Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitwa o pokój przez wstawiennictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

W archikatedrze warszawskiej ks. Alojzij Oberstar, rektor Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater” przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

W Eucharystii uczestniczyli członkowie Drogi Neokatechumenalnej, którzy ubogacili liturgię śpiewem.

Kazanie wygłosił ks. prof. Robert Skrzypczak, który zwracając uwagę na fakt, że katedra to dla Drogi Neokatechumenalnej kościół-matka podkreślił, iż uczestnicy liturgii przyszli na nią, aby zobaczyć, jak Bóg działa w ich życiu,

Odwołując się do odczytanego fragmentu Ewangelii o bogatym człowieku, który pytał Jezusa, jak wejść do Królestwa Niebieskiego, ks. Skrzypczak zaznaczył, że w istocie Jezusowi chodziło o prawdziwą wiarę. Na tym bardzo zależało bł. kard. Wyszyńskiemu i do tego odwołuje się również Droga Neokatechumenalna.

Kaznodzieja przytoczył zdanie szwajcarskiego teologa i kardynała Hansa Ursa von Balthasara, który zwracając się do kard. Josepha Ratzingera stwierdził, że w spotykanym człowieku nie powinien on nigdy zakładać wiary, ale ją wzbudzać.

- Nasze serce łaknie, by być spełnione. Łakniemy też, by posiadać więcej, mieć dobra, racje. Chcielibyśmy ciągle się najeść. Taka postawa zaczyna z czasem przypominać wielki plac budowy, gdzie zagubił się plan i gdzie nie ma kierownictwa – wskazał kaznodzieja.

Ks. Skrzypczak zaznaczył, że bogaty człowiek z Ewangelii i my wszyscy mamy to samo pragnienie w sercu – czy się nasycę? A tylko Bóg jest dobry i hojny. Tylko Bóg może człowieka zachwycić swoją szlachetnością. Warto stawiać sobie pyatnie: Czy ufam Bogu? Czy też jestem tylko obserwatorem?

- Co to znaczy, że Jezus spojrzy na kogoś z miłością? Jeśli Bóg cię pokocha, to przeprowadzi cię przez różne próby i podaruje ci skarb. Jezus wprowadzi cię na drogę ku tajemnicy Boga. On chce nas wszystkich wprowadzić tak, jak wielu świętych – w sekret z miłości. Nie możemy chodzić za Jezusem, jeśli nie będziemy mieli skarbu w niebie. To warunek, aby iść za Panem i się nie zmęczyć, by nie zmienić naszego życia wiary w tandetną pobożność – podkreślił ks. Skrzypczak.

Reklama

Odnosząc się do osoby św. Piotra, zaznaczył, że Jezus wprowadza go w życie nadprzyrodzone. Mówi mu, że nie siedem, a siedemdziesiąt siedem razy ma przebaczać, jeśli nauczy się czerpać z Niego.

- Co to znaczy iść za Jezusem? Nasi bracia na Ukrainie są poddawani próbie życia. Siła płynie nie ze mnie, ale ze Zmartwychwstałego – wskazał kaznodzieja i dodał, że jest pewien smutek życia, kiedy człowiek może odepchnąć spojrzenie miłości Jezusa.

Ks. Skrzypczak zaznaczył, że Kościół jest Matką, bo dostaje od Jezusa siłę, by rodzić do życia w Duchu Świętym. Słowo Jezusa ma moc rodzenia do życia wiecznego, do tego, że człowiek pozwoli się Bogu poprowadzić.

- Przez wspólnotę neokatechumenalną możemy odkrywać macierzyństwo Kościoła. Słowo Boże jest płodne, ma mc rodzić życie – powiedział.

Kapłan zachęcał także do postawienia wszystkiego – wzorem bł. Prymasa Tysiąclecia – na Maryję, która wiele razy interweniowała w losy świata.

- Wiara jest o wiele cenniejsza niż wszystko inne. Mamy wielkich świadków wiary – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który będąc uwięzionym modlił się, mając skarb w niebie. Gdy wyszedł z więzienia, wiedział, co robić – podkreślił ks. Skrzypczak i przypomniał, że gdy kard. Wyszyńskiemu przedstawiono pomysł powstania wspólnot neokatechumenalnych, chciał, aby rozwijały się w jego archidiecezji i wspierał księży w tym dziele.

Po błogosławieństwie odśpiewano suplikacje, a następnie asysta liturgiczna w procesji przeszła do grobu bł. Prymasa Tysiąclecia, gdzie odmówiono modlitwę, zawierzając Kościół, Ojczyznę i sprawę pokoju na świecie wstawiennictwu bł. kard. Wyszyńskiego.

2022-02-28 23:17

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Potrzebna modlitwa o pokój

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

modlitwa o pokój

ks. Mirosław Benedyk

Biskup senior w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, Uzdrowienia Chorych

Biskup senior w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, Uzdrowienia Chorych

Szczególna intencja - o pokój – towarzyszyła czcicielom Matki Bożej Świdnickiej, podczas cotygodniowej Mszy św. w katedrze, pod przewodnictwem bp Ignacego Deca.

Rozpoczynając Eucharystię we wtorek 15 lutego, biskup senior diecezji świdnickiej nawiązał do listu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, wystosowanego do siedmiu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Rosji i na Ukrainie, a także w Polsce, cytując zdanie: „Połączmy duchowy wysiłek wyznawców Chrystusa różnych wyznań wspólnie zanosząc gorącą modlitwę do tego który sam jest pokojem, aby zażegnać widmo kolejnej wojny w naszym regionie”.

CZYTAJ DALEJ

Wojewoda śląski: nie żyje druga z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy

2023-01-27 15:34

PAP/Michał Meissner

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Do wybuchu doszło w piątek, ok. godz. 8.30, w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach. Na miejscu od kilku godzin prowadzona jest akcja ratunkowa. Służby informowały, że poszukiwane są dwie kobiety. Ciało jednej z nich odnaleziono ok. godz. 12.30.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję