"Kaplica obok 62 obiektów z całego świata jako jedyna realizacja z Polski ubiega się o wyróżnienie przyznawane przez międzynarodowy portal architektoniczny – ArchDaily" – zakomunikowały diecezjalne służby prasowe. Ogłoszenie wyników nastąpi 17 lutego.
diecezja.bielsko.pl
diecezja.bielsko.pl
Kaplicę zaprojektowali Jakub Turbasa i Bartłomiej Pyrzyk. Jej wystrój i kształt – z podziałem na sferę sacrum i profanum – nawiązuje do mistycznego charakteru śmierci. Budynek ma duże, trójkątne przeszklenia i niewielką liczbę detali. Ma powierzchnię 140 m kw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Diecezja przytoczyła słowa Jakuba Turbasy wypowiedziane na łamach portalu architekturaibiznes.pl. "Architektura sakralna winna stanowić wrażliwą oprawę dla ciszy modlitwy, skupienia medytacji czy wspólnotowego przeżywania eucharystii. W chrześcijańskim rozumieniu zadaniem sztuki sakralnej jest odsłanianie rzeczywistości ukrytej, a finalnie prowadzenie/pośredniczenie do spotkania z Bogiem. Niemniej jednak żaden twórca, choćby najznamienitszy, nie jest w stanie wzbudzić tego doświadczenia u odbiorcy. To pewna tajemnica".
Kaplica wykończona została drewnianymi panelami. W środku umieszczono ikony autorstwa Grety Leśko i zabytkowy krucyfiks. Architektura wnętrza, zdaniem projektantów, naturalnie prowadzi wzrok ku górze oraz światłu. Budynek kaplicy posiada duże, trójkątne przeszklenia i niewielką ilość detali.
Reklama
Obok kaplicy powstały pomieszczenia towarzyszące: chłodnie, pokoje techniczne, pomieszczenia gospodarcze i toalety.
Wzniesienie kaplicy zainicjował kustosz sanktuarium w Rychwałdzie, franciszkanin o. Bogdan Kocańda. Sfinansowała ją miejscowa parafia św. Mikołaja.
Projekt kaplicy był już nagrodzony. Otrzymał m.in. pierwszą nagrodę w konkursie "Salon Architektury 2021" Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wyróżnienie w konkursie "Nagroda roku SARP 2021". (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/