Reklama

Wiara

3 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Łukasza

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]. (Łk 2, 21)

Refleksja

Rytuał obrzezania miał ogromne znaczenie w wierze Izraela; wraz z nim nowo narodzony zostawał włączony do ludu, z którym Bóg zawarł swoje przymierze. W ten sposób członek ludu Bożego nabywał gwarancję błogosławieństwa obiecanego przez Boga. I tylko ten, kto był obrzezany, mógł brać udział w uczcie paschalnej. Jezus więc – w posłuszeństwie prawu – podczas tego rytuału miał sposobność przelać pierwsze krople swojej Krwi. Już wtedy nad życiem Dziecięcia zarysowywał się cień przyszłego krzyża. Ten ryt obrzezania prowadzi nas do innego biblijnego jego znaczenia: „obrzezania” serca – ten, kto podporządkuje się Bogu i odpokutuje swoją winę, wracając w ten sposób do wyznania swojej wiary w Boga wiernemu przymierzu, jest – w pełnym sensie prawa – prawdziwie „obrzezany” dla Boga. Oznacza to poświęcenie się Bogu na nowo, oddanie się Mu całkowite, a nie tylko kultowo-formalne.

Z homilii św. Wawrzyńca z Novae, biskupa (Homilia 1)

Żydzi otrzymali znak. Jaki znak? – znak obrzezania. Również chrześcijanie otrzymali znak. Jaki znak? – znak miłosierdzia. Oto znak Żydów: obrzezanie ciała; znak chrześcijan: obrzezanie serca. Jednakże to obrzezanie serca jest bardziej doskonałe, niż tamto obrzezanie ciała. W tamtym – krew zranienia, w tym – woda przebaczenia. Tam – rana ciała, tutaj – dłoń miłosierdzia. Tam sztywne zachowywanie prawa, tutaj królewska łaskawość. A Chrystus, zabrany na miejsce stracenia, wskazał na oba te symbole, wtedy gdy z Jego rany wypłynęła Krew i woda, aby Żydom dać znak krwi, a ludowi chrześcijańskiemu znak wody. Ty, zatem, otrzymałeś ze źródła nie znak żydowski, ale ewangeliczny. Od tego dnia i od tego momentu, w którym wyszedłeś z chrzcielnicy, sam Chrystus stał się dla ciebie odwiecznym źródłem i stałym przebaczeniem.

Reklama

Prośby

Z sercem pełnym wdzięczności za podarowane nam zbawienie, wznieśmy naszą modlitwę i wołajmy:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty dałeś wszystkim nam znak zbawienia w przelaniu swojej Krwi, kiedy jeszcze byłeś Dzieckiem:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty zechciałeś już wtedy pokazać nam, jak wielka miłość do ludzkości przepełniała Twoje serce:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty przez ofiarę swojej Krwi pozwalasz nam zrozumieć, jak ważny jest przykład dobroci, którą trzeba nam okazywać najbardziej niewinnym i bezbronnym:

Dziękujemy Ci, Panie.

Jezu, przelanie Twojej Krwi niech coraz bardziej zwiększa w nas zapał do dawania odpowiedzi na Boże natchnienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-02 21:00

Ocena: +31 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a Zesłanie Ducha Świętego

2022-07-26 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Podczas Pięćdziesiątnicy Duch Święty, obiecany przez Zmartwychwstałego, zstępuje na zgromadzoną razem wspólnotę uczniów, czyniąc ją ludem mesjańskim. Został im dany dar przepowiadania Słowa Bożego do ludzi o różnych językach. Tak więc, Kościół stał się misyjny.

Z Dziejów Apostolskich

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie, aby podziękować Bogu za to, że żyję

2022-08-08 15:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

wypadek w Chorwacji

Adobe Stock

- Będę chciał wybrać się kiedyś do Medjugorie, aby podziękować Bogu za cudowne ocalenie – powiedział Roman Wileński, który uczestniczył w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu z ranami głowy i nogi. Do Polski ma wrócić w środę. Mężczyzna jest mieszkańcem podradomskiej miejscowości Kolonia Lesiów.

Roman Wileński przyznał, że poradził sobie traumą po wypadku, bowiem przez wiele pracował w komisji badania wypadków. Obecnie pracuje w jednej ze spółek kolejowych. Był jednym z pielgrzymów udających się do Medjugorie. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu ogólnymi ranami głowy i nogi.

CZYTAJ DALEJ

„Gwiazda Europy”. Koncerty poświęcone Edycie Stein

2022-08-09 16:55

Marzena Cyfert

Koncert "Gwiazda Europy" w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Koncert

Koncert pod kierownictwem prof. Andrzeja Kosendiaka, upamiętniający niezwykła wrocławiankę, patronkę Europy odbył się 8 sierpnia w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu. Wpisuje się on w obchody Roku Edyty Stein.

Wykonawcami byli soliści, Chór Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję