Reklama

Niedziela w Warszawie

Męska Droga Krzyżowa ulicami stolicy

Spod Kolumny Zygmunta ulicami Starego i Nowego Miasta oraz Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża przeszła Męska Droga Krzyżowa.

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Męska Droga Krzyżowa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uczestnicy nabożeństwa rozważając Mękę Pańską i śpiewając pieśni pasyjne modlili się o pokój na Ukrainie i wynagradzali Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie grzechy narodu polskiego.

Duży krucyfiks o wymiarach 5 na 3 metry nieśli przedstawiciele męskich grup i wspólnot – m.in. Żołnierze Chrystusa, Wojownicy Maryi, Mężczyźni św. Jana Pawła II, Akcja Katolicka i uczestnicy Męskiego Różańca.

Droga Krzyżowa zakończyła się w Bazylice Świętego Krzyża, gdzie błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego udzielił ks. Bartosz Pikul, proboszcz świętokrzyskiej parafii. Odśpiewano również Apel Jasnogórski i adorowano niesiony ulicami stolicy krzyż.

2022-03-18 23:10

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa na Starówce

[ TEMATY ]

Męska Droga Krzyżowa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Z pl. Zamkowego ulicami warszawskiej Starówki przeszła dzisiaj wieczorem Męska Droga Krzyżowa. Uczestnicy, niosąc pięciometrowy krzyż, wynagradzali Bogu i Maryi za dokonujące się w Polsce zniewagi i profanacje.

Nabożeństwo, będące formą publicznego przyznania się do wiary katolickiej, odbyło się w uroczystość św. Józefa. Jak podkreślali organizatorzy, Opiekun Pana Jezusa jest przykładem cnót, odpowiedzialności i męstwa. Dzisiaj trzeba pamiętać o tym, że mężczyźni są w ogromnym kryzysie nie tylko wiary, ale tożsamości, odpowiedzialności za siebie, rodzinę, bliskich, ojczyznę i Kościół. Mimo tego nie brakuje katolickich mężczyzn, którzy są gotowi nawet oddawać życie za te wartości. W sytuacji, w której Kościół jest publicznie odrzucany i wyśmiewany, jest wielu mężczyzn, którzy publicznie pokazują, że są wiernymi synami Chrystusa i Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję