Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzyże i kapliczki bliskie naszym sercom

Pod takim hasłem przebiegał Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”, którego gala finałowa odbyła się 29 maja w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

sztuka

Jasna Góra

kultura

festiwal Sancta Maria

Maciej Orman/Niedziela

W ramach festiwalu odbyły się konkursy: literacki, plastyczny i muzyczny. Grand prix otrzymali: Robert Purgał z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie (konkurs literacki), Maja Legęza ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie (konkurs plastyczny) oraz Kinga Kipigroch z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach (konkurs muzyczny). Jury wyłoniło 180 laureatów.

W festiwalu wzięło udział 896 uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym dzieci i młodzież z Ukrainy.

– Poziom był jak zawsze wysoki. Z roku na rok coraz trudniej jest wyłonić najlepszych – przyznała w rozmowie z „Niedzielą” Anna Rybowicz, prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria”, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie i pomysłodawca festiwalu. – Zależy nam na tym, żeby propagować kult Maryi, zwłaszcza tutaj, w sanktuarium jasnogórskim – odpowiedziała zapytana o cel tego przedsięwzięcia.

Galę finałową otworzył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wyraził uznanie i wdzięczność dla organizatorów za to, że propagują twórczość maryjną i uczą dzieci miłości do Matki Bożej, przywiązania do Niej i zawierzenia na wzór bł. Stefana Wyszyńskiego. – Będziemy was dopingować do kolejnych edycji festiwalu, bo on rozwija twórczo dzieci i młodzież i przypomina o tym, że polska kultura, również ta wyrosła z wrażliwości religijnej, chrześcijańskiej, maryjnej, to coś, co będzie zawsze pomagało w budowaniu dojrzałej osobowości tych młodych ludzi, będzie uczyło ich miłości do ojczyzny, Kościoła i Matki Bożej – powiedział o. Pacholski.

Bp Andrzej Przybylski zwrócił uwagę, że Maryja jest jedyną kobietą, której tak wiele miejsca poświęcono w kulturze. – Źródłem tych wielkich dzieł są dziecięce przeżycia i wrażliwość, maryjny świat i kultura – ocenił. Gratulował również uczestnikom festiwalu. – Niech te wszystkie dzieła chwalą Maryję – dodał.

Reklama

Abp Wacław Depo wyraził radość z obecności „w gronie rodzinnym”. Za Janem Pawłem II życzył młodym twórcom, „żeby sztuka była wyrazem miłości”.

Gośćmi honorowymi gali były dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie.

Nagrodzone prace plastyczne i literackie można oglądać na wystawie w Sali Rycerskiej do końca czerwca. Na czas wakacji zostanie ona przeniesiona do bastionu św. Rocha. Ponadto 15 sierpnia ok. godz. 13, po zakończeniu Sumy pontyfikalnej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, laureatów będzie można usłyszeć ze szczytu Jasnej Góry.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie: festiwalsanctamaria.pl w zakładce Gala.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” honorowym patronatem objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Samuel Pacholski – przeor klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze i o. Nikodem Kilnar – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Jednym z patronów medialnych był Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

2022-05-29 21:28

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozmowy na półwiecze (4)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 23/2015, str. 5

[ TEMATY ]

sztuka

rozmowa

Archiwum prywatne

Prof. Joachim Grubich

Prof. Joachim Grubich

Z prof. Joachimem Grubichem, wirtuozem i organistą, rozmawia ks. Jan Marcin Mazur

KS. JAN MARCIN MAZUR: – Pozwolę sobie na taką osobistą refleksję. W latach 60. XX wieku oferta w sklepach muzycznych, jeśli chodzi o płyty, nie była zbyt bogata, ale przypominam sobie płytę, do której byłem bardzo przywiązany. Muzyka z tej płyty, powiedziałbym, tak jakoś zagościła w mojej duszy, sercu, po dzień dzisiejszy. To była właśnie muzyka organowa. Pan Profesor wykonywał wtedy na organach oliwskich kompozycję Bakfarka. Czy Pan Profesor ma także jakąś ulubioną epokę, czy też stara się być „sprawiedliwy” przy układaniu programów koncertowych, co tutaj jest decydujące?

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

XVIII-w. obraz św. Franciszka wrócił po renowacji do klasztoru w Kętach

2022-10-05 21:01

[ TEMATY ]

Kęty

diecezja.bielsko.pl

Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka – zakomunikowały w środę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Zabiegi konserwatorskie powinny zabezpieczyć dzieło na kolejne 50-70 lat.

"Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem" – wskazano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję