Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyśpiewali wolność

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele św. Barbary w Wieluniu 13 listopada odbył się koncert patriotyczny „Wyśpiewać wolność”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas niezwykłego, międzypokoleniowego koncertu pod batutą Sebastiana Sikory wystąpiło pięć chórów, orkiestra oraz soliści: Chór Cantiamo Tutto, Chór Con Grazia, Chór Gminnego Centrum Kultury w Lubochni, Chór Akademii Wojsk Lądowych, Chór Kameralny Più Mosso, Wrocławska Orkiestra Kameralna, Janusz Luboiński i Mariusz Wiśniewski.

Koncert, w świetle ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, stał się upomnieniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W repertuarze znalazły się m.in. utwory takie jak: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Polskie kwiaty”, „O mój rozmarynie”, „Taki kraj”, „Modlitwa o pokój” i „Wolność”.

Wydarzenie zorganizowały Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń i Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” przy współpracy m.in. parafii św. Barbary w Wieluniu i Wieluńskiego Domu Kultury. Koncert odbył się dzięki wsparciu wielu sponsorów (instytucji i osób prywatnych) oraz ogromnej życzliwości proboszcza ks. Jarosława Borala.

Koncert poświęcony bohaterom polskiej wolności dedykowano „bohaterom codzienności” – parom małżeńskim z parafii św. Barbary, świętującym swoje złote gody.

Wspólnie odśpiewany hymn państwowy i melodie ukazujące różne zawiłości polskiej historii wzbudziły wielki aplauz. Słuchacze podziękowali artystom owacjami i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów.

Jesteśmy przekonani, że nie był to ostatni taki koncert w kościele, który ciągle jest w budowie, ale już zachwyca swoją akustyką.

2021-11-14 12:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Religijnie i patriotycznie

Niedziela sandomierska 20/2018, str. II

[ TEMATY ]

patriotyzm

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św.

Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św.
Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a jednocześnie uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w tym roku w podniosły sposób świętowano w sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie. Wyjątkowości spotkaniu dodawał fakt, że tegoroczna rocznica wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed Mszą św. delegacje instytucji, grup i organizacji społecznych przemaszerowały w patriotycznym korowodzie z Parku im. Adama Bienia na staszowski Rynek. Tam przed tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod pomnikiem poświęconym Tadeuszowi Kościuszce złożono kwiaty.
CZYTAJ DALEJ

Wizerunek świętego Jana Pawła II sprofanowany podczas festiwalu Pol’and’Rock

2026-08-02 14:12

[ TEMATY ]

profanacja

św. Jan Paweł II

Pol’and’Rock

Zrzut ekranu

Na lotnisku Czaplinek-Broczyno (powiat drawski) odbył się 32. Pol’and’Rock Festival. Impreza zakończyła się w nocy z soboty na niedzielę. Wydarzenie organizowane jest przez Jerzego Owsiaka i Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się od 1995 r. Przez 23 lata impreza funkcjonowała pod nazwą Przystanek Woodstock. Kilkanaście edycji festiwalu odbyło się w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie), od 2021 r. imprezę przeniesiono na Pomorze Zachodnie. Podczas tegorocznych obchodów został sprofanowany wizerunek św. Jana Pawła II.

Film trwający około 20 sekund pokazuje moment, w którym chorągiew z wizerunkiem świętego Jana Pawła II jest niesiona lub machana w tłumie. Obraz papieża jest wyraźnie rozpoznawalny – to klasyczny portret w białej sutannie i pielgrzymim stroju. Tło stanowi typowa nocna sceneria Pol’and’Rock: światła sceniczne, namioty, gęsty tłum uczestników w swobodnych strojach.
CZYTAJ DALEJ

Łódzkie/ Nie żyje 11-latek, który jadąc na hulajnodze, zderzył się z kombajnem

2026-08-03 17:56

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Nie żyje 11-letni chłopiec, który poruszając się hulajnogą elektryczną po drodze w miejscowości Sypień (Łódzkie), wjechał pod kombajn rolniczy. Na miejscu wypadku pracują policjanci, którzy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny tej tragedii.

Do wypadku doszło w poniedziałek około godz. 12.20 w miejscowości Sypień na terenie powiatu łowickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję