Reklama

Niedziela Legnicka

50 lat parafii w Miłkowicach

W dniu 18 maja 2022 r., parafia Niepokalanego Poczęcia w Miłkowicach, obchodziła uroczystości z okazji 50 lecia swojego istnienia.

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz 50 lecia

Miłkowice

ks. Piotr Nowosielski

Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a uczestnikami byli parafianie oraz przybyli goście, a wśród nich przedstawiciele władz.

Wśród duchowieństwa, obecni byli księża na różne sposoby związani z tą parafią; jako parafią rodzinną, parafią w które pracowali jako proboszczowie bądź wikarzy, bądź też należą do tego samego dekanatu.

Obecny proboszcz parafii, ks. Remigiusz Bernasiewicz, podkreślał radość z obecności jednego z pierwszych proboszczów salezjańskich ks. Henryka Soboniaka SDB który był tu proboszczem w latach 1972-81, objąwszy parafię po tragicznej śmierci pierwszego proboszcza ks. Ludwika Macalaka SDB. Obecni byli także m.in.: pierwszy proboszcz spośród księży diecezjalnych ks. Maciej Wesołowski (1992-93), czy też pełniący dotąd najdłużej tą funkcję ks. Władysław Sanak (1995-2009).

Obecny gospodarz parafii, mówiąc o jej historii, przypomniał że najpierw tworzyła ona Samodzielny Wikariat należący do dekanatu Lubin Legnicki, wydzielony z parafii Zimna Woda z siedzibą w Grzymalinie. W 1967 r., przybyli do Miłkowic księża salezjańscy: Jan Włodawski i Tadeusz Repich, którzy rozpoczęli pracę duszpasterską w pełnym wymiarze. Od 1968 r. pracę duszpasterską kontynuował wspomniany wcześniej ks. Macalak ze współpracownikiem ks. Szymonem Jachem.

W 1971 r. odbyła się wizytacja która przeprowadził ówczesny biskup wrocławski Wincenty Urban. Wiosną 1972 r., po odbytych misjach parafialnych, Wrocławska Kuria Metropolitalna wydała 10 IV 1972 r., stosowny Dekret, mocą którego z dniem 23 kwietnia 1972 r., powstała ta parafia, wydzielona z parafii Zimna Woda, a obejmująca miejscowości: Miłkowice, Siedliska i Studnicę.

Po 20 latach pracy księży Salezjanów, parafia została przejęta przez księży diecezjalnych, w nowo powstałej diecezji legnickiej. Wspomnianym pierwszym proboszczem był ks. Maciej Wesołowski a wikariuszem ks. Maciej Oliwa.

Reklama

Obecne uroczystości również zostały poprzedzone misjami parafialnymi, które poprowadzili O. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej: O. Marcin Szwarc OMI z Kodnia i O. Jarosław Kędzia OMI z Siedlec.

Podczas uroczystości homilię, jako jedną nauk rekolekcyjnych podczas trwających jeszcze do 22 maja misji parafialnych, wygłosił O Marcin.

Na zakończenie, Biskup legnicki pobłogosławił i odsłonił okolicznościową płytę, upamiętniającą dotychczasowych proboszczów na przestrzeni ostatnich 50 lat.


  


2022-05-22 19:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Olej od św. Mikołaja

Niedziela częstochowska 51/2019, str. III

[ TEMATY ]

parafia

relikwie

św. Mikołaj

Wierzchlas

Henryk Hernant

Świętego Mikołaja szczególnie lubią dzieci

Świętego Mikołaja szczególnie lubią dzieci

Niezwykłą relikwię – olej, który wydobywa się z kości św. Mikołaja, otrzymała parafia w Wierzchlesie.

Święty Mikołaj uczy nas, jak ważne są pokłady dobra w ludzkim sercu – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” ks. Tomasz Słabiak, proboszcz parafii w Wierzchlesie i kustosz sanktuarium Matki Bożej Wierzchlejskiej, która 6 grudnia przeżywała uroczystość odpustową.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

A. Kwiatkowski odwołany z funkcji w Kancelarii Prezydenta

2022-06-28 13:11

Katarzyna Cegielska

Adam Kwiatkowski

Adam Kwiatkowski

Prezydent Andrzej Duda odwołał we wtorek Adama Kwiatkowskiego z funkcji sekretarza stanu w swojej kancelarii. Kwiatkowski obejmie funkcję nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, będzie też doradcą społecznym prezydenta.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że postanowienie prezydenta o odwołaniu Kwiatkowskiego zostało wydane w poniedziałek, a wejdzie w życie w czwartek. Jednocześnie Kwiatkowski został powołany na doradcę społecznego prezydenta i obejmie tę funkcję w piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję