Reklama

Kościół

23 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Obraz Matki Bożej Mielnickiej

W naszym majowym pielgrzymowaniu zatrzymujemy się dziś w miejscowości Mielnica. Jest ona obecnie zwykłą małą wsią w okolicy Kowla, kiedyś natomiast była jednym z najważniejszych miast na Wołyniu.

[ TEMATY ]

Ukraina

monitorwolynski.com

W ciągu swych dziejów wielokrotnie zmieniała właścicieli. Wiadomo jednaka, że w 1704 r. osadę kupił Ludwik Maniewski, podkomorzy czernihowski, który odziedziczył duży spadek po śmierci swojej żony Teresy z Myszkowskich, z którą właśnie związane jest pojawienie w Mielnicy obrazu Matki Bożej, przed którym się dziś zatrzymujemy.

Jak mówi historia, Myszkowska otrzymała obraz na znak przychylności od królewicza Jakuba po śmierci jego ojca Jana III Sobieskiego w 1696 r. Król Jan, o czym świadczy pergamin z początku XVIII wieku spisany przez miejscowego szlachcica Michała Janiszewskiego, zawsze ten obraz miał ze sobą, także pod Wiedniem i pod Chocimiem, dzięki czemu odniósł tam sławne zwycięstwa. Co prawda większość historyków twierdzi, że obraz trafił w ręce Sobieskiego w 1683 r., w trakcie tak zwanej odsieczy wiedeńskiej, kiedy chrześcijańskie wojsko pod jego dowództwem pokonało pod Wiedniem armię osmańską wezyra Kara Mustafy. W bogatych trofeach, zdobytych przez sojuszników – Polaków, Austriaków, Niemców i Kozaków – znalazła się ta ikona, najprawdopodobniej zrabowana przez Turków na ziemiach węgierskich.

Obraz został namalowany najprawdopodobniej pod koniec XVI - na początku XVII wieku. Dzieło jest niewielkie, namalowane na miedzianej blasze. Przedstawia Najświętszą Dziewicę, która trzyma na prawym ramieniu małego Jezusa ubranego w białą tunikę. Jezus obejmuje Matkę za szyję i przytula się do Jej policzka. Nic dziwnego, że ten typ ikon nazywa się Eleusa – czułość po prostu bije od ikony.

Ikona pojawiła się w Mielnicy w 1705 roku, kiedy wybudowano tu drewniany kościół św. Józefa Oblubienieńca. Wkrótce obraz Najświętszej Marii Panny zasłynął licznymi cudami. Miejscowy kościół stał się miejscem pielgrzymek, dlatego w 1749 roku wybudowano nową murowaną świątynię, którą władze carskie w 1875 r. przekazały cerkwi prawosławnej. Obraz został przeniesiony do kościoła św. Anny w Kowlu, gdzie przebywał do 1929 roku. Następnie ikona wróciła do pierwotnego miejsca. Normalne życie parafii przerwała II wojna światowa. W czasie tragicznych wydarzeń na Wołyniu z rąk banderowców zginęło około 100 Polaków, a w 1945 r. na mocy konferencji w Jałcie wielu Polaków zostało zmuszonych do opuszczenia Wołynia. W tym czasie ikona została wywieziona przez repatriantów do Polski. Dziś obraz znajduje się w parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, w tzw. Kresowej Kaplicy, pw. Matki Bożej Mielnickiej.

Reklama

Matko Boża Mielnicka, Tułaczko z Wołynia, która swój dom znalazłaś na ziemi chełmskiej, otaczaj opieką Naród Ukraiński i pomóż przetrwać wojenną zawieruchę.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-22 21:47

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obywatele Ukrainy nadal najliczniej osiedlają się w Polsce

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Ukraina

cudzoziemcy

Bożena Sztajner/Niedziela

W pierwszych trzech kwartałach tego roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce wzrosła o 43,5 tys. osób. Bez zmian najliczniej zwiększa się grupa obywateli Ukrainy, a także Białorusi i Gruzji. Obcokrajowcy najchętniej zamieszkują w województwach z aglomeracjami miejskimi i dużym zapotrzebowaniem na pracowników.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że pod koniec III kwartału tego roku ważne zezwolenia na pobyt posiadało 415,5 tys. obcokrajowców. Według stanu na 1 stycznia 2019 r. i 2018 r. było to odpowiednio 372 tys. i 325 tys. osób. W pierwszych trzech kwartałach br. największy wzrost dotyczył obywateli:

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

30 lata temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M.

2022-06-28 15:52

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Abp Guzdek odprawi rocznicową Eucharystię w polskim kościele w Rzymie. Dokładnie 30 lat temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję