Reklama

Wiara

3 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Łukasza

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]. (Łk 2, 21)

Refleksja

Rytuał obrzezania miał ogromne znaczenie w wierze Izraela; wraz z nim nowo narodzony zostawał włączony do ludu, z którym Bóg zawarł swoje przymierze. W ten sposób członek ludu Bożego nabywał gwarancję błogosławieństwa obiecanego przez Boga. I tylko ten, kto był obrzezany, mógł brać udział w uczcie paschalnej. Jezus więc – w posłuszeństwie prawu – podczas tego rytuału miał sposobność przelać pierwsze krople swojej Krwi. Już wtedy nad życiem Dziecięcia zarysowywał się cień przyszłego krzyża. Ten ryt obrzezania prowadzi nas do innego biblijnego jego znaczenia: „obrzezania” serca – ten, kto podporządkuje się Bogu i odpokutuje swoją winę, wracając w ten sposób do wyznania swojej wiary w Boga wiernemu przymierzu, jest – w pełnym sensie prawa – prawdziwie „obrzezany” dla Boga. Oznacza to poświęcenie się Bogu na nowo, oddanie się Mu całkowite, a nie tylko kultowo-formalne.

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Z homilii św. Wawrzyńca z Novae, biskupa (Homilia 1)

Żydzi otrzymali znak. Jaki znak? – znak obrzezania. Również chrześcijanie otrzymali znak. Jaki znak? – znak miłosierdzia. Oto znak Żydów: obrzezanie ciała; znak chrześcijan: obrzezanie serca. Jednakże to obrzezanie serca jest bardziej doskonałe, niż tamto obrzezanie ciała. W tamtym – krew zranienia, w tym – woda przebaczenia. Tam – rana ciała, tutaj – dłoń miłosierdzia. Tam sztywne zachowywanie prawa, tutaj królewska łaskawość. A Chrystus, zabrany na miejsce stracenia, wskazał na oba te symbole, wtedy gdy z Jego rany wypłynęła Krew i woda, aby Żydom dać znak krwi, a ludowi chrześcijańskiemu znak wody. Ty, zatem, otrzymałeś ze źródła nie znak żydowski, ale ewangeliczny. Od tego dnia i od tego momentu, w którym wyszedłeś z chrzcielnicy, sam Chrystus stał się dla ciebie odwiecznym źródłem i stałym przebaczeniem.

Reklama

Prośby

Z sercem pełnym wdzięczności za podarowane nam zbawienie, wznieśmy naszą modlitwę i wołajmy:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty dałeś wszystkim nam znak zbawienia w przelaniu swojej Krwi, kiedy jeszcze byłeś Dzieckiem:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty zechciałeś już wtedy pokazać nam, jak wielka miłość do ludzkości przepełniała Twoje serce:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty przez ofiarę swojej Krwi pozwalasz nam zrozumieć, jak ważny jest przykład dobroci, którą trzeba nam okazywać najbardziej niewinnym i bezbronnym:

Dziękujemy Ci, Panie.

Jezu, przelanie Twojej Krwi niech coraz bardziej zwiększa w nas zapał do dawania odpowiedzi na Boże natchnienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-02 21:00

Ocena: +32 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a Zesłanie Ducha Świętego

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Podczas Pięćdziesiątnicy Duch Święty, obiecany przez Zmartwychwstałego, zstępuje na zgromadzoną razem wspólnotę uczniów, czyniąc ją ludem mesjańskim. Został im dany dar przepowiadania Słowa Bożego do ludzi o różnych językach. Tak więc, Kościół stał się misyjny.

Z Dziejów Apostolskich

CZYTAJ DALEJ

Św. Faustyna Kowalska

[ TEMATY ]

św. Faustyna

youtube.com/faustyna

Zmarła 84 lata temu, 5 października 1938 r. o godz. 22.45. S. Eufemia Tarczyńska, świadek umierania Świętej, wspominała: „To było jakoś koło jedenastej w nocy. Gdy przyszłyśmy tam, Siostra Faustyna jakby lekko otworzyła oczy i trochę się uśmiechnęła, a potem skłoniła głowę i już...”

Dzieciństwo

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci, w rolniczej rodzinie z Głogowca k. Łodzi. Od dzieciństwa odznaczała się pobożnością, umiłowaniem modlitwy, pracowitością i posłuszeństwem oraz wielką wrażliwością na ludzkie biedy. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata: jako szesnastoletnia dziewczyna opuściła rodzinny dom, by na służbie w Aleksandrowie i Łodzi zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę, a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję