Reklama

Niedziela Legnicka

Dwóch nowych diakonów w diecezji legnickiej

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

2022-05-07 20:11

ks. Waldemar Wesołowski

Do święceń przystąpił alumn 5 roku WSD Kamil Dąbal z parafii Ocice oraz Ryszard Swoboda z parafii Sulików, który przyjął święcenia jako diakon stały. W uroczystości uczestniczyli księża, siostry zakonne oraz krewni kandydatów do święceń diakonatu.

- Wracamy do pierwszych wieków chrześcijaństwa, by odnowić w sobie Ducha Dziejów Apostolskich. Dokonuje się to przez święcenia i funkcje diakonów – powiedział biskup legnicki podczas Mszy św.

Reklama

W homilii mszalnej bp Siemieniewski nawiązał do Dziejów Apostolskich ukazujących początki struktur kościelnych, zwłaszcza do powołania i ustanowienia pierwszych diakonów.

- Początki Kościoła były skromne. Były prześladowania, trudy, ale apostołowie nie zrażali się. Głosili Słowo w różnych warunkach – mówił bp Siemieniewski. Podkreślił, że apostołowie, aby poświęcić się głoszeniu słowa, postanowili wybrać diakonów, którzy mieliby sprawować funkcje charytatywne. - Znamy imiona pierwszych siedmiu diakon. Szczególnie zapisali się diakon Szczepan i Filip. Wybrano ich spośród wielu ludzi, uznano za godnych i przedstawiono apostołom, którzy nałożyli na nich ręce. Dzisiejsze święcenia są kontynuacją tamtych święceń. Kościół wierny słowu i tradycji czyni to po dziś dzień – podkreślił bp Andrzej.

- Jaką drogę wyznaczają Dzieje Apostolskie diakonom? – pytał biskup legnicki. – To droga zwycięstwa w Jezusie Chrystusie przez służbę. To pomoc charytatywna, posługa słowa, ewangelizacji, to droga męczeństwa – zaznaczył.

Reklama

Ksiądz biskup zauważył, że zwycięstwa nie można rozumieć w kategoriach tego świata, kategoriach ludzkich. – Zwycięstwo oznacza przeżyć życie w służbie, podobając się Bogu, przemieniając się tak, aby poznać, co miłe jest Bogu – mówił.

Kaznodzieja podkreślił, że taką właśnie ścieżką wędrują kandydaci do diakonatu, którzy otrzymali dobre świadectwo swoich wspólnot oraz formatorów i dziś przez święcenia zostaną włączeni do grona diakonów. – Niech diakoni Szczepan i Filip będą dla was drogowskazem, co znaczy być diakonem w Kościele Jezusa Chrystusa – powiedział.

Ksiądz biskup nawiązał również do fragmentu ewangelii św. Jana, gdzie Jezus spotkał się z niezrozumieniem dla swojej misji, kiedy mówił o tym, że Jego ciało będzie pokarmem, a krew napojem. – Wielu uczniów wycofało się, przestali z nim chodzić, pojawił się kryzys. Tak było i jest w Kościele, ale Kościół trwa w mocy Ducha. Dziś też Jezus pyta: czy i wy chcecie odejść? Dziś, podobnie jak przed wiekami dajemy tę samą odpowiedź: Panie, do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego. To jest odpowiedź Kościoła, w tym wyraża się jego moc. Niech ta odpowiedź wędruje zawsze z wami i niech odbija się echem w nas wszystkich – zakończył bp Siemieniewski.

Dla diakona Kamila święcenia są kolejnym etapem na drodze ku kapłaństwu. Natomiast dla diakona Ryszarda święcenia są momentem zjednoczenia się z Chrystusem i posłaniem do służby Chrystusowi i Kościołowi. Warte podkreślenia jest to, że dk. Ryszard, jako wdowiec, złożył również ślubowanie celibatu. Swoją posługę będzie sprawował w parafii w Sulikowie.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica

foto


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokój zostawiam wam...

2022-05-17 08:34

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Kiedy po II wojnie światowej została powołana do życia Organizacja Narodów Zjednoczonych, w Nowym Jorku w 1952 r. otwarto jej siedzibę. Niedługo potem, w 1957 r., organizacji tej została przekazana jako dar Związku Radzieckiego rzeźba Przekujemy miecze na lemiesze Eugeniusza Wuczeticza. Miała ona symbolizować solidarność tego państwa z ideami, które stały u podstaw powołania do życia instytucji ONZ: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród ukraiński w jego walce o wolność i godność

2022-05-20 13:58

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

św. Jan Paweł II

Karol Porwich

Papież uczył nas dojrzałej wiary i brania odpowiedzialności za Kościół, za przekazywanie wiary nowemu pokoleniu w coraz bardziej trudnym świecie, często obojętnym wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas XIV Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem. Dwudniowe spotkanie poświęcone jest 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Kard. Dziwisz przypomniał w swoim wystąpieniu, że wizyta Jana Pawła II na Podhalu była całymi latami wyczekiwana przez mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także przez samego papieża. Z powodów politycznych mogło do niej dojść dopiero w 19. roku pontyfikatu.

CZYTAJ DALEJ

10 stacja przygotowań

2022-05-22 19:39

Małgorzata Pabis

- Wielkim świadkiem chrześcijańskiej nadziei był św. Jan Paweł II – przypomniał ks. Zbigniew Bielas

- Wielkim świadkiem chrześcijańskiej nadziei był św. Jan Paweł II – przypomniał ks. Zbigniew Bielas

    W niedzielę 22 maja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się już dziesiąta stacja przygotowań do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

    W czasie homilii rozważane były kolejne słowa papieskiego Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „aby w Tobie Trójjedyny Boże zawsze odnajdywali źródło nadziei...”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję