Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileuszowe podziękowania dla mieszkańców diecezji rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego

W sobotę 30 kwietnia 2022 r., w Bazylice Mniejszej w Jeleniej Górze, odbyła się uroczystość wręczenia pamiątkowych medali i dyplomów z okazji obchodzonego 30 lecia diecezji.

2022-05-03 12:35

[ TEMATY ]

Bazylika

Jelenia Góra

diecezja legnicka

diecezjalne odznaczenia

Jubileusz 30 lecia

ks. Piotr Nowosielski

Prezentacja

- Dzisiejsze spotkanie pokazuje bogactwo dzieł które dokonało się i dokonuje na przestrzeni 30 lecia istnienia naszej diecezji, związane z konkretnymi osobami. Rejon jeleniogórsko-kamiennogórski w którym dziś obchodzimy uroczystość, składa się z 8 dekanatów i 66 parafii. Biskupowi legnickiemu do przyznania jubileuszowego odznaczenia przedstawiono 47 osób - poinformował ks. Robert Bielawski dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii, przedstawiając zgromadzonym poszczególnych odznaczonych.

Reklama

W tym gronie, reprezentującym 29 parafii, znalazły się osoby które troszczą się o świątynie, zaangażowane w działalność Rad parafialnych, Róż różańcowych, Parafialnych Kół Caritas i innych wspólnot, organiści, czy też służący wspólnotom parafialnym jako Nadzwyczajni Szafarze Komunii św.

Z perspektywy 30-lecia

Biskup legnicki mówiący o tej uroczystości i Jubileuszu, posłużył się porównaniem do obrazu mozaiki. Składa się ona z bardzo wielu elementów, ale żeby zobaczyć jej piękno i tematykę, trzeba to zrobić z pewnego dystansu. - Dziś, możemy dziękować Panu Bogu za to, że pozwolił nam uchwycić kształt Kościoła wyłaniający się ze wszystkich posług i ze wszystkich dzieł, i ze wszystkich chwil których tak wiele każda z obecnych tu osób dawała i Panu Bogu i Jezusowi Chrystusowi i kościelnej wspólnocie – mówił bp Andrzej Siemieniewski podczas uroczystości - 30-lecie diecezji to dobry czas, aby cofnąć się te kilkanaście kroków, i móc - już z perspektywy historycznej - jaką piękną, duchową mozaikę jaką jest diecezja legnicka lepiej ujrzeć. To czas na dziękczynienie. Dziękujemy Panu Bogu za to wszystko, co stało się lat temu 30. Dziękujemy Panu Bogu i za św. Jana Pawła II, z którego inicjatywy Diecezja legnicka mogła powstać. Dziękujemy i za pierwszego Biskupa legnickiego i kolejnych biskupów, dziękujemy za wszystkich księży duszpasterzy i za tak bardzo wiele osób świeckich, które jak mogliśmy się przed chwilą przekonać, są współtwórcami. Są tymi, przez których Pan Bóg działa. Są tymi, bez których modlitwy, ofiarności, pracy, nie byłoby takiego pięknego kształtu diecezji jaki mamy.

Reklama

Podziękowania

- A więc bardzo serdeczne podziękowania – kontynuował bp Andrzej - Wiemy że wręczony medal, że wręczony dyplom, jest tylko znakiem, znakiem zewnętrznym, ale za nim kryje się coś o wiele więcej. Kryje się docenienie lat, czasem dziesiątków lat aktywnej działalności, modlitwy, posługi, ofiarności, czasu… kryje się też wdzięczność samego Kościoła. Na pewno najbardziej doceniają to konkretne parafie, konkretne miejscowości, konkretne wspólnoty, ale przecież to wszystko składa się na Kościół, także Kościół legnicki. Stąd to nasze dzisiejsze podziękowanie, stąd te skromne wyrazy wdzięczności za naprawdę wielkie dzieło i wielki wkład w budowanie diecezji.

Wyrazem wdzięczności Panu Bogu i ludziom za to, co dokonało się na przestrzeni 30 lat w parafiach i w diecezji, była sprawowana pod przewodnictwem Biskupa legnickiego Msza św., w której koncelebransami byli księża którzy przyjechali do Jeleniej Góry ze swymi odznaczonymi parafianami.

Wszystkim nagrodzonym, składamy nasze gratulacje.

********

Lista osób odznaczonych medalem 30-lecia Diecezji legnickiej

Z Dekanatu Gryfów Śląski, z parafii z Grudzy: Anna Duda, Agnieszka Chrzęstek, Mirosława Starmach i Robert Wądrzyk

Z Dekanatu Jelenia Góra Wschód, z parafii: św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze: Anna Kaczmarczyk i Jan Gębura: św. Wojciecha w Jeleniej Górze: Józef i Barbara Rypińscy

Z Dekanatu Jelenia Góra Zachód, z parafii: w Czernicy: Janusz Malczewski; Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze: Zbigniew Marmula; św. Erazma i Pankracego: Grzegorz Dąbrowski, Bogumiła i Edward Sienniak, Tadeusz Kowalczyk i Joanna Hanusz; Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach: Agnieszka i Zbigniew Ładzińscy, oraz Anna i Czesław Mysonowie; św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach: Henryk Jezierski

Z Dekanatu Kamienna Góra Wschód, z parafii: w Ciechanowicach: Danuta Majka; w Czarnym Borze: Jarosław Janik; św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze: Dariusz Zieliński; w Marciszowie: Lila i Jerzy Wieczorek; w Witkowie Śląskim: Jan Bielecki, Sebastian Juszczak, Bronisław Pach, Krystyna Stawiarska i Wilhelm Góral

Z Dekanatu Kamienna Góra Zachód, z parafii: Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze: Andrzej Gołdyn; Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze: Krystyna Radwańska; w Leszczyńcu: Józef Bielak; w Miszkowicach: Mirosław Pakiet

Z Dekanatu Karpacz, z parafii: Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu: Ryszard Krupa; w Karpnikach: Stanisław Brodziak; w Miłkowie: Bogusław Iskier; w Podgórzynie: Ryszard Szewczyk.

Z Dekanatu Szklarska Poręba, z parafii: Miłosierdzia Bożego w Jeleniej Górze-Jagniątkowie: Emilia Dynia; św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie: Stanisław Markowski; św. Maksymiliana M. Kolbe w Szklarskiej Porębie: Dorota Maj, Julian Lachowicz i Elżbieta Wojciechowska

Z Dekanatu Świerzawa, z parafii: w Nowym Kościele: Regina Jurczyk; w Pomocnem: Wojciech Lichoń; w Twardocicach (z siedzibą w Proboszczowie): Krystyna Matecka; Wniebowzięcia NMP: Halina Pakos

Z Dekanatu Lwówek Śl., z parafii w Wojciechowie: Zuzanna Szyderska, Czesława Imiołek i Jan Bukiejko


  


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dorota i Michał Sobocińscy z medalem Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

[ TEMATY ]

gorzów

diecezjalne odznaczenia

Karolina Krasowska

- To odznaczenie to zasługa ludzi, którzy z nami pracują - mówią małżonkowie Dorota i Michał Sobocińscy z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach.

- Przepiękny dzień, przed beatyfikacją sługi Bożego kard. Wyszyńskiego. Te odznaczenia jeszcze bardziej mobilizują nas do pracy, do pracy w winnicy Pańskiej. Jednak za tymi wyróżnieniami stoją nasi ludzie, którzy pracują w naszej wspólnocie i właśnie im, tym ludziom, którzy codziennie modlą się za kapłanów, tym, którzy codziennie modlą się za Ojczyznę, dedykujemy to odznaczenie - mówią małżonkowie.

CZYTAJ DALEJ

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Obraz Matki Bożej Mielnickiej

2022-05-22 21:47

[ TEMATY ]

Ukraina

monitorwolynski.com

W naszym majowym pielgrzymowaniu zatrzymujemy się dziś w miejscowości Mielnica. Jest ona obecnie zwykłą małą wsią w okolicy Kowla, kiedyś natomiast była jednym z najważniejszych miast na Wołyniu.

W ciągu swych dziejów wielokrotnie zmieniała właścicieli. Wiadomo jednaka, że w 1704 r. osadę kupił Ludwik Maniewski, podkomorzy czernihowski, który odziedziczył duży spadek po śmierci swojej żony Teresy z Myszkowskich, z którą właśnie związane jest pojawienie w Mielnicy obrazu Matki Bożej, przed którym się dziś zatrzymujemy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję