Reklama

Kościół

Nowe polonicum w historycznej kawiarni „Caffè Greco”

Rzym słynie z swoich kawiarni a jedną z najstarszych jest „Caffè Greco”. Znajduje się ona w samym sercu Rzymu przy słynnej ulicy via dei Condotti prowadzącej na plac i schody Hiszpańskie. Założył ją w 1760 r. niejaki Nicola di Maddalena, Lewantyńczyk.

[ TEMATY ]

sztuka

Rzym

Włodzimierz Redzioch

Lewantyńczykami lub Włochami ze Wschodu nazywano ludzi pochodzenia włoskiego mieszkającymi od wieków na Bliskim Wschodzie, szczególnie w dzisiejszej Grecji i Turcji (zwłaszcza w Stambule i Smyrnie).

Z czasem kawiarnia stała się ulubionym miejscem spotkań artystów i intelektualistów, głównie cudzoziemców, przebywających we Włoszech. Na początku XIX w. odwiedzali ją głównie Niemcy, następnie Anglicy a z czasem i przedstawiciele Wielkiej Emigracji polskiej. Lista polskich literatów, poetów i malarzy, którzy byli jej bywalcami jest imponująca. Wystarczy wspomnieć choćby najważniejszych: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid, Stefan Żeromski, Maria Dąbrowska, z malarzy Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, bracia Gierymscy, Jan Rozen, Jan i Tadeusz Stykowie oraz rzeźbiarz Tomasz Oskar Sosnowski. Na początku XX w. w Caffé Greco miało swoją siedzibę Koło Polskie i biblioteka polska, a w kawiarni organizowano wieczory literackie.

W sali Omnibus kawiarni wystawione są medaliony, plakiety gipsowe i miniatury przedstawiające artystów, poetów i muzyków, którzy przez lata odwiedzali to miejsce. Antico Caffè Greco, z ponad 300 pracami artystów wystawionymi w jej salkach jest jedyną w swoim rodzaju prywatną galerią sztuki otwartą dla publiczności. W jednej z sal wisi portret Mickiewicza pędzla Edwarda Okunia.

Od dziś w Caffè Greco znajduje się nowe polonicum upamiętniające generała Władysława Andersa, bywalca kawiarni. 24 maja o godz. 14.00 w zabytkowej kawiarni odbyła się inauguracja szczególnej pamiątki po Generale – oprawiony w ramę jego portret, ze znaczkiem Poczty Polskiej emisji pn.: „Armia Andersa – Szlak Nadziei” i kopertą pierwszego dnia obiegu (FDC). Artysta grafik Andrzej Gosik przedstawił na znaczku polskich żołnierzy wciągających na wzgórze Monte Cassino skrzynki z amunicją. W tle waloru przedstawiona została sylwetka gen. Andersa. Na kopercie FDC ukazano szlak Armii Andersa oraz zdjęcie polskich żołnierzy na Placu św. Piotra. Na datowniku przedstawione są czerwone maki – symbol bitwy Polaków o Monte Cassino. 

Reklama

Inauguracja pamiątki po dowódcy II Korpusu wpisuje się w cykl wydarzeń tzw. Roku Trzech Generałów, ponieważ w tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin Władysława Andersa, Stanisława Sosabowskiego (organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej) i Stanisława Maczka (dowódca 1 Dywizji Pancernej). Wszyscy trzej byli wybitnymi dowódcami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, których zwycięska droga w czasie II wojny światowej zapisała się w historii Polski.

W uroczystości uczestniczyła córka generała, Anna Maria Anders, ambasador RP w Rzymie, która wspomniała swoje wizyty w Caffe Greco wraz z rodzicami, gdy była małą dziewczynką. Warto wyjaśnić, że po wojnie niektóre biura II Korpusu znajdowały się w sąsiedztwie kawiarni.

Natomiast reżyser Krzysztof Zanussi, przypomniał historyczne znaczenie kawiarni, która jest szczególnie zrośnięta z romantyzmem. „Przychodzi czas, kiedy romantyzm powróci. Wydaje mi się, że po dwóch wiekach ‘szkiełka i oka’, rozumu, przychodzi znowu czas romantyzmu. Dlatego Caffè Greco może być ‘pomostem’ między romantyzmem przeszłości i przyszłości” – powiedział reżyser. Słowa wypowiedziane przez Zanussiego miały szczególną wymowę właśnie w tym roku, gdyż jest to Rok Romantyzmu Polskiego, co wiąże się z dwusetną rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. 

Głos zabrał również gospodarz, inż. Carlo Pellegrini, adminstrator kawiarni. Wyraził uczucia sympatii dla turystów z Polski, którzy licznie odwiedzają jego kawiarnię. Przypomniał jednak, że istnieje ryzyko zamknięcia Caffè Greco po 260 latach od jej powstania ze względu na spekulacje związane z wynajmem lokali przy słynnej ulicy via Condotti. Właściciel lokalu chce kilkakrotnie zwiększyć i tak już wysoką kwotę wynajmu, co zmusiłoby rodzinę Pellegrini do zamknięcia kawiarni. Oczywiście jako lokal historyczny i muzealny Caffè Greco jest pod ochroną włoskiego Ministerstwa Kultury, które w procesie sądowym stanęło po stronie jego administratorów. Pellegrini wyraził nadzieję, że presja - również władz zagranicznych - może przyczynić się do zachowania tego wielkiego, kosmopolitycznego dziedzictwa jakim jest Caffè Greco.

Reklama

W czasie uroczystości znany włoski aktor Antonio Catania odczytał wiersz Czesława Miłosza „Caffe Greco”.

Od dziś znaczek i portret gen. Andersa będzie przypominał, że wśród bywalców tego historycznego miejsca był również dowódca II Korpusu.

2022-05-25 10:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch: nie można zastąpić teologii polityką

[ TEMATY ]

polityka

Rzym

teologia

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Kurt Koch

Kard. Kurt Koch

Nie można zastąpić teologii polityką – podkreśla kard. Kurt Koch, koordynator Nowego Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera po zakończonym 26 września w Rzymie dorocznym spotkaniu byłych studentów Benedykta XVI. Tym razem jego tematem była „Kwestia Boga w obliczu aktualnych wyzwań”.

W rozmowie z agencją ACI przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zwraca uwagę, że pytanie o Boga ma zasadnicze znaczenie w sytuacji sekularyzacji Europy. Zauważa, że to nie religijności jej brakuje, ani wiary w jakąś siłę wyższą, ale wiary w Boga osobowego i w konsekwencji – w Chrystusa, w którym ukazał On swe oblicze. Czasem bowiem „ludzie wierzą w Boga, ale nie są pewni, czy ten Bóg jest obecny i działa w historii i w naszym życiu”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny

2022-10-06 09:57

[ TEMATY ]

Sobór Watykański II

Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny, chociaż nie wszyscy w Kościele dostrzegali tę konieczność – mówi w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski. 11 października przypada 60. rocznica rozpoczęcia obrad tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w XX wieku.

Odnosząc się do zwołanego przez papieża Franciszka synodu nt. synodalności 89-letni hierarcha wyraził przekonanie, że „podobnie jak Sobór w rozumieniu papieża Jana XXIII jest dziełem Ducha Świętego”, tak samo synodalny wymiar Kościoła „jest znakiem nowego tchnienia Ducha Święta na nasze niespokojne czasy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję