Reklama

Niedziela Częstochowska

Biskup tułacz – rzecz o abp. Józefie Gawlinie

Na teatralnej scenie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyła się 9 grudnia prapremiera spektaklu „Biskup tułacz” w reżyserii Pawła Woldana, który jest również autorem scenariusza.

[ TEMATY ]

Częstochowa

sztuka

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Marian Florek

Bp Józef Gawlina na audiencji u Piusa XII

Bp Józef Gawlina na audiencji u Piusa XII

Spektakl powstał z potrzeby przypomnienia wspaniałego człowieka, niezwykłego kapłana, a przede wszystkim gorącego polskiego patrioty abp. Józefa Gawliny. Przedstawienie ukazuje jego zmagania o Polskę, już od początku XX w. aż po czasy komunizmu.

– Wydaje się nam, że biskupi są tylko od celebry, błogosławieństw a abp. Gawlina przypomina nam, że biskupi wędrują z ludem i potrafią być również patriotami. I nie jest to nacjonalizm. Szanując swój naród, szanuje się też inne narody – tłumaczył swoją fascynację postacią „biskupa tułacza” Paweł Woldan.

W najnowszej historii Polski abp Gawlina ma swoje poczesne miejsce, obok kard. Augusta Hlonda, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i wielu innych znakomitych kapłanów. Jest piękną kartą polskiego Kościoła. Postać „biskupa tułacza” przypomniana w sztuce teatralnej wymazuje niepamięć, na którą skazała go komunistyczna cenzura. Był odważnym intelektualistą. Nie bał się konfrontacji nawet ze swoimi przełożonymi. Dla niego najważniejsza była prawda. W spektaklu przywołane są trudne rozmowy z papieżem Piusem XII, marszałkiem Józefem Piłsudskim i prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem.

Reklama

Sztuka oparta jest o wspomnienia abp. Gawliny. W tę postać wcielił się Tadeusz Chudecki. W pozostałych rolach wystąpili: Antoni Rot jako Pius XII, Adam Hutyra jako marszałek Józef Piłsudski i Marian Florek jako prezydent USA F.D. Roosevelt.

– To nie ja odkryłem abp. Józefa Gawlinę, to Pan Bóg jakoś tak pokierował moje artystyczne kroki do tej postaci – powiedział „Niedzieli” Paweł Woldan.

Wśród widzów był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który serdecznie podziękował artystom i twórcom przedstawienia za przypomnienie tej znakomitej postaci polskich dziejów. Przywołał przy tej okazji innych polskich biskupów polowych. Nawiązał również do niedawnej beatyfikacji ks. Jana Machy, którego w katowickim więzieniu zamordowali niemieccy naziści.

Producentem spektaklu „Biskup tułacz” było Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater z Częstochowy.

2021-12-10 09:50

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Setne spotkanie z „Janem Pawłem II ku przyszłości”

Gościem setnego - jubileuszowego spotkania „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” będzie Arcybiskup Metropolita Wacław Depo. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek - 18 maja 2020 o godz. 18:00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Arcybiskup Metropolita Wacław Depo przewodzi częstochowskiej Archidiecezji od 2011 roku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Faustyna Kowalska

[ TEMATY ]

św. Faustyna

youtube.com/faustyna

Zmarła 84 lata temu, 5 października 1938 r. o godz. 22.45. S. Eufemia Tarczyńska, świadek umierania Świętej, wspominała: „To było jakoś koło jedenastej w nocy. Gdy przyszłyśmy tam, Siostra Faustyna jakby lekko otworzyła oczy i trochę się uśmiechnęła, a potem skłoniła głowę i już...”

Dzieciństwo

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci, w rolniczej rodzinie z Głogowca k. Łodzi. Od dzieciństwa odznaczała się pobożnością, umiłowaniem modlitwy, pracowitością i posłuszeństwem oraz wielką wrażliwością na ludzkie biedy. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata: jako szesnastoletnia dziewczyna opuściła rodzinny dom, by na służbie w Aleksandrowie i Łodzi zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę, a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję