Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2005

Krzysztof Świertok

Ambulans, w którym oddawano krew

Ambulans, w którym oddawano krew

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie częstochowskich szkół

U źródeł - pod takim hasłem 3 czerwca zgromadziło się ok. 500 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkanie było poświęcone 25-leciu „Porozumień Sierpniowych” oraz zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. Przybył prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który w zaproszeniu napisał: „Celem spotkania jest przypomnienie rodowodu, społecznego fenomenu i wartości, jakie niósł ruch «Solidarności», oraz roli, jaką w kształtowaniu idei «Solidarności» odgrywała nauka społeczna Kościoła, głoszona podczas pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny”. W kaplicy św. Józefa uczniowie obejrzeli film: Polskie drogi do niepodległości - Solidarność. Debatę na temat: U źródeł prowadził Jan Pospieszalski - muzyk i redaktor TVP. Organizatorem spotkania była Aleksandra Rabenda - inspektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM Częstochowa.

„Środowisko a zdrowie - 2005”

Reklama

To temat 7. Ogólnopolskiej Sesji Popularnonaukowej odbywającej się w dniach 2-3 czerwca. Omawiano zagadnienia dotyczące m.in.: możliwości usuwania farmaceutyków ze ścieków, wpływu hałasu na zdrowie człowieka, problemu odpadów, zagrożeń bakteryjnych wód powierzchniowych, roślin i żywności genetycznie modyfikowanej. Mszę św. inaugurującą spotkanie odprawił abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Spotkanie objęli honorowym patronatem m.in.: minister środowiska, minister zdrowia, przewodniczący Senackiej Komisji Ochrony Środowiska oraz prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileuszowa Pielgrzymka KIK

25. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej zgromadziła 4 czerwca ok. 600 osób z kilkudziesięciu klubów. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Nowak wraz z bp. Bronisławem Dembowskim z Włocławka, ks. inf. Ireneuszem Skubisiem - redaktorem naczelnym Niedzieli i 10 kapelanami. Obecni byli: Paweł Broszkowski - przewodniczący Rady Porozumienia KIK, Stanisław Latek - sekretarz Rady i Adam Banaszkiewicz - prezes KIK Oddział Częstochowa. W homilii abp Nowak powiedział, że przeżywamy teraz „mały dramat odrzucenia konstytucji europejskiej”. „Przecież wielu z nas tak sobie myśli po cichu: nie odpowiada człowiekowi ta konstytucja, bo w preambule nie znalazło się miejsce dla imienia Boga, nawet dla wspomnienia, że wartości chrześcijańskie kształtowały Europę, że Europa ma korzenie chrześcijańskie. To chyba jakiś znak, że jeśli się nie buduje na tej najwyższej wartości (...) to budowanie zawsze będzie się człowiekowi psuło, nie będzie takie, jakie „powinno być” - powiedział Ksiądz Arcybiskup. Wykłady wygłosili: o. prof. Tomasz Dąbek OSB i Zbigniew Nosowski - redaktor naczelny Więzi. Organizatorem pielgrzymki był KIK z Częstochowy.

„Ofiarując krew, głosimy swoim życiem Ewangelię nadziei”

Reklama

To hasło 8. Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, która miała miejsce 4 czerwca. Przybyło na nią ponad 5 tys. osób. Mszy św. na Szczycie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego - gen. bryg. dr Tadeusz Płoski z 13 kapelanami. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Kazimierz Maniecki. W homilii bp Płoski powiedział, że „dar krwi jest jakby przedłużeniem ofiary Jezusa, jaka dokonała się na krzyżu i jaka nieustannie dokonuje się na ołtarzu”. Bp Płoski życzył krwiodawcom, by „nie zabrakło (...) nigdy sił w dzieleniu się miłością, która daje innym nadzieję i życie”. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP pod dyr. kpt. Piotra Racewicza. Na Szczycie Jasnogórskim stanęła Kompania Honorowa 6. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Gliwic. Obecni byli m.in.: gen. bryg. Marek Kondracki - pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. resortowej służby zdrowia, szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia Sztabu Generalnego WP, dr Michał Kamiński - wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Podczas spotkania 96 pielgrzymów oddało 43,5 litra krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, który stał pod wałami. Organizatorami pielgrzymki byli ks. ppłk Zenon Surma CMF - krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi i Klub HDK PCK przy Ordynariacie Polowym WP.

Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy

3 czerwca na Jasną Górę przybyło ok. 1 tysiąca młodzieży i wychowawców OHP z komendantem głównym Januszem Lewandowskim. Pielgrzymi przeszli na Jasną Górę spod archikatedry. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który przypomniał młodym, że „miłość jest zadana każdemu z nas”. „Pan Jezus (...) mówi do nas: «wyrazem waszej miłości do Mnie jest wierność Bożym przykazaniom». Nie ma doskonalszego przepisu na życie, jak właśnie ten” - podkreślił bp Długosz. W Sali Papieskiej dla młodzieży zaśpiewała Grażyna Łobaszewska. Spotkanie zorganizował ks. Jarosław Sroka - duszpasterz junaków.

„Komu zawierzyłem swoje życie?”

Tak brzmiało hasło 17. Jasnogórskich Spotkań „AA” - Anonimowych Alkoholików, w których uczestniczyło w dniach 4-5 czerwca blisko 20 tys. osób. W ramach spotkań trwały mityngi otwarte: „AA”, „Al-Anon” (członkowie rodzin anonimowych alkoholików) oraz „DDA” (dorosłe dzieci alkoholików), a także mityng zamknięty Al-Ateen (młodsze dzieci alkoholików).
Zebranych w Kaplicy Matki Bożej powitał koordynator - o. Ryszard Bortkiewicz, paulin.
Mszy św. o północy w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz, z którym koncelebrowało 40 księży pracujących w dziedzinie trzeźwości. Wystąpił Zespół „Vox Eremi” paulińskiego WSD z Krakowa. Organizatorami były: Grupa AA „Olśnienie II” i Grupa Al-Anon „Nadzieja”.

Zapowiedzi

23-24 czerwca - 12. Pielgrzymka Kombatantów ZWP Okresu Stalinowskiego

25 czerwca - Pielgrzymka Akcji Katolickiej
- Pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej
- 1. Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

26 czerwca - 24. Pielgrzymka Rzemiosła

Więcej wiadomości na stronie internetowej
www.jasnagora.com

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

[ TEMATY ]

Kraków

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za Kościół

2025-04-06 20:05

Marzena Cyfert

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

– Jeżeli zaprosicie Ducha Świętego do swojego serca, jeżeli pozwolicie, by obdarował was swoimi siedmiorakimi darami, jeżeli otworzycie się na to działanie, będziecie tacy, jak byli uczniowie Pana Jezusa. Będziecie mieli dość siły do dawania pięknego świadectwa swojej wiary i miłości do Chrystusa – mówił w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii a podczas Eucharystii udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, zaś zasłużonych parafian uhonorował Medalami św. Jadwigi Śląskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję