Reklama

Niedziela Częstochowska

Ekumeniczna modlitwa o pokój

Z udziałem duchownych i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich w Światowy Dzień Modlitwy, 4 marca w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na Ukrainie, w Europie i na świecie.

Rozpoczynając wspólną modlitwę, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie, zacytował słowa św. Pawła Apostoła z Listu do Filipian: „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Wojna jest sprzeczna z wolą Bożą – kontynuował ks. Glajcar.

Również ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, podkreślił, że „jako częstochowska ekumenia zawsze gromadziliśmy się na modlitwie o jedność, a dzisiaj we wspólnej modlitwie wołamy o pokój”. Następnie ks. Grabowski pomodlił się o pokój modlitwą św. Jana Pawła II.

Natomiast bp Marcin Makuła, ewangelicki biskup wojskowy, nawiązał do psalmu 23, w którym są słowa o tym, że Pan strzeże tego, kto idzie ciemną doliną. – Łączymy się z tymi, którzy idą doliną śmierci i ciemności, ponieważ zabrakło światła w sercach ludzi. Światło jest siłą Boga. Gdy brakuje światła, to ciemność rozprzestrzenia się – mówił bp Makuła.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Podczas spotkania modlitewnego zabrzmiała również muzyka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie oraz grupy ukraińskiej. Zabrzmiały utwory: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Karla Jenkinsa. Ponadto ludowe pieśni ukraińskie wykonali: ks. Marcin Bielawski i lektor Daniel Grygiewicz z Kościoła prawosławnego. Muzyczną część spotkania poprowadziła Beata Młynarczyk.

Spotkanie zakończyło się modlitwą „Ojcze nasz” i „błogosławieństwem Aaronowym”, którego udzielili: bp Marcin Makuła, ewangelicki biskup wojskow,y i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

We wspólnej modlitwie wzięli udział: bp Marcin Makuła, ewangelicki biskup wojskowy, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Mateusz Jelinek, stażysta w parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja ze świątynią pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i redaktor naczelny Tygodnika Katolicka „Niedziela”, o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, oraz Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, i Krzysztof Smela, starosta powiatu częstochowskiego.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Początki Światowego Dnia Modlitwy sięgają roku 1887, gdy wspólną modlitwę kobiet zainicjowała w USA r. Mary Ellen James z Kościoła prezbiteriańskiego. Trzy lata później baptystki Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych, a także za biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych, emigrantów i ofiary wojny. W 1919 r. oba te, co roku odbywające się dni modlitwy kobiet, połączono i wspólne nabożeństwo odbyło się po raz pierwszy w pierwszy piątek Wielkiego Postu tegoż roku.

W Polsce pierwsze nabożeństwo ŚDM odbyło się 4 marca 1927 r. w kościele baptystów w Łodzi.

2022-03-04 21:37

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwamy w jedności

– Możemy się różnić i mieć różne zapatrywania na wiele spraw, m.in. społecznych, ale mamy tego samego Chrystusa, który nas jednoczy – powiedział dla Niedzieli TV ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, zapraszając na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Przypomniał, że 9 stycznia 1945 r. w Częstochowie, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, proboszcza parafii ewangelickiej, spotkali się w mieście przedstawiciele różnych wyznań w Polsce, którzy zastanawiali się, jak udzielać pomocy duszpasterskiej osobom osieroconym i mocno doświadczonym działaniami II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję