Reklama

Z Życia Archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gniezno

Siostra Maria Telesfora Dopierała ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - Wielkopolskich obchodziła 100. rocznicę urodzin. Na świat przyszła 11 września 1902 r. w Zieleńcu pod Wrześnią. W dwudziestym drugim roku życia ochotnie podjęła wezwanie Chrystusa Pana: "Pójdź za Mną" i wstąpiła do Zgromadzenia, którego założycielem był bł. Edmund Bojanowski, stając się tym samym służebniczką Niepokalanej Matki. Tak rozpoczęło się życie znaczone coraz większą miłością Boga. Przez wiele lat posługiwała chorym jako pielęgniarka. Siostra Maria Telesfora, zawsze wierna Bogu, posiadając umiejętności hafciarskie, przez wiele lat służyła, ucząc dziewczęta oraz pracując przy wykonywaniu paramentów kościelnych. Płynęły lata, w których wszystko było oddane Miłości Najpiękniejszej - Bogu! Było też szczególne cierpienie, gdyż w czasie niemieckiej okupacji na jej drodze znalazł się obóz przejściowy dla duchowieństwa w Bojanowie. Obecnie cieszy się dość dobrym zdrowiem, które pozwala jej uczestniczyć we wspólnotowym uwielbianiu Pana Boga w kaplicy i upraszaniu Jego zmiłowania w wielu potrzebach Kościoła Świętego i Ojczyzny. Pełna jest wdzięczności dla Ojca w niebie za dar życia. W setną rocznicę urodzin raduje się pasmem otrzymywanych łask i pozostaje w wielkiej pogodzie ducha. Sto lat życia to wspaniały dar Boży. Radują się więc także współsiostry, szczególnie służebniczki Maryi z gnieźnieńskiego domu zakonnego przy ul. Chociszewskiego 9. W dzień 100. rocznicy urodzin s. Marii Telesfory bp Bogdan Wojtuś odprawił w jej intencji Mszę św. W uroczystości jubileuszowej uczestniczył także prezydent Gniezna Bogdan Trepiński. Dzień ten dla Siostry Telesfory był szczególnym podziękowaniem Opatrzności Bożej czuwającej nad nią w jej długim i pięknym życiu. Jako służebniczka Niepokalanej Maryi wyśpiewała w jedności z Matką Pana radosne Magnificat!

Reklama

Siostra M. A.

Ruch Domowy Kościół Archidiecezji Gnieźnieńskiej reprezentował wspólnoty laikatu Kościoła lokalnego oraz krajowe ruchy rodzinne na modlitewnym czuwaniu, jakie odbyło się w nocy z 24 na 25 sierpnia br. w Bazylice Jasnogórskiej. Czuwanie poświęcone było krzewieniu kultu Chrystusa Króla oraz dziękczynieniu za IX Pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Jednym z koncelebransów Mszy św. o północy był moderator diecezjalny Ruchu Domowy Kościół RDK, ks. Piotr Wencel. Liturgii przewodniczył paulin o. Zachariasz S. Jabłoński. W homilii, której motywem przewodnim było nauczanie Papieskie w trakcie IX Pielgrzymki, m. in. podkreślił zasługi dla Kościoła w Polsce sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, "w którym zakorzeniony jest też reprezentowany w naszej dzisiejszej wspólnocie Domowy Kościół". Czuwanie prowadzili kolejno przedstawiciele ruchów katolickich i grup modlitewnych z różnych stron Polski. Rozważania II stacji Drogi Krzyżowej przygotowali Bożena i Andrzej Barylscy - para diecezjalna RDK. Półgodzinne rozważania dziękczynne za Pielgrzymkę poprowadzili o godz. 2.00 Gabriela i Jacek Andruszkiewiczowie z Szubina, a muzycznie animował je Piotr Górski z parafii pw. św. Wojciecha w Bydgoszczy. Następnie wszyscy uczestnicy dokonali aktu intronizacji Chrystusa Króla w swoich wspólnotach. Czuwanie zakończył ks. Piotr Wencel, błogosławiąc zebranych Najświętszym Sakramentem. O godz. 5.00 w sali różańcowej Klasztoru odbyło się spotkanie poświęcone wyborom samorządowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

GJA - RDK

Niemczyn

Z przesłaniem Magnificat odbywały się tegoroczne uroczystości odpustowe w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczynie. W przeddzień uroczystości została odprawiona Msza św. w kapliczce przy krzyżu. Jej uczestnicy przeszli Drogą Krzyżową do Sanktuarium Maryjnego, gdzie ks. Roman Kotecki, proboszcz ze Świątkowa, przewodniczył Nowennie do Matki Bożej. W dzień uroczystości na Sumę odpustową, której przewodniczył ks. Tadeusz Lesiński, prokurator Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, przybyły rzesze wiernych. Witając pielgrzymów, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Niemczynie, ks. Andrzej Stefański, powiedział: "Niech ten dzień będzie okazją do przemyślenia naszego życia codziennego i chrześcijańskiego". W Sumie odpustowej wzięli udział uczestnicy Światowego Dnia Młodzieży w Toronto, którzy przynieśli przesłanie Ojca Świętego. Tego dnia parafia niemczyńska obchodziła jubileusz pięciolecia samodzielnego funkcjonowania. Ten jubileusz uczczono wybudowaniem ogrodzenia wokół świątyni.

Reklama

Janowiec Wielkopolski

Ponad 250 uczestników przybyło 24 sierpnia br. do Janowca Wlkp. na V Piknik Trzeźwości, który rozpoczęto Mszą św. w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Alfred Lewicz - diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości, który podczas homilii mówił o skutkach i problemach wynikających z alkoholizmu. Następnie na stadionie sportowym zgromadzili się przedstawiciele władz lokalnych: burmistrz Maciej Sobczak, przewodniczący Rady Miasta Czesław Langowski, przewodniczący Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Włodzimierz Woźniak, przedstawiciele wspólnot AA i Al.-Anon. Po otwarciu, referat na temat znaczenia wspólnoty AA w drodze do trzeźwości wygłosił Jan Maćkowiak z Wągrowca. Kolejnym punktem pikniku były konkursy rekreacyjno-sportowe, w których uczestniczyły dzieci i dorośli. W odbywających się biegach po zdrowie o nagrodę Niedzieli Gnieźnieńskiej najwyższe lokaty w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: Monika Przybyszewska, Andżela Przybyszewska, Samanta Poczciwińska, Błażej Przybyszewski, Eryk Kruszka, Jakub Szyperski, Mieczysław Tucholski. W rzucie beretem zwycięstwo odniosła drużyna z Obornik Wlkp., która wyprzedziła ekipę z Poznania i Janowca Wlkp. Najdalej piłeczkami rzucili: Iwona Drożdżyńska i Arkadiusz Utech. Tradycyjnie już janowiecka grupa "Victoria" przygotowała otwarty mityng, który prowadził Krzysztof. Atrakcją była także integracyjna zabawa taneczna.

Reklama

Jan Maćkowiak

Śmiłowo

29 sierpnia br. Bractwo Szkaplerza Karmelitańskiego w Śmiłowie, istniejące od 1675 r., zorganizowało III Pieszą Pielgrzymkę do Górki Klasztornej. Ponad 30 kilometrów w temperaturze 30°C przez Zelgniewo, Rudnę, Bądecz, Tłukomy, Kunowo i Wiktorówko przeszło 130 pielgrzymów, dziękując za dar Szkaplerza. Z parafii śmiłowskiej szło 100 osób. Pozostali pątnicy byli z Kaczor, Piły, Grabówna, Grabionny, Chodzieży, Wyrzyska, Głubczyna, a nawet z Wrocławia i Przemyśla. Starsi pątnicy twierdzili, że podczas pielgrzymki zapomnieli o swych dolegliwościach. Podziw budziły małe dzieci, które w czasie postojów rezygnowały z odpoczynku lub odmawiały proponowanej im pomocy. Niektórzy mówili, że był to jedyny dobrze spędzony dzień podczas wakacji. Na pątniczym szlaku towarzyszyła nam ballada zaczynająca się od słów:
Trzeba choć jeden raz
na pielgrzymkę ruszyć
i do Górki pieszo iść.
Kto nie poszedł jeszcze nigdy,
nie wie, co to znaczy żyć.
Kto nie doznał takiej łaski,
nie wie, co to znaczy żyć.

Ks. Jerzy Ptach

Grzybowo

W niecodziennej scenerii, przy świecach, lampkach i pochodniach odprawiono 26 sierpnia br. po raz pierwszy na terenie grodu w Grzybowie polową Mszę św., celebrowaną przez ks. Adama Kapkę, proboszcza tamtejszej parafii.
Mszę św. sprawowano za duszę śp. Olgierda Brzeskiego, założyciela fundacji jego imienia oraz w intencji uczestników badań, ofiarodawców, przyjaciół, a także powodzenia dalszych prac wykopaliskowych. W uroczystości uczestniczyła prof. Zofia Kurnatowska, sprawująca kierownictwo naukowe badań z ramienia Komisji Archeologicznej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu wraz z małżonkiem oraz ekipa archeologiczna z jej kierownikiem - mgr. Januszem Tuszyńskim. Wyjątkowego nastroju dodał nabożeństwu chór kościelny parafii pw. św. Kazimierza Królewicza we Wrześni, którego śpiew szczególnie donośnie i pięknie brzmiał pośród wałów otaczających grodzisko. Bogaty repertuar chóru zapoczątkowała Bogurodzica - najstarsza polska pieśń religijna, tak często śpiewana przez polskie rycerstwo na przestrzeni wieków.
Uczestnikom Mszy św. szczególnie podobała się pieśń nieznanego autora pt. Kocham ten stary krzyż. Być może ten właśnie utwór stał się inspiracją postawienia drewnianego krzyża obok XVIII-wiecznej chaty przeniesionej tutaj ze skansenu lednickiego.
Zgodę jednak na jego postawienie musi wyrazić Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które jest właścicielem terenu.
Pomysłodawcy mają nadzieję, że dyrekcja Muzeum pozytywnie ustosunkuje się.

Reklama

Bogdan Nowakowski

Górka Klasztorna

Od 30 sierpnia do 1 września br. w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej odbywały się rekolekcje jesienne "Rodzina Rodzin AA", pod hasłem Trzeźwa rodzina darem dla innych. Uczestniczyło w nich 130 osób z Polski i 3 osoby z Niemiec.

(red.)

Chojna

24 sierpnia br. w parafii pw. św. Małgorzaty w Chojnie, podczas uroczystej Mszy św., dziękowano Bogu za owoce ziemi. Mszę św. dziękczynną odprawił ks. Czesław Uliński, który w homilii zwrócił uwagę na znaczenie chleba, nie tylko tego spożywanego codziennie, ale także Chleba - Ciała Jezusa Chrystusa. W uroczystości wzięli udział: marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Gołańcz Hilary Połczyński, burmistrz Miasta i Gminy Gołańcz Aleksander Ostojski, burmistrz Miasta Kcyni Tomasz Szczepański, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Gołańcz Mieczysław Durski, dyrektor szkoły w Smogulcu z filią w Chojnie Krystyna Przybylska. Po Eucharystii Stefan Mikołajczak wręczył zasłużonym rolnikom: Józefowi Frieske z Chojny i Tadeuszowi Kemnitz z Potulina medale za wybitne osiągnięcia w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

(red.)

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Poświęcona jest ona życiu, duchowości, dziełu założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który od początku swojej działalności jest związany z Jasną Góra. Spotkanie zatytułowane „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi” zorganizowane zostało przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję