Reklama

Jasna Góra

Paulińskie wakacyjne praktyki duszpasterskie

- Tu mamy okazję uczyć się jak służyć Kościołowi i człowiekowi - tak o swojej praktyce duszpasterskiej na Jasnej Górze mówią paulińscy klerycy. Jest zwyczajem, że w wakacje bracia przybywają tutaj, by pełnić różne posługi, zarówno te związane z liturgią, jak i te dotyczące codziennego życia zakonnego.

Br. Augustyn, alumn piątego roku, który pochodzi z Kamerunu, podkreśla, że to prawdziwa szkoła pokory i walki także z własnymi słabościami. - Ludzie, z którymi się spotykamy uczą nas wiary, tego jak być pobożnym i kochać Maryję. Czasami nas zawstydzają, idą kilometrami, by tu dotrzeć, a my leniwi jesteśmy i niekiedy z celi do Kaplicy nie chce nam się przejść. To dla nas prawdziwa nauka - wyjaśnia.

O szczególnym czasie formacji mówi też br. Krzysztof, kleryk po pierwszym roku. - Dla nas, jako osób w formacji przygotowujących się do kapłaństwa, jest to szczególny okres, pomagamy ojcom, braciom. Jest to dla nas bardzo dobra praktyka, nabieramy umiejętności, uczymy się też pokory. Fizycznie może jest to jakiś wysiłek, ale jest też satysfakcja i mogę powiedzieć taki komfort duchowy, bo jest też czas na modlitwę, na służbę - opowiada.

Klerycy podkreślają, że posługa na Jasnej Górze, w miejscu tak ważnym nie tylko dla Polaków, ale i dla Zakonu, bo tu jest Matka i Opiekunka Paulinów, jest ważnym i pięknym duchowym przeżyciem. - Przy Niej uczymy się jak być do dyspozycji Kościoła i ludzi - zauważają.

Reklama

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z Krakowa Skałki co roku przyjeżdżają na Jasną Górę, by tu służyć pielgrzymom i nabywać duszpasterskie doświadczenia. Pełnią posługę m.in. w Kaplicy Matki Bożej i bazylice, w zakrystii, ale też np. w refektarzu.

Uczestniczą też w codziennym klasztornym życiu mnichów jasnogórskich i mają okazję do spotkań i rozmów ze współbraćmi, którzy chętnie dzielą się z nimi swoimi przeżyciami kapłańskiej drogi, ale i np. historią tego miejsca.

Uczą się też w drodze na Jasną Górę, bo większość z nich bierze udział w pieszych pielgrzymkach. Najwięcej paulińskich alumnów idzie w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. To duszpasterstwo w drodze jest czymś charakterystycznym dla Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

2022-07-07 17:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Raniero Cantalamessa: – Potrzebujemy Ducha Świętego!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

klerycy

seminarium

Bożena Sztajner

Abp Wacław Depo przywitał w archikatedrze częstochowskiej prawie 3000 alumnów Wyższych Seminariów Duchownych z Polski, w drugim dniu (17.04) pielgrzymki seminaryjnej na Jasną Górę. „W roku wiary dziękujemy za każde Wasze powołanie” – powiedział metropolita częstochowski. Arcybiskup Depo wyraził też nadzieję, że Polska nie przestanie być ziemią powołań kapłańskich i ziemią szczególnego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję