kultury. Dokładnie 80 lat temu przez ten dworzec 8 sierpnia 1942 r. przejeżdżał pociąg, który w bydlęcych wagonach wiózł ludzi na zagładę. Edyta Stein wraz ze swoją siostrą Różą i innymi towarzyszami podróży została zgładzona 9 sierpnia 1942 r. Dzisiaj wspominamy ją za pomocą nastrojowych dźwięków muzyki, rozważamy jej los, ale też z jej życia czerpiemy inspirację – mówił Marek Mutor z Centrum Historii „Zajezdnia”, koordynujący wrocławskie obchody Roku Edyty Stein.

Pierwsze dwa koncerty „Gwiazda Europy” odbyły się w Gliwicach i Lublińcu – miejscach związanych z korzeniami rodziny Steinów. Trzecim był koncert we Wrocławiu, natomiast w dniu liturgicznego wspomnienia Edyty Stein odbędzie się koncert w Oświęcimiu. Druga część cyklu obejmuje cztery koncerty zaplanowane w Niemczech, Holandii i Francji, w miastach związanych z działalnością naukową, edukacyjną, społeczną i religijną Edyty Stein. Finałowy koncert odbędzie się w Paryżu, który Edyta odwiedziła w 1932 r. podczas konferencji naukowej.


O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj:

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83352/Rosnie-i-przypomina-o-swietej

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83356/Tramwaj-Edyty-Stein-juz-jezdzi-ulicami

Reklama

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83359/Otwarcie-wystawy-na-pl-Solnym-%E2%80%93-obchody

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83357/Sw-Edyta-Stein-patronka-kaplicy-PWT

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83372/Blogoslawiona-przez-Krzyz-Eucharystia-w2022-08-09 16:55

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję