Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Podarowali sztukę. Wyjątkowa wystawa chłopców z DPS-u

Chłopcy z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu wystawili swoje świąteczne prace w galerii.

[ TEMATY ]

sztuka

dom pomocy społecznej

Archiwum Urzędu Miejskiego w Strumieniu

Autorzy prac wraz z opiekunami i gośćmi wystawy.

Autorzy prac wraz z opiekunami i gośćmi wystawy.

Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Mieszka w niej 70 chłopców, którzy nieraz wykazali się różnymi talentami, także plastycznymi. Ich prace można oglądać do 10 stycznia na wystawie: „Dobrze podarować sztukę” w strumieńskiej Galerii Pod Ratuszem.

Jest podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się dzieła nawiązujące do tematyki Bożonarodzeniowej. Znalazły się tam szopki Betlejemskie, przystrojone choinki, kartki świąteczne oraz informacje o samym DPS-e. W drugiej umieścili prace o różnorodnej tematyce. Przy wejściu na salę znajdują się plansze informujące o działalności DPS-u.

Sztukę tworzyli nasi mieszkańcy pod niezastąpionym okiem pani Elżbiety Kurcius, która prowadzi pracownię rękodzieła, oraz przy wsparciu pozostałych terapeutów, m.in. Wiolety Perz czy siostry Margaret. Nasz dom działa od 66 lat. Cieszymy się z owocnej współpracy ze społecznością lokalną oraz samorządem z panią burmistrz Anną Grygierek na czele. Jednym z tych owoców jest wystawa w murach ratusza – mówi dyrektor DPS-u dla Dzieci w Strumieniu Anna Sławińska. – Zwróciłem szczególną uwagę na fotografie. Są umiejętnie zaaranżowane, naturalne i mówią o tym, że to wszystko ma głęboki sens, pokazują cierpliwość, wytrwałość tych, którzy pracują i terapeutów – zauważa zastępca burmistrza Włodzimierz Cybulski.

Proboszcz tutejszej parafii św. Barbary ks. Jacek Kobiałka zauważa, że aż trudno uwierzyć, że takie piękne prace wykonały dzieci, tym bardziej że trzeba cierpliwości ze strony wykonawców i wychowawców.

Także oglądający wystawę są pełni uznania. – Przepiękne pomysły i cudowne prace – napisała p. Paulina w mediach społecznościowych. Pani Brygida nabyła kartki świąteczne wykonane z sercem przez wychowanków DPS-u i wysłała je z życzeniami do swoich krewnych. Pani Jiryna z Czech podkreśliła, że chłopcy są wspaniali i każdy, kto troszczy się o nich z miłością, zasługuje na ogromny szacunek.

Reklama

Przełożona zgromadzenia w Strumieniu siostra Emanuela Małgorzata Marek przypomina, że w 2021 r., 17 października, minęło 145 lat, jak władze miasta zaprosiły zgromadzenie na ten teren.

W odpowiedzi na tę prośbę zostały wysłane dwie siostry, które tu rozpoczęły pracę wychowawczą wśród dziewcząt. Stopniowo powstało przedszkole, szkoła powszechna i podstawowa, aż do momentu wybuchu wojny. Po uzyskaniu niepodległości, od 1955 r. siostry rozpoczęły pracę z dziećmi upośledzonymi – mówi przełożona.

Wystawa, to nie jedyna forma sprawienia radości niepełnosprawnym dzieciom. Niespodziankę dla nich przygotowała Fundacja „Zostań Aniołem”, która otacza opieką tutejszych chłopców. Uruchomiła w internecie na siepomaga.pl świąteczną skarbonkę „I ty możesz zostać Aniołem na te święta”. Dochód przeznaczyli na zakup prezentów pod choinkę dla podopiecznych. – Tych dzieci los nie oszczędził, a ich jedyną rodziną są pracownicy i przyjaciele Domu Pomocy Społecznej. Są to dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami złożonymi – podkreślają pracownicy Fundacji. Wśród osób, które wsparły akcję, są znani artyści: Michał Wiśniewski, Beathris i Radosław Palacz.

2022-01-07 21:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dama z gronostajem” i inne cenne zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich własnością państwa

[ TEMATY ]

sztuka

Frank Zöllner (2000). Leonardo da Vinci, 1452-1519. Taschen. ISBN 38-22859-79-6

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta — m.in. takie dzieła zostały zakupione przez państwo. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowę z Fundacją Książąt Czartoryskich.

Uroczystość odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.

CZYTAJ DALEJ

Zupa od św. Siostry Faustyny

2022-10-05 20:51

Małgorzata Pabis

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

    Sto pięćdziesiąt porcji zupy – w dniu św. Siostry Faustyny – zostało przekazanych z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Środki na zakup posiłku pochodziły z Funduszu Miłosierdzia.

    - Rozpoczął się już sezon jesienno-zimowy i wiemy, jak bardzo ludzie ubodzy, bezdomni potrzebują ciepłego posiłku – mówi ks. Mateusz Wyrobkiewicz, dyrektor Domu Duszpasterskiego w Łagiewnikach. I dodaje: – Przed naszymi oczyma wciąż pojawia się scena z „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny, w której podaje ubogiemu młodzieńcowi talerz zupy i okazuje się, że w tym ubogim człowieku przyszedł do niej sam Pan Jezus. Wiemy też, że miłosierdzie można czynić na trzy sposoby: słowem, modlitwą i czynem. Ta zupa ugotowana przez naszą restaurację „Agape", a zakupiona z Funduszu Miłosierdzia, czyli z darów ludzi o dobrym i wrażliwym sercu jest naszym czynem miłosierdzia, a jednocześnie prezentem dla św. Siostry Faustyny w dniu jej święta – dodaje kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję