Reklama

Kościół

Lublin: święto patronalne KUL

– Kontemplacja Serca Bożego i medytacja nad słowem Bożym prowadzą do odkrycia, że Bóg, w którego wierzymy i któremu ufamy jest Miłością – powiedział dziś podczas Mszy św. w kościele akademickim w Lublinie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojskowy koncelebrował liturgię w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest świętem patronalnym KUL.

[ TEMATY ]

KUL

kul.pl

W homilii bp Lechowicz przywołał fragment ze statutu uczelni: „Zadaniem Uniwersytetu jest poszukiwanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych w duchu idei veritas in caritate” czyli prawdy w miłości.

Wskazał, że katedrą "prawdy w miłości" jest Najświętsze Serce Jezusa.

Zdaniem bp. Lechowicza druga prawda, której katolicki uniwersytet winien szczególnie służyć zawiera się w wezwaniu: „Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności”. – Litanijne wezwanie mówi o wszystkich skarbach mądrości, to znaczy nie ogranicza mądrości tylko do wymiaru intelektualnego. Chodzi i o mądrość umysłu, i o mądrość serca, o mądrość słów i czynów, o mądrość w relacji do Boga, drugiego człowieka i samego siebie. Takie rozumienie mądrości znajduje swe potwierdzenie w liście św. Jakuba – apostoł pyta: „Kto spośród was jest mądry?” i odpowiada: „Niech wykaże się w swym nienagannym postępowaniu” (Jk 3,13) – przekonywał Ordynariusz Wojskowy.

Dodał, że w „biblijnym ujęciu mądrość to nie tylko wiedza i poznanie, ale życie będące naśladowaniem Jezusa, wcielonej Bożej Mądrości”. – Serce Boże jako szkoła mądrości życiowej staje się wzorem dla każdej katolickiej uczelni, której absolwenci odznaczają się nie tylko rozległą wiedzą, ale i umiejętnością naśladowania Jezusa – powiedział.

Biskup polowy zachęcił do refleksji nad prawdą kryjącą się w wezwaniu: „Serce Jezusa pokoju i pojednanie nasze”. – Uniwersytet to z założenia miejsce, które łączy, a nie dzieli; które jeśli prowadzi do niepokoju, to tylko twórczego, związanego z procesem badawczym, z poszukiwaniem i odkrywaniem prawdy. Dlatego życzę Wam pokoju serca – powiedział.

– Ponieważ Serce Jezusa jest hojne dla wszystkich, które je wzywają, dlatego jesteśmy dobrej myśli, że nasze dzisiejsze modlitwy i życzenia zostaną wysłuchane – podkreślił.

Reklama

Eucharystię koncelebrował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL. We Mszy św. uczestniczyła społeczność akademicka uczelni. Po Mszy św. w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów oraz doktora habilitowanego, listów gratulacyjnych wyróżniającym się pracownikom naukowym i doktorantom, a także wręczenie Nagród im. Anieli hr. Potulickiej oraz promocje doktorskie.

Uczelnia została powierzona opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 roku. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich.

2022-06-24 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat drogi - od prawdy do wolności

Niedziela Ogólnopolska 42/2017, str. 16-17

[ TEMATY ]

KUL

Tomasz Koryszko

Katolicki Uniwersytet Lubelski św. Jana Pawła II stał się matką wszystkich uczelni katolickich w Polsce

Katolicki Uniwersytet Lubelski św. Jana Pawła II stał się matką wszystkich uczelni katolickich w Polsce

Europejskie uniwersytety szczycą się wielowiekową tradycją. Także w Polsce mamy uczelnie uświetnione długą historią. Pośród nich szczególne miejsce zajmuje Katolicki Uniwersytet Lubelski św. Jana Pawła II, uważany za matkę uczelni katolickich w Polsce. Czy jednak o prawdziwym prestiżu może decydować tylko czas?

Po 123 latach zaborów dwudziestolecie międzywojenne było czasem nadrabiania wielu zaszłości. Nowi włodarze Polski musieli uporać się z koniecznością zorganizowania skarbca, sądownictwa i dostosować całe prawodawstwo do nowych warunków. Na mapie Europy pojawiło się nie tylko nowe państwo, ale też powstały nowe, ważne ośrodki miejskie i porty, a wysiłek wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego w tym kontekście urasta do rangi symbolu. Ten polski polityk zastał ojczyznę w ruinie, a ogromny wysiłek włożył w jej stopniową odbudowę. Na niemały szacunek zasługuje też ks. Idzi Radziszewski, który doskonale rozumiał, że oprócz cywilizacyjnych fundamentów odrodzonej ojczyźnie potrzebne są także fundamenty kulturowe. Prawdopodobnie ta intuicja skłoniła duchownego do założenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję