Reklama

Niedziela Lubelska

Perspektywa wspólnego domu

Anastazja Szaszkowa

Punkt powitalny dla Ukraińców w Markuszowie

Punkt powitalny dla Ukraińców w Markuszowie

Misją Kościoła jest włączanie uchodźców w lokalne wspólnoty.

Codzienne komunikaty Straży Granicznej pokazują nieustanny ruch na przejściach granicznych z Ukrainą. W połowie maja na Lubelszczyznę wjeżdżało prawie 10 tys. uchodźców na dobę, z kolei do Ukrainy wyjeżdżało 4-5 tys. Taka sytuacja potrwa zapewne jeszcze długo; nastroje wśród Ukraińców wciąż wahają się pomiędzy strachem a nadzieją.

Kościół przy powitaniu

W pewnym sensie można powiedzieć, że przybyszów z Ukrainy wita najpierw Kościół. Na dwóch największych przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem znajdują się punkty aprowizacyjne prowadzone przez Caritas, w pierwszym przypadku przez lubelską, w drugim zamojsko-lubaczowską. Ponadto nasza diecezjalna Caritas działa także przy obleganym dworcu PKP w Chełmie. Pracownicy i wolontariusze organizacji całodobowo służą uchodźcom z Ukrainy, rozdają bezpłatne posiłki, podstawowe środki higieniczne i zaopatrują na dalszą drogę. Wiele instytucji kościelnych stało się rzeczywistymi domami dla gości z Ukrainy. Zamieszkali w ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Częstoborowicach, domach rekolekcyjnych w Księżomierzy i w Firleju. Trafiają także do punktu recepcyjno-informacyjnego przy centrali Caritas w Lublinie. Praktycznie każda parafia podjęła wyzwanie troski o uchodźców. W Markuszowie funkcjonuje przydrożny punkt wsparcia, zainicjowany przez tamtejszych parafian z proboszczem ks. Maciejem Staszakiem. Na plebanii parafii św. Michała Archanioła w Lublinie gościnę znalazło ponad 20 matek z dziećmi.

Integracja obywatelska

Godne uwagi są inicjatywy podejmowane przez organizacje obywatelskie, które włączyły się nie tylko w proces powitania uchodźców, ale tworzą również ciekawe formy integracji. Lubelskie wspólnoty Emaus w Zemborzycach i Krężnicy Jarej wzięły pod swoje dachy kilkanaście osób, część z nich znalazła pracę w spółkach charytatywnych prowadzonych przez organizację. W centrum Lublina Fundacja Leny Grochowskiej otworzyła Dom Uchodźców dla 130 osób, już trzeci w Polsce. Oprócz bezpłatnego lokum i wyżywienia mieszkańcy mają zapewnioną naukę języka polskiego. Dom przyjmuje także osoby z niepełnosprawnościami. Lubelskie Centrum Wolontariatu, najdłużej działająca na Lubelszczyźnie organizacja pomagająca uchodźcom, wdraża kompleksowy program integracyjny. Uczestnicy tego programu mieszkają w kilkunastu Domach Nadziei, mają bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, dzieci uczęszczają do świetlic stowarzyszenia, młodzież i dorośli przychodzą do Szkoły Nauki Języka i Kultury Polskiej. Wszyscy mają zapewnioną opiekę lekarską i wsparcie terapeutyczne, funkcjonuje również partnerstwo rodzin, w ramach którego rodzina polska obejmuje troską jedną rodzinę uchodźczą. Wydaje się, że wobec nadal niepewnej sytuacji w Ukrainie, integracja przybyszów staje się sprawą bardzo pilną. Nie można pozwolić na odseparowanie się środowisk ukraińskich od reszty polskiego społeczeństwa.

Reklama

Przed Dniem Uchodźcy

W perspektywie mamy przed sobą Światowy Dzień Uchodźcy (20 czerwca), przez ONZ obchodzony od 2001 r. Kościół ma z kolei sięgającą ponad 100 lat tradycję pamięci o uchodźcach i migrantach; co roku papieże piszą specjalne orędzia z tej okazji. W tym roku Franciszek zatytułował swoje przesłanie „Ku stale rosnącemu my”, podkreślając konieczność włączania przybyszów w tkankę społeczną, ale i do wspólnot kościelnych. Po dobrze zdanym egzaminie z powitania uchodźców, podjąć musimy misję zakorzeniania Ukraińców w naszych społecznościach i parafiach. To zadanie szczególnie ważne dla naszej diecezji, która pozostanie na długo domem dla przybyszów ze Wschodu.

2022-05-23 04:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2022

2022-06-23 08:48

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Emeryci

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Grażyna Kołek

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty: chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: wszyscy dzielimy odpowiedzialność za ludzi, którzy nie czują się w Kościele jak w domu

2022-06-24 19:45

[ TEMATY ]

Kraków

bp Damian Muskus

diecezja.pl

Każdy z nas dzieli odpowiedzialność za ludzi, którzy nie czują się w Kościele jak w domu, a ich więź ze wspólnotą została zerwana czy nadwyrężona – mówił bp Damian Muskus OFM w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Hierarcha przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii NSPJ w Krakowie.

W homilii bp Muskus podkreślał, że Bóg nigdy nie odrzuca pogubionych, ale „jak pasterz bierze w swoje ramiona z czułością”. - Dla Stwórcy nikt nie jest stracony. Każdy, nawet największy grzesznik, wart jest Jego miłości – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję