Reklama

Niedziela Legnicka

To już/dopiero 50 lat parafii w Czerwonej Wodzie

W dniu 2 maja 2022 r., parafia Wniebowzięcia NMP w Czerwonej Wodzie, świętowała wspomnienie wydarzenia, które miało miejsce 12 kwietnia 1972 r.

2022-05-03 12:44

[ TEMATY ]

parafia

Czerwona Woda

jubileusz 50 lecia

ks. Piotr Nowosielski

Z archiwum

Mówi o nim przechowywany w archiwach parafii dokument, wydany wtedy przez Abp. Bolesława Kominka, w którym czytamy: „Na chwałę Boga Wszechmogącego oraz na pożytek Kościoła św. i dobra duchowego wiernych parafii Węgliniec i Wykroty zarządzamy i podajemy do wiadomości co następuje: Mając na uwadze potrzeby duszpasterskie parafian w Czerwonej Wodzie, po wysłuchaniu zdania Rady Kapłańskiej (…) oraz zainteresowanych stron (…) ERYGUJEMY niniejszym rzymskokatolicką parafie pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP przy kościele Wniebowzięcia NMP w Czerwonej Wodzie”

Reklama

Tylko 50-lecie?

Tak więc parafia w tym roku świętuje Złoty Jubileusz swego istnienia. W powojennej, już za niedługo 80 letniej historii powojennej tych ziem, można pytać dlaczego „tylko” 50 lecie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć m.in. w opisanej historii parafii, wydanej staraniem tejże parafii w okolicznościowym folderze („Jubileusz 50-lecia Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czerwonej Wodzie 1972-2022”)

Okazuje się że do 1966 r., była ona filią parafii Węgliniec. Dopiero w tym roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza Węglińca ks. prał. Bronisława Maślanki, kuria wrocławska przydzieliła parafii na stałe ks. Jerzego Porzezińskiego. Dwa lata później, ustanowiono duszpasterzem dla tej wspólnoty ks. Stanisława Zająca. W 1971 r., kuria zadecydowała o obsłudze duszpasterskiej przez niego także kościoła w Bielawie Górnej. Ostatecznie, po misjach wielkopostnych w 1972 r., zapadła decyzja o utworzeniu tej właśnie parafii.

Reklama

Świętowanie

Uroczystości jubileuszowej przewodniczył Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, w gronie kapłanów z dekanatu, a także innych, związanych z parafią czy też osobą obecnego proboszcza ks. Krzysztofa Sikory, który powitał wszystkich przybyłych. Wśród księży byli obecni m.in. ks. Mieczysław Panońko, który był proboszczem w tej parafii w latach 2000-17, czy też pochodzący z Węglińca obecnie senior ks. Ryszard Reputała. Zaprezentowały się także poczty sztandarowe; z miejscowej szkoły im. Jana Pawła II i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Bierzmowanie

Podczas Mszy św. Biskup legnicki udzielił też sakramentu Bierzmowania młodzieży z dwóch parafii. O udzielenie sakramentu prosili rodzice kandydatów, a przedstawili ich proboszczowie tych parafii; ks. Krzysztof Żądło z parafii w Starym Węglińcu i ks. Krzysztof Sikora z parafii w Czerwonej Wodzie.

W homilii, Bp Andrzej nawiązał m.in. do tego faktu, przypominając, że; - Bycie chrześcijaninem, oznacza bycie wezwanym po imieniu. Odczytywanie po imieniu, ma w sobie coś przyjmującego, coś z biblijnych słów: ”Wezwałem cię po imieniu” (Iz 43, 1nn). Ponadto dzisiejsze udzielenie sakramentu bierzmowania dokonuje się w niezwykłej chwili dla parafii, bo to przecież jubileusz, bo 50-lecie” – mówił, wyjaśniając pojęcie słowa „jubileusz”. Nawiązując zaś do istoty sakramentu, zwrócił uwagę że: - Człowiek dojrzały to taki, który bierze odpowiedzialność. To oznacza wejście w przestrzeń dorosłości i dojrzałości, którą jest Kościół Boga żywego. To oznacza wejście w przestrzeń, której natchnieniem jest moc darów Ducha Świętego. To oznacza prawdziwie chrześcijańskie i biblijne przeżywanie jubileuszu – mówił bp Andrzej.

W przygotowanie liturgii zaangażowani zostali także przedstawiciele młodzieży bierzmowanej, a w animację muzyczną, obok organisty i scholi parafialnej, włączyła się także zaproszona na uroczystość Orkiestra Górnicza Kopalni Węgla Brunatnego z Turowa.

Wszystkim tworzącym tą parafię, życzymy radosnego świętowania Jubileuszu.


  

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bastion Bożego miłosierdzia

[ TEMATY ]

misje

parafia

Monika Jaworska

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: z udziałem tysięcy wiernych trwa Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2022-05-21 12:58

BPJG

Modlitwa o nową Pięćdziesiątnicę czyli nowy powiew Ducha Świętego, który da przebudzenie wierzącym trwa na Jasnej Górze. Z udziałem tysięcy pielgrzymów od rana odbywa się 26. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Jest modlitwa uwielbienia i dziękczynienia. Są konferencje i świadectwa, skupione w tym roku wokół hasła: „Posłanie” i refleksji jak ewangelizować czyli nieść Chrystusa słowem i przykładem życia.

Po pandemicznej przerwie plac przed Szczytem wypełniony jest niemal po brzegi. Przybyły dziesiątki zorganizowanych grup i indywidualni wierni. Pani Katarzyna przyjechała aż z Augustowa, by, jak mówi, nabrać nowych sił od Ducha Świętego na codzienność, na działanie, na to, by mówić innym o Jezusie, który jest Królem jej serca.

CZYTAJ DALEJ

Głosić Słowo i żyć Słowem

22 maja 14 duchownych archidiecezji częstochowskiej obchodziło 28. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Z tej okazji odprawili Mszę św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Wachowski, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie oraz duktor rocznika, a homilię wygłosił ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej i moderator krajowy Stowarzyszenia Żywy Różaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję