Wielki Odpust Tuchowski
1-9 lipca 2004 r.
Reklama
W sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, którym opiekują się Ojcowie Redemptoryści, w dniach 1-9 lipca br. trwać będzie Wielki Odpust Tuchowski. Jest to wydarzenie szczególne, bowiem w tym roku przypada
setna rocznica koronacji koronami papieskimi Cudownego Obrazu Matki Bożej przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej - bp. Leona Wałęgę.
Rocznica koronacji obchodzona jest przez cały rok. Hasło roku jubileuszowego oraz Wielkiego Odpustu Tuchowskiego brzmi: Z Tobą, Maryjo, idziemy za Chrystusem. Do udziału w uroczystościach zaproszono
biskupów z różnych diecezji.
Wielki Odpust rozpocznie się 1 lipca o godz. 17.30. Uroczystości przewodniczyć będzie bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. 2 lipca Sumę odpustową celebrował będzie
o. Zdzisław Klafka - prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Tego dnia na spotkanie z osobami chorymi i starszymi o godz. 15.00 przybędzie bp Wiktor Skworc - ordynariusz tarnowski,
a wieczorem Liturgię Eucharystyczną poprowadzi bp Stanisław Stefanek z Łomży. 3 lipca o godz. 11.00 Liturgii odpustowej będzie przewodzić kard. Marian Jaworski ze Lwowa, natomiast tradycyjnej już Mszy
św. z udziałem dzieci (tym razem również z udziałem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci) o godz. 15.00 - bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy z Częstochowy. W niedzielę 4 lipca, w główny dzień
odpustowy, Liturgii przewodniczyć będą: o godz. 9.00 - bp Stanisław Budzik, sufragan tarnowski, o godz. 11.00 - bp Wiktor Skworc, a o godz. 18.30 - abp Józef Życiński z Lublina. 5 lipca
głównym celebransem Sumy odpustowej o godz. 11.00 będzie bp Władysław Bobowski - sufragan z Tarnowa, a o godz. 18.30, dla drugiej już pielgrzymki grekokatolików z abp. Janem Martyniakiem, Mszę św.
będzie sprawował abp Jan Martyniak - metropolita przemyski dla obrządku wschodniego. 6 lipca o godz. 11.00 sanktuarium nawiedzi bp Gerard Kusz - biskup pomocniczy z Gliwic, a Mszę św. koncelebrowaną
7 lipca o godz. 18.30 odprawi bp Andrzej Dzięga z Sandomierza. 8 lipca wieczorem Mszę św. celebrował będzie bp Józef Wysocki - sufragan z Elbląga. Wielki Odpust zakończy uroczysta Liturgia Eucharystyczna
w piątek 9 lipca pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.
Podczas Odpustu planowane jest poświęcenie przez bp. Wiktora Skworca odnowionego grobowca abp. Leona Wałęgi oraz uroczyste przekazanie dla sanktuarium w Tuchowie relikwii św. Gianny Beretty Molli.
Komunikat z 328. zebrania plenarnego KEP
1. Obrady odbywały się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, co dodatkowo podkreśliło znaczenie sanktuariów w życiu Kościoła i Ojczyzny. Są one miejscem nieustannego głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów. Stanowią również ośrodki modlitwy i przeżywania Kościoła w wymiarze ponadparafialnym. Sanktuaria to miejsca uprzywilejowane, prowadzące pielgrzyma w głąb tajemnicy Chrystusa i Kościoła oraz ukazujące mu Maryję i świętych jako wzór do naśladowania. Stają się one również szkołą miłości Ojczyzny i odpowiedzialności społecznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
2. Konferencja Episkopatu Polski obradowała w dniach, w których przypada 25. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Księżom Biskupom towarzyszyła myśl wyrażona przez Ojca Świętego w liście skierowanym z tej okazji do Przewodniczącego Konferencji: „Dziś można powiedzieć, że było to wydarzenie opatrznościowe (...). Potężne działanie Bożego Ducha otwarło przed naszym narodem nową przestrzeń wolności”. Jan Paweł II stawia w liście pytanie, co robić, aby nadawać tej wolności ewangeliczny i ludzki kształt. „Stale trzeba do tego pytania powracać, aby wolność źle wykorzystana nie prowadziła ku wewnętrznemu zniewoleniu jednostek i całego narodu”. Kościół w Polsce dziękuje Ojcu Świętemu za tamto pierwsze nawiedzenie narodu, a także za wszystkie następne pielgrzymki apostolskie do Ojczyzny. Z wdzięcznością przyjmujemy najnowszą książkę Jana Pawła II Wstańcie, chodźmy!, w której dzieli się z całym Kościołem swym biskupim doświadczeniem, jakie wyniósł z Polski.
3. Zastanawiając się nad programem duszpasterskim Kościoła w Polsce, Biskupi z radością podjęli myśl Ojca Świętego, wyrażoną w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, o ustanowieniu roku poświęconego refleksji nad tajemnicą Eucharystii. Będzie on trwał w całym Kościele od października 2004 r. do października roku 2005 i będzie przygotowaniem do XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, poświęconego tej tematyce. Księża Biskupi wyrazili przekonanie, że owocne przeżycie Roku Eucharystii pogłębi wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i będzie umocnieniem dla Kościoła w jego misji. Kościół ma do zaofiarowania Europie najcenniejszy dar - Chrystusa, źródło nadziei, która nie zawodzi.
Reklama
4. Biskupi po raz kolejny wyrazili swoje głębokie zaniepokojenie aktualną sytuacją w kraju: prywata elit politycznych, przerażające rozmiary korupcji i ciągle tragiczne położenie służby zdrowia - to tylko niektóre przejawy tej dramatycznej sytuacji. Kryzys struktur państwowych, ogarniający zarówno władzę ustawodawczą, jak wykonawczą i sądowniczą, dezorganizuje życie społeczne, a ponadto rodzi negatywny obraz Polski w oczach Europy i świata. Niepokój budzą działania mające charakter tematów zastępczych, takie jak: forsowanie tzw. związków partnerskich czy ideologicznie pojętego „równego statusu mężczyzny i kobiety”, bądź ankiety wypaczające obraz ludzkiej płciowości u młodych ludzi.
5. Księża Biskupi przeanalizowali ponownie negatywne skutki ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wyrazili poparcie dla inicjatyw mających na celu jej szybką nowelizację. Ustawa ta, ekonomicznie preferująca samotne wychowywanie dzieci, już spowodowała znaczny wzrost wniosków rozwodowych. Episkopat zwrócił też uwagę, że decyzje dotyczące funduszu alimentacyjnego stawiają w bardzo trudnej sytuacji wiele polskich matek, i wyraził z nimi solidarność.
6. Ojciec Święty już w czasie swojej pierwszej pielgrzymki nawoływał do jedności chrześcijańskiej Europy Wschodu i Zachodu. Apel ten nabiera szczególnej wymowy w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, przeprowadzanych w Polsce po raz pierwszy. Biskupi wezwali Polaków do licznego w nich udziału i do podjęcia w ten sposób odpowiedzialności za kształtowanie losów Ojczyzny i Europy. Do odpowiedzialności, która wyrazi się troską o dobro wspólne, wzywa nas Jan Paweł II w przywołanym już liście: „Trzeba, abyśmy razem nie przestawali prosić o światło i moc Ducha Świętego, aby odnawiał to oblicze polskiej ziemi, jakie kształtuje każdy, kto na niej żyje. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne”.
Reklama
7. Biskupi wyrażają niepokój z powodu zamykania polskich i polonijnych parafii w niektórych krajach, zwłaszcza tam, gdzie są one niezbędne do opieki duszpasterskiej nad rodakami.
8. Dobiega końca rok szkolny i akademicki. Nauczycielom, wychowawcom i katechetom należy się wdzięczność nie tylko młodzieży, ale i całego społeczeństwa. Przed nami czas wakacji i urlopów. Dla rolników będzie to jednak okres intensywnej pracy. Biskupi kierują do wszystkich apel o świadectwo chrześcijańskiego życia także podczas wakacji, zwłaszcza przez udział w niedzielnej Mszy św. i zachowanie świątecznego charakteru niedzieli.
9. Po zakończonych obradach Księża Biskupi celebrowali Mszę św., w czasie której Nuncjusz Apostolski w Polsce poświęcił monumentalną świątynię w licheńskim sanktuarium, wzniesioną jako wotum narodu polskiego z okazji Jubileuszu Dwutysiąclecia Chrześcijaństwa. Jest to świątynia, o której Ojciec Święty powiedział: „Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię! Wdzięczność należy się także kustoszom tego Sanktuarium - księżom marianom - którzy od lat opiekują się tym miejscem i wiernie służą pielgrzymom” (Licheń, 7 czerwca 1999 r.).
Na zakończenie Mszy św. Księża Biskupi udzielili zgromadzonym licznie pielgrzymom i całemu narodowi pasterskiego błogosławieństwa.
Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi zgromadzeni na 328. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
Licheń, 12 czerwca 2004 r.,w liturgiczne wspomnienie 108 Męczenników polskich z okresu II wojny światowej
Tydzień w Polsce
Zaniepokojenie z powodu sytuacji społecznej i politycznej w kraju, w tym tragicznego położenia służby zdrowia, wyrazili biskupi polscy. W komunikacie z 328. Zebrania Plenarnego, które odbyło się w Licheniu, napisali m.in.: „Kryzys struktur państwowych, ogarniający zarówno władzę ustawodawczą, jak wykonawczą i sądowniczą, dezorganizuje życie społeczne, a ponadto rodzi negatywny obraz Polski w oczach Europy i świata”.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce najlepszy wynik osiągnęła Platforma Obywatelska. Na 2. miejscu jest Liga Polskich Rodzin; na 3. - Prawo i Sprawiedliwość; na 4. - Samoobrona; na kolejnych: SLD-UP, UW, PSL i SdPl. Frekwencja wyniosła ok. 20% - najmniej wśród 25 krajów Unii (średnia w 10 nowych krajach UE wyniosła ok. 29%, w „starej” Europie - ok. 48%). W polskim parlamencie zasiądzie kilkunastu nowych posłów - w miejsce tych, którzy zostali wybrani do PE.
Polska zaprotestowała przeciwko zapowiedzi Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) zorganizowania w Berlinie uroczystości z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Andrzej Byrt, ambasador RP w Niemczech, ostrzegł, że niezależnie od intencji Eriki Steinbach, planowana przez nią impreza zostanie odebrana w Polsce jako prowokacja.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że jeśli rząd Marka Belki nie otrzyma w Sejmie wotum zaufania, przedterminowe wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie 45 dni - najprawdopodobniej 8 sierpnia br.
Rząd i Narodowy Bank Polski zapoznały sejmową Komisję Finansów Publicznych z informacją na temat planowanego wejścia Polski do strefy euro. Przedstawiciele resortu finansów i banku centralnego akcentowali korzyści, które - ich zdaniem - ma ono przynieść, tymczasem takie potęgi gospodarcze, jak np. Niemcy odczuły tę zmianę bardzo dotkliwie. Z założeniami raportu nie zgodzili się opozycyjni posłowie, którzy zaprezentowali alternatywny program utrzymania narodowej waluty.
Prasa doniosła o nowych podwyżkach cen towarów na naszym rynku, związanych z wejściem Polski do UE: blisko granicy z Niemcami drożeje mleko, bo wykupują je firmy zza Odry; w górę idą tam też ceny wyrobów mlecznych w sklepach. Nie wiadomo, kiedy podwyżki dotrą do centrum kraju i na wschód.
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, uzależniające prawo do wcześniejszej emerytury dla osób, które pracowały w szkodliwych dla zdrowia warunkach, od statusu właścicielskiego pracodawcy.
Polski Koncern Naftowy Orlen podpisał umowę na zakup 63% udziałów czeskiego koncernu paliwowo-chemicznego Unipetrol. To początek konsolidacji w sektorze paliwowym Europy Środkowo-Wschodniej.
W wieku 90 lat zmarł Roman Aftanazy, autor monumentalnych Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej.
W Warszawie po długiej chorobie zmarł Jacek Kuroń, polityk i publicysta, minister w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej, jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników, uczestnik rozmów okrągłego stołu. Miał 70 lat.