Reklama

Niedziela w Warszawie

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej

W czasie kameralnej uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie piętnastu parafii złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[ TEMATY ]

zmiany księży

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spośród piętnastu księży, dwunastu z nich obejmie urząd proboszcza po raz pierwszy. Zmiany dotyczą m.in. parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, której dotychczasowy proboszcz ks. Marek Szymula został mianowany wikariuszem biskupim ds. formacji duchowej księży.

Kard. Nycz podkreślił, że nowi proboszczowie obejmują urząd w niełatwych czasach, innych niż ich poprzednicy, i wymienił problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w czasie posługi. – Po pierwsze to skutki pandemii, która zweryfikowała nie tylko życie społeczne, ale także życie Kościoła, pokazała słabe punkty – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że wyzwaniem dla nowych proboszczów będzie pomoc duszpasterska grekokatolikom i prawosławnym, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. – To nie tylko pomoc charytatywna, ale również wyzwanie duszpasterskie. Bądźmy mądrzy, otwarci i gotowi – mówił.

Jako najtrudniejszy problem kard. Nycz wymienił prąd laicyzacyjny przemierzający Europę, a zwłaszcza Polskę, którego skutki są coraz bardziej dostrzegalne m.in. we frekwencji młodzieży na lekcji religii w szkołach.

– Jeśli chodzi o laicyzację młodzieży i ludzi młodych, jesteśmy w czołówce Europy. To problem, który każe absolutnie zmienić prowadzenie parafii. Duszpasterstwo czekające aż młodzi przyjdą do kościoła musi odejść do przeszłości. Trzeba wychodzić do nich na różne sposoby duszpasterskie – mówił kard. Nycz.

– Uważam, że nowe czasy wymagają nowych ludzi. Osobiście nie boję się powiedzieć, że nowe pokolenie księży potrafi lepiej i głębiej zrozumieć mentalność naszych czasów. Cała nadzieja w was, że w nowy sposób potraficie podejść do prowadzenia parafii. Wierzę, że potraficie znaleźć język do ludzi, których będziecie mieli, i że będziecie potrafili w tym języku wiernie przekazywać Ewangelię, rozumiejąc co młody człowiek potrafi przyjąć – mówił.

Reklama

Księża proboszczowie, którzy w 2022 r. odchodzą na emeryturę

Ks. prałat Janusz Baranowski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Zofii w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat ppłk Stanisław Dębicki, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Tadeusza Jarząb, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Tadeusza Apostoła w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. kanonik Kacper Kisieliński, dotychczasowy proboszcz MB Łaskawej w Złotokłosie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. prałat Stefan Kotwiński, dotychczasowy proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat Andrzej Parys, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Ryszard Tomaszkiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim, odchodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik dr Jan Tondera, dotychczasowy proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Jan Ujma, dotychczasowy proboszcz MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Nominacje na urząd proboszcza

Ks. Przemysław Ćwiek, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, mianowany proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim.

Reklama

Ks. prałat dr Paweł Gwiazda, dotychczasowy proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochodzie, w dekanacie ochockim, mianowany proboszczem parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim.

Ks. Wojciech Janyga, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. kanonik Jarosław Kotula, dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie, w dekanacie wilanowskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Jerzy Król, dotychczasowy administrator parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. kanonik Andrzej Krzesińki, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej, w dekanacie kampinoskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie motowskim.

Ks. Adam Petakiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie kontancińskim, mianowany proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. prałat Zdzisław Rogoziński, dotychczasowy proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, w dekanacie laseckim.

Ks. Rafał Sikorski, po zakończeniu zadań misyjnych w Islandii, mianowany proboszczem parafii Świętego Tadeusza Apostoła w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. kanonik prof. dr hab. Krzysztof Siwek, dotychczasowy rezydent w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany proboszczem parafii Świętej Zofii Barat w Warszawie, w tym samym dekanacie.

Reklama

Ks. kanonik dr Arkadiusz Szczepanik, dotychczasowy rezydent w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętej Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim.

Ks. prałat dr Marek Szymula, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem biskupim ds. formacji duchowej księży i skierowany na zamieszkanie do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Dariusz Szyszka, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. Radosław Wasiński, dotychczasowy wikariusz parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim.

Ks. kanonik Krzysztof Woźniak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim.

Ks. kanonik Jan Wróbel, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, w dekanacie laseckim, skierowany na urlop zdrowotny, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. Robert Zyśk, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim, mianowany proboszcze parafii MB Łaskawej w Złotokłosie, w dekanacie tarczyńskim.

2022-06-10 10:58

Ocena: +2 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe dekrety w diecezji toruńskiej

13 czerwca w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej odbyło się spotkanie, podczas którego biskup toruński podziękował za dotychczasową posługę w diecezji kapłanom przechodzącym na emeryturę oraz wręczył nowe nominacje proboszczowskie.

Biskup Śmigiel zaznaczył, że kapłani są zawsze dyspozycyjni, by służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

O tym, na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę na podstawie Dziejów Apostolskich mówił kard. Grzegorz Ryś w homilii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Duchowny zwrócił uwagę na to, że w ewangelizacji chodzi o to, by nie czekać na to, aż ludzie przyjdą do Kościoła, ale to - my musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma! – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję