Reklama

Niedziela Częstochowska

Głosić Słowo i żyć Słowem

22 maja 14 duchownych archidiecezji częstochowskiej obchodziło 28. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Z tej okazji odprawili Mszę św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Wachowski, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie oraz duktor rocznika, a homilię wygłosił ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej i moderator krajowy Stowarzyszenia Żywy Różaniec.

Ks. Gancarek przypomniał o konieczności odróżniania słowa ludzkiego od słowa Bożego. Nawiązując do Ewangelii z dnia, zwrócił uwagę na przesłanie Jezusa, który mówi, że Jego uczniami są ci, którzy żyją Jego słowem.

Duchowny zaznaczył, że słowo głoszone przez kapłanów „pochodzi od samego Boga, dlatego ma moc”. Jednocześnie wskazał na niebezpieczeństwo lekceważenia słowa Bożego. – Jesteśmy specjalistami od głoszenia słowa Bożego, (...) ale jak je przyjmujemy, jak nim sami żyjemy? Czy rzeczywiście ono nas przemienia? Czy ono czyni nas przyjaciółmi Boga? – pytał współbraci ks. Gancarek.

Za jeszcze gorsze niebezpieczeństwo uznał chęć zrównania słowa Boga ze słowem ludzkim.

Kapłan nawiązał także do zawołania rocznika: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”. – Jeżeli Bóg jest z nami, co tak naprawdę może nam zaszkodzić? (... ) co może nas wystraszyć przed głoszeniem słowa Bożego?

Za przykład odczytania słowa Bożego i życia nim ks. Gancarek postawił beatyfikowaną tego dnia Paulinę Jaricot, założycielkę Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. – Kiedy człowiek się modli, Pan Bóg w nim oddycha – podkreślił duchowny i dodał, że nowa błogosławiona „pomnażała w sobie oddech Boży”.

– Powinno być też naszym pragnieniem kapłańskim, żeby uczynić Różaniec modlitwą wszystkich tam, gdzie posługujemy, bo jest to niesamowity dar – zaznaczył ks. Gancarek.

Mówiąc o współczesności naznaczonej wojną na Ukrainie i brakiem pewności jutra, duchowny przypomniał, „że tylko Bóg w swoim słowie, w swojej prawdzie i w swojej miłości jest sensem wszystkiego”.

Reklama

Przed błogosławieństwem ks. Gancarek odmówił modlitwę zawierzenia bł. Pauliny Jaricot.

28. rocznicę przyjęcia święceń obchodzili księża: Artur Bętkowski, Jacek Gancarek, Szymon Gołuchowski, Jarosław Grabowski, Marek Jelonek, Czesław Kieras, Andrzej Kuliberda, Marek Latos, Paweł Maciaszek, Jacek Michalewski, Wojciech Próchnicki, Jerzy Wachowski, Paweł Wolnicki i Wojciech Wódka.

2022-05-22 22:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Damian Stayne: ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiątnicy

Kapłani archidiecezji częstochowskiej w dniach 31 maja - 2 czerwca uczestniczą w Triduum kapłańskim przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Konferencje do kapłanów głosi Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”. Tematyka Triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W drugim dniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

[ TEMATY ]

święty

św. Ireneusz

pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Kołobrzeg: półtora tysiąca ministrantów w kołobrzeskiej bazylice

2022-06-28 14:07

[ TEMATY ]

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

Półtora tysiąca ministrantów z całej Polski biorących udział w XVII Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej uczestniczyło 28 czerwca we Mszy św. w kołobrzeskiej bazylice pod przewodnictwem ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp. Edwarda Dajczaka.

Ordynariusz powiedział, że dzisiaj mija dokładnie 50 lat od momentu gdy zaistniała diecezja koszalińsko – kołobrzeska. – Jesteśmy w miejscu gdzie w roku tysięcznym była diecezja kołobrzeska, tu się zaczęła historia chrześcijaństwa w tej części Polski. Potem długo jej nie było i dopiero odrodziła się po wojnie. Bp Dajczak powiedział, że świątynia była prawie całkowicie zniszczona, Msze św. odprawiane były tylko w prezbiterium. W pozostałej części kościoła zorganizowano muzeum wojskowe - przypominał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję