Irak
Biskup o procesie Husajna
Rozpoczęty 19 października w Bagdadzie proces Saddama Husajna powinien toczyć się zgodnie z normami prawa międzynarodowego - stwierdził w wypowiedzi dla agencji SIR bp Shlemon Warduni. Sufragan obrządku chaldejskiego w Bagdadzie zauważył, że postać dyktatora dzieli jego rodaków: część Irakijczyków dostrzega ogrom spowodowanego przezeń zła, natomiast inni nadal mu sprzyjają.
Ludzi dzieli także fakt, że proces rozpoczyna się niemal po dwóch latach od ujęcia Saddama Husajna. Dotyczy on zamordowania 143 szyitów z wioski Dudżail. Był to odwet za próbę zabicia Saddama podczas jego wizyty w tej miejscowości w 1982 r. Pomimo że byłemu dyktatorowi zarzuca się znacznie poważniejsze zbrodnie, rozpoczęto od sprawy najlepiej udokumentowanej.
Kuba
Ataki na kościół
Reklama
Na Kubie narasta przemoc wobec katolików - stwierdził ordynariusz tamtejszej diecezji Holguín bp Héctor Luis Peńa Gómez. W niedzielę 16 października dokonano napaści na udającego się do katedry w Holguín diakona stałego Andrésa Rodrígueza Tejedę. Podobne zajścia miały miejsce już wcześniej.
Bp Peńa Gómez zaznaczył, że diakon jest członkiem diecezjalnej komisji misyjnej i cieszy się szacunkiem całej lokalnej wspólnoty wiernych. „Zarówno oni, jak i duchowieństwo są zaniepokojeni powtarzającymi się atakami na ludzi Kościoła” - stwierdziła Kuria w Holguín. Bp Peńa Gómez wezwał władze do wskazania winnych napaści i zapewnienia na przyszłość, aby do podobnych wypadków nie dochodziło.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niemcy
Caritas dla ofiar trzęsienia ziemi
Akcja pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi w Pakistanie jest większym wyzwaniem dla Caritas Internationalis niż dla ofiar kataklizmu tsunami w Azji Południowo-Wschodniej. Niewyobrażalne zniszczenia, wysoka liczba pozbawionych dachu nad głową ludzi, zła pogoda, niedostępne z powodu opadów śniegu wioski - to wszystko powoduje, że pomoc jest niezwykle trudna.
Najważniejsze zadania stojące przed Caritas to: szczepienia dzieci oraz jak najszybsza dystrybucja namiotów zimowych i koców. Pomoc dla ofiar poprzednich wielkich katastrof pokazała, że jednym z największych zagrożeń jest epidemia odry. Aby zapobiec fali umieralności wśród dzieci, wszyscy między 6. a 15. rokiem życia powinni być zaszczepieni przeciwko tej chorobie.
Caritas Internationalis poinformowała, że dotychczas w region dotknięty trzęsieniem ziemi wysłała już 2,2 tys. zimowych namiotów, zaznaczając, że wobec setek tysięcy bezdomnych zapotrzebowanie na nie jest olbrzymie.
Włochy
Prawie gotowy film o Janie Pawle II
Reklama
Ukończono zdjęcia do telewizyjnego filmu o Janie Pawle II, koprodukcji włoskiej telewizji publicznej RAI i amerykańskiej sieci CBS. Według dziennika Corriere della Sera, dwuodcinkowy film zostanie nadany najprawdopodobniej w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, czyli 2 kwietnia 2006 r.
Mediolański dziennik przytacza wypowiedź odtwórcy głównej roli - amerykańskiego aktora Jona Voighta, który stwierdził, że sprostał roli także dlatego, że z pochodzenia jest Słowakiem.
Na początku października rozpoczęły się również zdjęcia do innego telewizyjnego filmu o Janie Pawle II. Jest to dalszy ciąg Karola - człowieka, który został Papieżem, wyprodukowanego dla telewizji komercyjnej Mediaset premiera Silvio Berlusconiego. Podobnie jak w pierwszej części, odtwórcą roli tytułowej jest polski aktor Piotr Adamczyk. W listopadzie ekipa tego filmu przenosi się z RPA do Rzymu.
Malawi
Klęska Głodu
Ze względu na klęskę głodu grożącą Malawi prezydent tego kraju Bingu wa Mutharika ogłosił stan klęski żywiołowej. Sytuacja pogorszyła się dramatycznie po najgorszych od 10 lat żniwach - powiedział prezydent w przemówieniu radiowym 15 października. Według szacunków ONZ, ponad 5 mln spośród ok. 11 mln mieszkańców Malawi potrzebuje natychmiastowej pomocy w postaci środków żywności.
Prezydent Mutharika był ostatnio krytykowany, ponieważ zaprzeczał informacjom Kościoła i organizacji pozarządowych o głodzie w jego kraju, oświadczając, że rząd kontroluje sytuację. Teraz natomiast powiedział, że głodem dotknięte są wszystkie spośród 28 dystryktów kraju.
Organizacje pozarządowe uważają, że powodem tej sytuacji jest brak opadów, odpowiedniej ilości nasion i nawozów oraz AIDS. Światowy Program Żywnościowy WFP z zadowoleniem przyjął stanowisko prezydenta. Wcześniej apelował do wspólnoty międzynarodowej o 88 mln dolarów na walkę z suszą w Malawi.
Ludzie
Kard. Giuseppe Caprio, jeden z seniorów Kolegium Kardynalskiego, zmarł 15 października. W telegramie do siostry zmarłego Benedykt XVI podkreśla, że służył on aż pięciu jego poprzednikom, „którzy powierzali mu delikatne i ważne urzędy”, i dziękuje Bogu za jego „wierną i wielkoduszną służbę Kościołowi i Stolicy Apostolskiej”.
Urodzony 15 listopada 1914 r. Giuseppe Caprio sakrę biskupią przyjął w 1961 r., a w 1979 r. z rąk Jana Pawła II otrzymał kapelusz kardynalski.
Był ostatnim sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Chinach, skąd został wydalony w 1951 r. po kilku miesiącach internowania przez władze komunistyczne.
Później został m.in. internuncjuszem na Tajwanie i pronuncjuszem w Indiach. W latach 1977-79 był substytutem (zastępcą) sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, a następnie przewodniczącym Administracji Dóbr Stolicy Świętej. Od 1981 do 1990 r. sprawował funkcję przewodniczącego Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Był też Wielkim Mistrzem Zakonu Świętego Grobu w latach 1988-95.
Indie
Reklama
W nocy z 16 na 17 października czterech niezidentyfikowanych sprawców poważnie uszkodziło dom biskupi w mieście Neyyatinkara w południowoindyjskim stanie Kerala. W czasaie napadu został ranny jeden ze strażników pilnujących budynku. Zniszczono też zaparkowane w pobliżu samochody.
Zdaniem wikariusza generalnego diecezji ks. Christu Dasa, napaść mogła być dziełem miejscowej mafii, jako wyraz zemsty za zaangażowanie bp. Vincenta Samuela w walkę z pijaństwem, stanowiącym wielki problem społeczny na tym terenie.
Ziemia Święta
Członkowie dzieła Bejt Jakow, czyli Dom Jakuba, zebrali się 15 października w Tel Awiwie na obchodach jubileuszu 50-lecia. Ta inicjatywa duszpasterska polegała na utworzeniu w Izraelu ośrodków i wspólnot gromadzących katolików posługujących się językiem hebrajskim. Używają one mszału w języku ojczystym. Opracowano też hebrajski katechizm dla dzieci. Ośrodki Bejt Jakow istnieją w Jerozolimie, Tel Awiwie, Jafie, Hajfie i Beer Szewie.
Mszy św. w kościele pw. św. Piotra w Jafie przewodniczył o. Pierbattista Pizzaballa OFM, kustosz Ziemi Świętej, zarazem wikariusz patriarchy łacińskiego dla katolickich wspólnot języka hebrajskiego.
USA
W wieku 97 lat zmarł 11 października senior Episkopatu amerykańskiego, emerytowany biskup tego miasta - Aloysius J. Wycislo (Wycisło). Pochodził z rodziny polskich emigrantów. Urodził się 17 czerwca 1908 r. w Chicago. Święcenia kapłańskie przyjął 4 kwietnia 1934 r. Jako młody ksiądz pracował w diecezjalnym oddziale Caritas. Po zakończeniu II wojny światowej opiekował się uchodźcami wojennymi, którzy znaleźli się w Stanach Zjednoczonych. Organizował także pomoc dla: Francji, Polski, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii. W latach 1954-56 był obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ.
Tydzień na świecie
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania przywódców organizacji Armia Oporu Pana, która pustoszy północną Ugandę i sieje tam terror.
Unia Europejska podpisała z Rosją porozumienie o wizach i readmisji - Moskwa zgodziła się przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy dostali się do Unii z jej terytorium.
Unia Europejska otworzyła oficjalnie negocjacje stowarzyszeniowe z Serbią i Czarnogórą. Ostrzegła, że ogłoszenie przez Czarnogórę niepodległości (co zamierza uczynić w przyszłym roku) spowolni rozmowy akcesyjne.
Zdominowany przez prawicę czeski Senat postanowił, że za propagowanie nazizmu lub komunizmu ma grozić 8 lat więzienia. Choć projekt ustawy zabraniający propagowania obu tych ideologii najpewniej przepadnie w izbie niższej, to ożywił debatę, jak traktować Komunistyczną Partię Czech i Moraw, jedyną w Europie Środkowej dawną partię rządzącą, która nie zamieniła się w socjaldemokrację.
Doszło do wyłomu w jedności białoruskiej opozycji: Zianon Paźniak, legenda tamtejszej opozycji, ogłosił, że będzie kandydować na prezydenta kraju, tymczasem wcześniej w Mińsku Kongres Sił Demokratycznych wybrał jako wspólnego kandydata opozycji w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Alaksandra Milinkiewicza.
Szamil Basajew wziął na siebie odpowiedzialność za napad na siedziby rosyjskiego wojska i służb specjalnych w ćwierćmilionowym Nalcziku, stolicy Kabardo-Bałkarii na północnym Kaukazie. W opublikowanym na stronie internetowej bojowników czeczeńskich „Kawkaz-Centr” oświadczeniu „pierwszy wicepremier Iczkerii” stwierdził, że nie brał osobistego udziału w operacji w Nalcziku, lecz sprawował nad nią kierownictwo. Jednocześnie zapowiedział kontynuację dżihadu i przygotowanie kolejnej akcji swoich bojowników na Kaukazie.
Za sukces uznano referendum konstytucyjne w Iraku. Według najnowszych danych, wzięło w nim udział ok. 61% uprawnionych do głosowania. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, władze zakazały używania pojazdów, toteż niemal wszyscy wyborcy udali się do urn pieszo.
97% Algierczyków poparło w ogólnokrajowym referendum rządowe plany mające na celu zakończenie trwającej w tym kraju ponad 10 lat wojny domowej.
Moskwa oficjalnie potwierdziła, że wirus ptasiej grypy dotarł już do europejskiej części Rosji. Z nowym ogniskiem tej choroby zmagają się też Chiny.
Bośnia i Hercegowina otworzyła sobie drzwi do Europy - powiedział w środę Paddy Ashdown, wysoki przedstawiciel społeczności międzynarodowej w Sarajewie.
19 października br. został zamordowany białoruski dziennikarz Narodnej Woli Wasil Hrodnikau. Niezależna prasa białoruska twierdzi, że dziennikarz zginął za swoje artykuły, podobnie jak kilka lat temu ukraiński dziennikarz Gongadze.
Przebywający na Ukrainie sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer poparł dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO.
Zmierzający w kierunku wybrzeża amerykańskiego huragan Wilma zakwalifikowano jako huragan piątej, najwyższej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.
Gazety w Danii donoszą o trujących polskich malinach. Od maja do września po ich zjedzeniu w Danii zmarło ponoć pięć osób, a blisko tysiąc uległo zatruciu. O sprawie powiadomiona została Bruksela.