Reklama

Niedziela Wrocławska

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

Nabożeństwo w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanego przez Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, odbyło się w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

– W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan świętujemy w czasie jednego centralnego nabożeństwa. To dla nas wielka radość i zaszczyt, że Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej wybrał nasz kościół na miejsce tego nabożeństwa – mówił ks. Marcin Orawski, witając przybyłych na wspólną modlitwę.

Homilię w czasie nabożeństwa wygłosił abp Jerzy Pańkowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Nawiązując do pism Starego i Nowego Testamentu podkreślił, jak ważna jest pomoc Boża świadczona człowiekowi. – Gdzie jest jednak ta pomoc Boża, kiedy człowiek prosząc o nią, mimo wszystko cierpi i napotyka poważne trudności w życiu? Według nauki świętych Ojców Bóg nie przeszkadza cierpieniom, gdy mają nas dotknąć. Ale kiedy nas już dotkną, okazuje nam pomoc przez to, że zamiast nas osłabić, przynoszą nam one korzyść i doświadczenie – mówił abp Jerzy, podkreślając, że kiedy nastąpi próba, nie możemy upadać na duchu. Powinniśmy pamiętać, że granice naszej wytrzymałości są zespolone z zamysłami dopustu Bożego.Taka świadomość jest ważna chociażby w obecnej próbie, kiedy doświadczamy pandemii koronawirusa.

Reklama

– Prosić o pomoc Bożą może jednak tylko pokorny człowiek, pokorny kapłan a w końcu pokorny naród – mówił arcybiskup. Podkreślił, że wybrane na dzisiejszy dzień czytania, zwłaszcza List św. Pawła do Filipian, uczą takiej pokornej mądrości przez przykład Jezusa, który uniżył siebie i stał się posłuszny aż do śmierci.

– Zawsze kiedy spotykamy się w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, na pewno zadajemy sobie pytanie, czy ta jedność jest dzisiaj w ogóle osiągalna. A może pytamy siebie samych, dlaczego Jezus Chrystus „nie został” jeszcze wysłuchany przez swojego Ojca, którego przecież błagał w modlitwie Arcykapłańskiej: „aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy”. Czy będąc równym Ojcu Bogiem musiał Go w ogóle o to prosić? – pytał arcybiskup i podkreślił, że Jezus pyta w modlitwie równego sobie Ojca.

– W takim razie dlaczego Bóg Ojciec nie dokona za nas wielkiego dzieła pojednania chrześcijan tutaj na ziemi? Jedno jest pewne – nie stanie się to wtedy i w ten sposób, jak tego my chcemy, ludzie z deficytem pokornego myślenia. I tutaj nadchodzi czas na krótkie odniesienie do dzisiejszego czytania ewangelicznego – mówił kaznodzieja, analizując fragment, w którym matka synów Zebedeusza prosi dla nich o miejsce przy Chrystusie.

Reklama

– Nie zrozumiemy ani Wszechmocy ani pokornej bezsilności Bożej, jeśli nie poznamy Boga, który jest Miłością. Czy tylko za to, że synowie Zebedeusza znaleźli się w gronie uczniów powinni otrzymać pierwszeństwo w Królestwie Bożym? Na pewno nie. Po tym wszystkim następuje wielka nauka o prawdziwym pierwszeństwie, które realizuje się w dobrowolnym upokorzeniu, czego najdoskonalszym przykładem jest sam Chrystus mówiący, że nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać duszę swoją jako okup za wielu – mówił abp Jerzy, zwracając uwagę, że dzisiaj ekumenizm jest coraz trudniejszy.

Słowo do zebranych skierował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, dziękując za wspólną modlitwę. – Myślę, że mamy okazje, aby się spotykać i budować tę jedność, tak jak wczoraj na wspólnym śpiewaniu kolęd. Może to są małe kroki, ale takie, którymi zmierzamy do jedności. To, co jest najważniejsze i co jest zadaniem stojącym przed nami, to żebyśmy umieli w sobie dojrzeć Oblicze Boga, żebyśmy umieli patrzeć wzajemnie na siebie, dostrzegając w każdym bracie i każdej siostrze to Boże oblicze. Życzę, byśmy w tym roku, który rozpoczynamy, z życzliwością potrafili wzbudzić w sobie nadzieję jedności, żebyśmy żyli, dając piękne świadectwo wspólnie – życzył metropolita wrocławski.

Nabożeństwo uświetnił Katedralny Chór Prawosławny oraz Zespół Kameralny Kościoła Chrześcijan Baptystów.

2022-01-17 23:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tartakowie

2022-05-21 21:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe.Stock.

Dziś, kochani pielgrzymi, zatrzymamy się w jednym z najmłodszych sanktuariów na ziemi ukraińskiej, przez kopią obrazu, tak bardzo bliskiego mieszkańcom ziemi lubaczowskiej. Jest to obraz Matki Bożej Tartakowskiej, który po czasie powojennej tułaczki czczony jest obecnie w Łukawcu koło Lubaczowa.

Łukawiec to rodzinna miejscowość obecnego metropolity Lwowa, abpa Mieczysława Mokrzyckiego, który będąc sekretarzem św. Jana Pawła II postarał się o wykonanie dokładnej kopii obrazu Matki Boskiej Tartakowskiej. Pragnienie ks. Mieczysława zostało spełnione i 8 stycznia 2004 roku kopia obrazu została pobłogosławiona i koronowana przez papieża Jana Pawła II w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

50 lat parafii w Miłkowicach

2022-05-22 19:48

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz 50 lecia

Miłkowice

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 18 maja 2022 r., parafia Niepokalanego Poczęcia w Miłkowicach, obchodziła uroczystości z okazji 50 lecia swojego istnienia.

Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a uczestnikami byli parafianie oraz przybyli goście, a wśród nich przedstawiciele władz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję