Reklama

Kościół

Rektor polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie o obchodach rocznicy wizyty Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, rektorem polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Włodzimierz Rędzioch: Dziś mija trzydzieści lat od dnia, w którym Jana Paweł II odwiedził kościół polski św. Stanisława BM w Rzymie. Ale to nie była jego pierwsza wizyta...

Ks. prał. Paweł Ptasznik: To prawda. W 1992 r. Ojciec Święty nawiedził nasz kościół, z okazji 400-leca jego konsekracji i była to jego druga wizyta. Pierwsza miała miejsce w 1979 r. W tamtym roku władze komunistyczne nie zgodziły się, aby Jan Paweł II przyleciał do Polski na obchody 900-lecia śmierci św. Stanisława B.M. Papież zatem przewodniczył tej uroczystości w Rzymie, pośród rzymskiej Polonii, w naszym kościele poświęconym temu wielkiemu Patronowi Polski.

Czym był kościół sw. Stanisława dla dawnego arcybiskupa krakowskiego, który zasiadał na Katedrze tego biskupa męczennika?

Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika w Rzymie był dla Jana Pawła II miejscem szczególnym. Bywał tu już jako młody kapłan podczas rzymskich studiów. Jako biskup krakowski nawiedzał nasz kościół i spotykał się z wiernymi za każdym razem, gdy przybywał do Rzymu. Czuł się odpowiedzialny za to miejsce i tę wspólnotę, gdyż statut nadany Kościołowi i Hospicjum św. Stanisława przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r. stanowi, że każdorazowy biskup krakowski jest tzw. protektorem tej polskiej placówki w Rzymie.

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Zostało udokumentowanych osiemdziesiąt dziewięć oficjalnych wizyt, podczas których arcybiskup, potem kardynał Karol Wojtyła celebrował Msze św. i wygłaszał homilie i przemówienia. Niedawno ukazał się drukiem zbiór tych wystąpień. Uważał to miejsce za swój rzymski dom. Dlatego, na przykład, podczas posiedzeń Soboru Watykańskiego II, choć mieszkał z innymi polskimi biskupami w Papieskim Instytucie Kościelnym, swoje spotkania z ojcami soborowymi i teologami organizował przy kościele św. Stanisława. Zawsze starał się wspierać nasz kościół również materialnie.

Reklama

Moża więc powiedzieć, że polski kościół św. Stanisława jest ścisle związany z Osobą św. Jana Pawła II, jest papieską „pamiątką” w Rzymie...

To prawda. Papież Franciszek w naszym kościele odprawił Mszę św. dziękczynną po kanonizacji św. Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz ofiarował relikwie krwi Świętego - zostały one umieszczone w specjalnej witrynie wraz z sutanną, którą otrzymałem jako pamiątkę od samego Jana Pawła II. W ten sposób kościół św. Stanisława jest dla nas, Polaków żyjących w Rzymie, małym sanktuarium św. Jana Pawła II.

2022-06-28 15:44

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Floribeth Mora Diaz w Wadowicach: cieszę się, że mogę tutaj być

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

uzdrowienie

ARCHIWUM PRYWATNE

O fundamentalnym znaczeniu daru rozumu dla życia chrześcijańskiego mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Wskazał, że pozwala on nam wzrastać w zrozumieniu tego, co Pan powiedział i uczynił oraz sprawia, że dostrzegamy coraz bardziej, iż wszystko jest darem Jego miłości dla naszego zbawienia. Na placu św. Piotra papieskiej katechezy wysłuchało co najmniej 40 tys. wiernych.

Franciszek zaznaczył, że w darze rozumu nie chodzi o ludzką inteligencję, lecz łaskę Ducha Świętego, rozbudzającą w chrześcijaninie zdolność wyjścia poza zewnętrzny aspekt rzeczywistości i poznania głębi myśli Boga oraz Jego planu zbawienia. Nie oznacza to, aby chrześcijanin mógł zrozumieć wszystko i mieć pełną znajomość Bożych planów. Jest to jednak dar poprzez który Duch Święty „wprowadza nas w zażyłość z Bogiem i czyni nas uczestnikami planu miłości, który kreśli On w naszym życiu i historii. Pomaga nam zrozumieć prawdziwy sens dziejów”. Dar mądrości jest ściśle związany z wiarą. „Gdy Duch Święty mieszka w naszych sercach i oświeca nasze umysły, to pozwala nam wzrastać z dnia na dzień w zrozumieniu tego, co Pan powiedział i uczynił oraz sprawia, że dostrzegamy coraz bardziej, iż wszystko jest darem Jego miłości dla naszego zbawienia” - podkreślił papież.
Ojciec Święty zauważył, że dar rozumu pozwala nam podobnie jak doświadczyli tego uczniowie rozmawiający z Jezusem zmartwychwstałym w drodze do Emaus zrozumieć sens Pisma. "Jakże ważny dla naszego życia chrześcijańskiego jest dar rozumu! Prośmy Pana, aby nim nas obdarzył, byśmy rozumieli, tak jak On rozumie to, co się przydarza, a zwłaszcza zrozumieli Słowo Boże w Ewangelii" - zakończył swoją katechezę Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Rektor Łagiewnik: słowa Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu są wyjątkowym lekarstwem

2022-08-09 11:01

[ TEMATY ]

miłosierdzie

zawierzenie

Red.

O tym, dlaczego słowa Aktu zawierzenia świata Bożemu, wypowiedziane w łagiewnickim sanktuarium przez św. Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 r., wciąż są aktualne, a w ostatnich latach nabierają niesamowitej wymowy, rozmawiamy z ks. dr. Zbigniewem Bielasem. - Na trudne doświadczenia pandemii i wojny wyjątkowym lekarstwem są słowa papieskiego Aktu zawierzenia, bo to wspaniała modlitwa na każdy czas - podkreśla rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego 20. rocznica zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu jest istotna dla wiernych z Polski i całego globu?

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

2022-08-09 18:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

KAI: Jak Ksiądz Biskup zareagował na artykuł z „Newsweeka”, w którym został oskarżony o molestowanie 8-letniego chłopca?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję