Reklama

Niedziela Legnicka

Z Różańcem nie rozstawała się nigdy, nawet w chorobie. Pogrzeb śp. Kingi Kopki

W Nowej Rudzie, w kościele pw. św. Mikołaja, 31 grudnia 2021 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Kingi Kopki, która była mamą m.in. dla ks. Mariana Kopki, obecnego kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

ks. Piotr Nowosielski

Mszy św. przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, w gronie koncelebransów: ks. Mariana Kopki, bpa seniora Ignacego Deca, bpa seniora Stefana Regmunta, proboszcza parafii ks. Jerzego Kosa, wikariusza generalnego biskupa legnickiego ks. Roberta Kristmana, kanclerza kurii legnickiej ks. Józefa Lisowskiego, w gronie prawie 50 księży, przybyłych z dolnośląskich diecezji.

Okolicznościowy list, skierowany do Rodziny Zmarłej, adresowany na ręce ks. Kopki przez biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, który w tym czasie przebywał w Turynie, odczytał ks. prał. Robert Kristman.

Reklama

Homilię wygłosił bp senior Ignacy Dec. Przypominając drogę życia zmarłej, zwrócił uwagę, że z tym kościołem i miejscem swego życia w Nowej Rudzie, była związana od 1946 r. W tym kościele zawarła sakrament małżeństwa, w tym kościele ochrzciła 4. swoich dzieci, w tym kościele spędzała czas na osobistej i wspólnotowej modlitwie, wspomagając nią życie swego syna kapłana i pozostałych członków rodziny.

- Z Różańcem nie rozstawała się nigdy, nawet w chorobie. Szczególnym jej nabożeństwem była środowa nowenna do MB Nieustającej Pomocy. Dawała przykład cichego wypełniania woli Bożej, pokazując, gdzie mamy szukać pomocy i wsparcia. Odchodzi do wieczności z naręczem dobrych uczynków, spełnionych wobec Pana Boga i ludzi. Droga Mamo. W tej Eucharystii, dziękujemy Panu Bogu za ciebie. Za to że byłaś. Za to co Bóg przekazał przez ciebie swojej rodzinie, swoim dzieciom, wnukom, prawnukom i innym ludziom. Dziękujemy za twoją wiarę i miłość Pana Boga do Kościoła i człowieka – mówił w homilii bp Ignacy.

Pani Kinga, ostatnie 11 lat życia, z powodu postępującej choroby spędziła pod opieką swojej córki Bogusławy, gdzie odwiedzali ją pozostali członkowie rodziny. Zmarła 29 grudnia 2021 r. przeżywszy ponad 94 lata (ur. 1927 r.)

Reklama

Po Mszy św., słowo do zgromadzonych skierowali: ks. prof. Andrzej Tomko – krewny rodziny, oraz ks. Marian Kopko, dziękując wszystkim przybyłym na uroczystości, oraz tym którzy zapewniali o łączności modlitewnej w tym czasie.

Po uroczystościach w świątyni, trumna z ciałem Zmarłej, została przewieziona na cmentarz komunalny w Nowej Rudzie i złożona w grobie.

Ks. Kustoszowi, jego Rodzinie, Krewnym i wszystkim związanym w jakikolwiek sposób ze Zmarłą, których ta śmierć dotknęła, składamy wyrazy współczucia. Natomiast śp. Mamę ks. Mariana, polecamy Bożemu miłosierdziu, upraszając dla niej radości nieba.

  

2022-01-01 14:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

W Licheniu pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!” odbyła się XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce

2022-05-21 12:49

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Konwencja Stanowa to coroczny ogólnopolski zjazd, podczas którego Rycerze Kolumba z całego kraju wybierają swoje władze, przyznają nagrody Rycerzom, którzy zrealizowali wyróżniające się inicjatywy i podejmują ważne decyzje dotyczące nadchodzącej działalności Zakonu w Polsce. Tegoroczne spotkanie ma wyjątkowy charakter, ponieważ Rycerze mają okazję spotkać się na Konwencji osobiście pierwszy raz od 2019 roku; dwie ostatnie Konwencje z powodu pandemii odbyły się w formie zdalnej.

Obchody tegorocznej Konwencji zainaugurowała uroczysta msza święta w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów i kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, zaś głównym celebransem był abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski.

CZYTAJ DALEJ

Czas majówek

2022-05-23 04:58

Paweł Wysoki

W bernardyńskiej parafii św. Brata Alberta w Lublinie w majowe wieczory rozbrzmiewa śpiew Litanii do Najświętszej Maryi Panny. W kościele, a także przy 4 kapliczkach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję