Reklama

Niedziela Wrocławska

Mają w sobie pokój i dzielą się nim z innymi

W parafii św. Michała Archanioła na Ołbinie w uroczystej Eucharystii z okazji 100-lecia obecności w Polsce uczestniczyły wrocławskie wspólnoty Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Modlitwie przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Pizoń, salezjanin, inspektor Inspektorii Wrocławskiej Salezjanów.

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce

Eucharystia z okazji 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce

W słowie powitania proboszcz parafii ks. Bolesław Kaźmierczak podkreślił, że dziękujemy za posługę i życie sióstr salezjanek, które są darem Boga dla nas. We Wrocławiu trzy wspólnoty sióstr prowadzą wiele dzieł, m.in. szkołę i przedszkole.

Siostry na początku Eucharystii przypomniały historię zgromadzenia. W tym roku obchodzą nie tylko 100-lecie pracy w Polsce, ale także 150-lecie istnienia zgromadzenia.

Ks. Jarosław Pizoń zauważył, że jesteśmy w czasie Wielkanocnym, czasie bardzo bogatym w wiele różnych wydarzeń, które koncentrują nasz wzrok na Kościele i wspólnocie. – Osobiście bardzo lubię takie określenie, że czas Wielkanocny to jest szkoła Kościoła. Szkoła miłości Kościoła, sumienia Kościoła. Cały czas czytamy Dzieje Apostolskie, które podkreślają prowadzenie Pana Boga – mimo naszych słabości, nieporozumień, konfliktów, sporów, kryzysów – mówił ksiądz inspektor.

Podkreślił, że misją Kościoła jest to, co słyszymy od Jezusa. – W centrum jest Baranek, Chrystus ofiarowany, umęczony i Zmartwychwstały. Wszystko, co powiedział, wypełnił. Wszystko, co wypełnił, napełnia tym, co ofiarował. I napełnia nas, dzieci Wasze, młodzież po to, abyśmy uwierzyli i abyśmy zdążali ku niebu. To jest kierunek drogi i misja Kościoła. W tę misję cudownie włączają się siostry salezjanki i cała rodzina salezjańska. Jesteśmy znakiem żywotności Kościoła, jesteśmy znakiem charyzmatów w Kościele – mówił kaznodzieja.

Zauważył, że Pan Bóg rozdaje w Kościele różne charyzmaty. Spotkał również ks. Bosko i Marię Dominikę Mazzarello, powierzając im troskę o dzieci i młodzież. Salezjanie od tamtego czasu stali się świadkami tego charyzmatu w Kościele poprzez wychowanie, edukację, troskę o potrzebujących, o radość, pogodę ducha, miłość.

– I za to chcemy dzisiaj dziękować. Możemy sobie wyobrazić, że ten obraz ewangeliczny ciągle się spełnia, że to ziarno wrzucone w ziemię najpierw obumiera, później kiełkuje, rośnie i wydaje plon. Tak jest z charyzmatem, tak jest z poszczególnymi wspólnotami – mówił ksiądz inspektor.

Reklama

– Chcemy, aby nasze wspólnoty salezjańskie, parafialne, żyły w jedności Trójcy, aby były Jej znakiem, aby Ci, którzy na nas patrzą mogli powiedzieć: „Zobaczcie, jak oni się miłują, są naprawdę znakiem Boga”. I to jest duże wyzwanie. Ciągle nam towarzyszą piękne wizje tego, co jest naszą historią. To wszystko świadczy o Bożym prowadzeniu. My się nie pojawiamy znikąd, jesteśmy, zgodnie z wolą Bożą, kontynuatorami Jego dzieła – mówił salezjanin.

Tłumaczył, że wychowanie dzieci i młodzieży służy wielu wartościom i jest wartością samo w sobie. Służy jednak przede wszystkim pokojowi Bożemu i porządkowi wewnętrznemu.

– Kiedy Jezus mówi, że daje nam pokój, to myśli o naszym sercu i wnętrzu. O pokoju serca, uporządkowaniu, o hierarchii wartości. „Nie tak jak daje świat. Ja Wam daję”. To jest pokój, który siostry salezjanki mają w sobie i którym się dzielą. To jest pokój związany z relacją do Pana Boga, ale również z głęboką miłością do tych, do których jesteśmy posłani w duchu ks. Bosko i Matki Mazzarello – mówił ks. Pizoń

Podkreślił, że ten pokój jest potrzebny naszemu społeczeństwu, rodzinom będącym pełnym niepokoju, wspólnotom, Europie, światu. Pochodzi bowiem od Baranka.

– Dar charyzmatu salezjańskiego jest dany Kościołowi po to, aby nieść pokój, taki który będzie uszlachetniał nasze życie, nasze wspólnoty, rodziny i także nasze społeczeństwo. Siostry salezjanki są darem pokoju salezjańskiego – pokoju wychowawczego i matczynego. Wyrzekłszy się własnego potomstwa, stały się matkami Waszych dzieci po to, aby je utulić, dać pokój i wzmocnić to wszystko, co jest trudem rodzicielskim – zakończył o. Pizoń i życzył: – „Niech się nie trwoży serce Wasze ani nie lęka”. Niech cię nic nie niepokoi. Ty masz być człowiekiem pokoju.

Liturgię uświetnił chóru Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek.

2022-05-22 19:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Zełenski: rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, gdzie było ponad 1 tys. osób

2022-06-27 17:25

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/DSNS

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, gdzie było ponad 1 tys. cywilów. "Nie sposób nawet pomyśleć, ile jest ofiar" - dodał, nie podając szczegółów.

Wcześniej szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin poinformował, że są ofiary śmiertelne ataku na Krzemieńczuk, ale również nie podał liczby zabitych i rannych.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Święty pochwalił Proszowice

2022-06-28 08:54

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Proszowice

archiwum prywatne

Z ks. dr. Janem Zwierzchowskim, proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, o spotkaniu z Ojcem Świętym i wizerunkach Matki Bożej dla Papieża Franciszka, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Miał Ksiądz okazję uczestniczyć, wspólnie z nuncjuszem apostolskim abp. Henrykiem Jagodzińskim i ks. prof. Stefanem Radziszewskim w osobistej audiencji u Ojca Świętego Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę w sprawie czternastej emerytury

2022-06-28 14:01

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. czternastej emeryturze – poinformowało biuro prasowe KPRP. Dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób. Wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję