Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki modlił się za Ojczyznę w Bolesławcu

Mszy św. parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

2022-05-05 07:50

ks. Waldemar Wesołowski

W modlitwie wzięli udział: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji i służb mundurowych, harcerze, przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, poczty sztandarowe oraz kompania honorowa WP. Biskup Siemieniewski podkreślił, że jest to okazja do modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie.

Homilię wygłosił gospodarz miejsca ks. dziekan Stanisław Kusik, który mówił min. o znaczeniu kultu maryjnego w historii Kościoła i Polski, a także o jego znaczeniu w obecnej sytuacji.

Reklama

Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku 100-lecia niepodległości Polski, gdzie odbył się apel poległych za wolność Ojczyzny, salwa honorowa oraz przemówienia gości.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił znaczenie Bolesławca dla rozwoju Polski, a szczególnie Dolnego Śląska. Zaznaczył też, że o niepodległość należy nieustannie zabiegać, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Zaś marszałek województwa Cezary Przybylski mówił o najważniejszych momentach historii Polski. W czasach trudnych starania Polaków, umiłowanie Ojczyzny i wolności doprowadziły do odzyskania niepodległej Polski. – Tak jak wtedy, tak i dziś, musimy być wierni przekonaniom naszych przodków, że wolność i demokracja pozostaną najwyższymi wartościami – podkreślił.

Reklama

Z kolei gospodarz miasta, prezydent Piotr Roman zwrócił uwagę na powojenne losy miasta, które zostało odbudowane rękami Polaków przybyłych tu z rożnych stron Polski i świata.

Zakończenie majowego święta miało miejsce o g. 17 w Sali Kina Forum, gdzie zaprezentowano polski film niemy z 1928 roku w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego „Pan Tadeusz”. Seans odbył się z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Po projekcji miał miejsce występ pracowni tańca współczesnego, który pod kierunkiem Haliny Bałackiej-Kłak zaprezentował nowoczesną aranżację tradycyjnego tańca - poloneza. Na zakończenie wystąpił miejski chór Cantate Deo pod dyrekcją Celestyny Koszak.

foto

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tartakowie

2022-05-21 21:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe.Stock.

Dziś, kochani pielgrzymi, zatrzymamy się w jednym z najmłodszych sanktuariów na ziemi ukraińskiej, przez kopią obrazu, tak bardzo bliskiego mieszkańcom ziemi lubaczowskiej. Jest to obraz Matki Bożej Tartakowskiej, który po czasie powojennej tułaczki czczony jest obecnie w Łukawcu koło Lubaczowa.

Łukawiec to rodzinna miejscowość obecnego metropolity Lwowa, abpa Mieczysława Mokrzyckiego, który będąc sekretarzem św. Jana Pawła II postarał się o wykonanie dokładnej kopii obrazu Matki Boskiej Tartakowskiej. Pragnienie ks. Mieczysława zostało spełnione i 8 stycznia 2004 roku kopia obrazu została pobłogosławiona i koronowana przez papieża Jana Pawła II w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod twoją opieką?

2022-05-22 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock

Postójmy z Maryją przy garnkach, popatrzmy, jak rozwiesza pranie, zmywa podłogę – w domu, do którego Jezus wrócił z Nią i Józefem, „i był im poddany”. Niech ten obraz się w nas „rozrośnie” i wyda owoce.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi. Łk 2,51-52

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję