Reklama

Niedziela Legnicka

Śladami św. Siostry Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki

30 kwietnia 2022 r. wyruszyliśmy na kilkudniową pielgrzymkę na Litwę.

2022-05-12 16:28

arch. parafii

Pierwszy etap naszej pielgrzymki odbył się jeszcze w Polsce. Świnice Warckie – sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny. To z tego miejsca, z rodzinnej parafii Helenki Kowalskiej, rozchodzi się przesłanie o miłosiernej miłości Boga. Niedaleko Świnic Warckich znajduje się Głogowiec, to kolejne miejsce na szlaku naszej pielgrzymki.

Głogowiec - parafia Świnice Warckie. Tu odwiedziliśmy dom, w którym mieszkali Marianna i Stanisław Kowalscy. W domu była tylko jedna izba i w tym małym, ciasnym domku przyszło na świat dziesięcioro dzieci, wśród nich Helenka - św. siostra Faustyna. Dzisiejszy dom to muzeum, w którym zgromadzono różne przedmioty oddające klimat tamtych czasów.

Reklama

Kolejne miejsce na pielgrzymim szlaku to świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Świątynia wzniesiona w warszawskiej dzielnicy Wilanów, w której mieści się muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W kilku tematycznych salach można zobaczyć wpływ obu bohaterów na losy Kościoła i Polski. Będąc w Warszawie trudno nie odwiedzić kolejnego miejsca, a mianowicie grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Grób bł. ks. Jerzego znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Wyruszamy dalej, nocleg w Sejnach i dalej, jesteśmy już na Litwie. Tu zwiedzamy piękne miasto Kowno. Poznajemy naszą przewodniczkę Alinę, Polkę mieszkającą w Wilnie. Kowno to miasto pozostające nieco w cieniu stolicy. Tam byliśmy na wzgórzu, gdzie stoi pomnik papieża Jana Pawła II. W tym miejscu, gdzie odprawił Mszę św. w czasie swej pielgrzymki na Litwę w 1993 r. W Kownie zwiedziliśmy katedrę, byliśmy nad Niemnem.

Kolejne miejsce to Wilno. Wilno to stolica Litwy, kryje ona w sobie wiele ciekawych zabytków i miejsc. Odwiedzamy sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pomylą się ci, co chcą zobaczyć wielką świątynię. Naszym oczom ukazuje się nieduży kościół, a w głębi jako główny ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego, oryginalny namalowany przez Eugeniusza Kazimierskiego wg wskazówek siostry Faustyny. Obraz, który wywołuje na nas bardzo duże wrażenie (każdy zapamięta jasność bijącą z serca Jezusa, z którego wypływają dwa strumienie: woda i krew). Msza odprawiona w tym miejscu przez naszego proboszcza i tylko w naszej obecności wywołuje trudne do opisania emocje. Spacerujemy ulicami Wilna, nasza przewodniczka, pokazuje nam miejsca w których widzimy ślady pobytu nasz wielkich Polaków, min. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego. Zmierzamy do Ostrej Bramy i kolejne emocje. Matka Boża Miłosierdzia w Ostrej Bramie - to takie sanktuarium „przy ulicy”. W nim naszym oczom ukazuje się obraz „niewiasta obleczona w słońce, a księżyc pod jej stopami a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. To w tym miejscu po raz pierwszy, dzięki staraniom księdza Sopoćko, został wystawiony w oknie przy kaplicy obraz Jezusa Miłosiernego. Zwiedzaliśmy bazylikę archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. To ciekawe miejsce. W roku 1950 została zamknięta przez władze radzieckie i przekształcona w salę koncertową i muzeum ateizmu. Usunięto liczne tablice pamiątkowe w języku polskim. Nabożeństwa zaczęto ponownie odprawiać od 1985 r. Trudno nie wspomnieć o cmentarzu na Rossie. To jedne z najważniejszych miejsc przypominających o obecności Polaków na Litwie. Spoczywa tu serce Józefa Piłsudskiego, obok jego matki Marii.

Reklama

Trudno pominąć dom (także był celem naszej pielgrzymki), w którym mieszkała i w nim pisała swój dzienniczek siostra Faustyna. Po 1945 roku kiedy wznoszono sierociniec, dom ocalał tylko dzięki siostrze dyrektorce, która powiedziała iż ten budynek będzie jej służył jako magazyn.

Niezapomniane są zabytki Wilna i trudne do opisania przeżycia związane z kultem Miłosierdzia Bożego. Coś mam wrażenie, że jeszcze tam wrócę.

Wracamy do Polski, ale jeszcze w Białymstoku zwiedzamy dom, w którym 15 lutego 1975 roku zakończył swoją drogę ku świętości ks. Michał Sopoćko. Wędrujemy po jego podlaskich śladach.

To nie wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy, to te, które były ważne dla mnie. Podziękowania należą się wszystkim, którzy zorganizowali i prowadzili tę pielgrzymkę, i tym, którzy wzięli w niej udział. Do zobaczenia na kolejnym pielgrzymim szlaku!

Foto

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

2022-05-20 07:23

Materiał prasowy

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Trzyodcinkowy serial „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, z Andrzejem Sewerynem, Mateuszem Więcławkiem oraz Zbigniewem Zamachowskim w rolach głównych ukazuje losy niezwykłego Polaka i patrioty, bezkompromisowego i charyzmatycznego księdza Jana Ziei. Emisja pierwszego odcinka pt. „Nie zabijaj” w niedzielę, 22 maja o godzinie 20:15 w TVP1.

Rok 1977. Ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników zostaje wezwany na przesłuchanie. Grosicki, oficer służb bezpieczeństwa próbuje nakłonić go do współpracy. Ksiądz odmawia. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Rozmowy duchownego z funkcjonariuszem stają się opowieścią o życiu księdza Ziei i najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Jedność przez Ducha Świętego

Relacja Nowego Testamentu o Zesłaniu Ducha Świętego i Jego posłannictwie – zdaniem kard. Josepha Ratzingera – sugeruje, że i dzisiaj „istotną cechą ludzkości jest jej rozdarcie, które sprawia, że człowiek nie rozumie ani Boga, ani świata, ani drugiego człowieka, ani samego siebie” (por. „Służyć prawdzie”, Poznań 1983, s.137). Potwierdza to nasza codzienność: nikt z nas nie próbuje określać siebie jako „zwartego monolitu” czy „doskonałej jedności”. Wszelka forma tej jedności jest ciągle zniekształcana i „rozbijana” grzechem, i związanym z nim egoizmem. Dlatego też bardzo pouczający pozostaje dla nas przykład Jezusowej modlitwy – „jedność” występuje w niej jako „dar”, który przez Ducha Świętego ma być dany uczniom. To właśnie dzięki działaniu Ducha Świętego została stworzona wspólnota, „w której jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli” (por. Dz 4, 32). Jedność uczniów i wyznawców Jezusa była jednym z najbardziej wiarygodnych „znaków” wobec świata.

CZYTAJ DALEJ

Mają w sobie pokój i dzielą się nim z innymi

2022-05-22 19:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce

Eucharystia z okazji 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce

W parafii św. Michała Archanioła na Ołbinie w uroczystej Eucharystii z okazji 100-lecia obecności w Polsce uczestniczyły wrocławskie wspólnoty Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Modlitwie przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Pizoń, salezjanin, inspektor Inspektorii Wrocławskiej Salezjanów.

W słowie powitania proboszcz parafii ks. Bolesław Kaźmierczak podkreślił, że dziękujemy za posługę i życie sióstr salezjanek, które są darem Boga dla nas. We Wrocławiu trzy wspólnoty sióstr prowadzą wiele dzieł, m.in. szkołę i przedszkole.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję