Reklama

Niedziela Świdnicka

Osiemnaste urodziny diecezji świdnickiej

Rocznicowe obchody odbyły się 25 marca w świdnickiej katedrze. W obliczu trwającej wojny bp Marek Mendyk zachęcał do pokonania lęku.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Zwiastowanie Pańskie

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Biskupi ze Świdnicy podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego

Biskupi ze Świdnicy podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego

Homilię rozpoczął jednak od przypomnienia znaczenia daty na stałe wpisanej w historię diecezji. – Tajemnicę Wcielenia Syna Bożego czci Kościół osobną uroczystością Zwiastowania Pańskiego, obchodzoną na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Data to oczywiście umowna, podobnie jak data narodzin Zbawiciela. I choć lud chrześcijański nadał celebrowaniu tej tajemnicy charakter przede wszystkim maryjny, reforma posoborowa przywróciła jej charakter chrystologiczny. Pierwszoplanową postacią w zwiastowanym i celebrowanym misterium jest Jezus Chrystus – podkreślał.

Wyjaśniał, że w ten sposób świętujemy moment, w którym Słowo w łonie Maryi ciałem się stało. I odtąd każda chwila, każdy moment jest równocześnie czasem zbawienia.

- W każdej chwili i w każdym miejscu można stać się uczestnikiem wszystkich darów zbawczych i dostąpić pełni zbawienia. Czas ten na równi ze zbawieniem jest darem samego Boga. W tajemnicy Wcielenia cicho i niepostrzeżenie Bóg wchodzi w dziej człowieka i świata. Niczego nie burzy. Wszystkiemu proponuje wielkość wykraczającą daleko poza wymiary doczesności. Czeka tylko na nasze przyzwolenie, chce bowiem, abyśmy byli współtwórcami Jego dzieła i naszej ludzkiej wielkości – zaznaczył biskup świdnicki.

Rocznica w czasie wojny

Bez wątpienia współtwórcami diecezji świdnickiej byli i są koncelebrujący tę świąteczną Eucharystię biskupi – Adam i Ignacy, który tego dnia obchodził także rocznicę święceń biskupich i ingresu. Jako pierwszy biskup świdnicki objął katedrę 25 marca 2004 r. Miesiąc wcześniej, 24 lutego, papież Jan Paweł II mianował go biskupem nowo powołanej diecezji.

Czas osiemnastej rocznicy tych wydarzeń zbiega się jednak z trwającą na Ukrainie wojną. Jej bliskość i zaangażowanie Polaków w pomoc sąsiadom ze wschodu wiążą się z lękiem przed wejściem wojsk najeźdźcy do naszego kraju. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem wieczornej celebry bp Marek Mendyk zawierzył Rosję i Ukrainę, a następnie modlił się o pokój nie tylko między oboma krajami, ale i na całym świecie. Do tematu nawiązał również w czasie homilii.

Reklama

- Zalęknionemu człowiekowi Kościół nade wszystko zwiastuje ewangeliczną nadzieję, by pokonał lęk przed sobą samym, przed światem, przed innymi ludźmi, przed potęgami tego świata, systemami i tym wszystkim, co jest symptomem zniewolenia. Ewangeliczna nadzieja nie jest próżnym optymizmem, podyktowanym przez naiwne przekonanie, że przyszłość będzie na pewno lepsza niż przeszłość. Nadzieja i ufność są przesłankami odpowiedzialnego działania – mówił.

Potem zachęcił zebranych do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego, która jest jedną z form modlitewnej troski o życie ludzkie.

2022-03-25 22:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśl na tydzień - bp Ignacy Dec

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Myśl na tydzień

ks. Mirosław Benedyk

Bp Ignacy Dec w czasie homilii w katedrze świdnickiej

Bp Ignacy Dec w czasie homilii w katedrze świdnickiej

16.03.2020 – 22.03.2020
Stosunek do nieprzyjaciół i złych jest tym, co wyróżnia chrześcijan; jest sprawdzianem, czy rzeczywiście idziemy za Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję