Reklama

Papieża można obrażać?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 listopada 1997 r. na łamach „Trybuny” ukazał się artykuł Zbigniewa Wiszniewskiego pt. „Joannes Paulus dixit”, ubliżający Papieżowi Janowi Pawłowi II, określając jego wypowiedź jako „bełkotliwą i niechlujną”. Przeciwko autorowi wytoczono dwie sprawy: jedną - z powództwa cywilnego, drugą - z powództwa karnego. Pozew został wniesiony przez ks. prof. Zdzisława Peszkowskiego, a pełnomocnikiem w sprawach był mecenas Tadeusz Szymański. Proces cywilny był prowadzony przez 7 lat i zakończył się wydaniem wyroku pozytywnego dla powoda. Postępowanie karne, mimo zawiadomienia Prokuratury Rejonowej w Warszawie o dokonaniu przestępstwa przez „Trybunę” z art. 136 § 3 kodeksu karnego (publiczne znieważenie głowy państwa zaprzyjaźnionego), prokuratura umorzyła. Pełnomocnik - mecenas Tadeusz Szymański złożył zażalenie, na skutek czego uchylono decyzję prokuratury o umorzeniu. Wyznaczenie terminu rozprawy odroczyło dalsze postępowanie w tej sprawie o 3 lata. 31 października 2006 r. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie Sądu Okręgowego o umorzeniu śledztwa.
W związku z zaistniałą sytuacją adwokat Tadeusz Szymański stwierdził w wywiadzie dla PAP, że postanowienie Sądu Apelacyjnego jest bulwersujące dla społeczności katolickiej i zostaną podjęte stosowne kroki prawne zmierzające do kasacji tegoż postanowienia. Zainteresowanych odsyłamy do serwisu PAP z 31 października 2006 r., który zawiera całość wywiadu udzielonego przez pełnomocnika powoda - adwokata Tadeusza Szymańskiego.
Powyższe postanowienie w wyraźny sposób wskazuje na to, że prawo w Polsce winno być modyfikowane zgodnie z duchem narodu polskiego.

T. S.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Święty Czech

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 18

[ TEMATY ]

św. Wacław

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Był synem księcia Wratysława I i lutyckiej księżniczki Drahomiry.

Wacław objął panowanie w Czechach ok. 925 r. Został zamordowany ok. 929 r. na polecenie swojego brata Bolesława, który za namową matki zaprosił go do wzięcia udziału w konsekracji świątyni w Starym Bolesławcu ku czci świętych męczenników Kosmy i Damiana. Był wzorowym chrześcijaninem. Legenda starosłowiańska głosi, że „wspierał wszystkich ubogich, nagich odziewał, łaknących żywił, podróżnych przyjmował zgodnie z nakazami Ewangelii. Nie dozwalał wyrządzać krzywdy wdowom, miłował wszystkich ludzi, biednych i bogatych. Wspomagał sługi Boże, uposażał kościoły”. Ta sama legenda opisuje jego męczeńską śmierć. W świątyni „Bolesław przystąpił doń u drzwi. Wacław zobaczył go i rzekł: «Bracie, dobrym byłeś dla nas wczoraj». Szatan jednak podszepnął Bolesławowi, uczynił przewrotnym jego serce, tak iż wyciągnąwszy miecz, odezwał się: «Teraz pragnę być jeszcze lepszym». To powiedziawszy, uderzył go mieczem w głowę. Wacław, zwróciwszy się do niego, rzekł: «Co czynisz, bracie?». Pochwyciwszy go, rzucił na ziemię. Tymczasem podbiegł jeden ze wspólników Bolesława i ciął Wacława w rękę. Ten, porzuciwszy brata, ze zranioną ręką uszedł do kościoła. W drzwiach kościoła zabili go dwaj zamachowcy. Trzeci, przybiegłszy, przebił mu bok. Wówczas Wacław oddał ostatnie tchnienie z tymi słowami: «W ręce Twoje, Panie, oddaję ducha mego»”.
CZYTAJ DALEJ

Bp P. Kleszcz: Parafia jest miejscem komunikacji z Panem Bogiem i z ludźmi

2025-09-28 18:16

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

150 lecie konsekracji kościoła w Gomulinie

150 lecie konsekracji kościoła w Gomulinie

W Gomulinie k. Piotrkowa Trybunalskiego zakończyły się uroczystości z okazji 150. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego pw. Świętego Mikołaja Biskupa. Liturgii dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił o. bp Piotr Kleszcz OFM Conv. - biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

- Parafia jest miejscem komunikacji! Komunikacji z Panem Bogiem i komunikacji z ludźmi. To w tym kościele wielu z was przyjęło sakramenty, wielu z was tutaj jednoczyło się z Panem Bogiem. - mówił bp Kleszcz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję